Geçmiş Dönem Atölyeleri

FİZİKSEL AKSİYONDAN METNE & METİNDEN HAREKETE YARATICI OYUNCU

ŞULE ATEŞ

site.beyaz.banner.sule

Nefes ve ses kullanımı, konsantrasyon, imgelem, mekan algısı, doğaçlama ve metni yorumlama gibi temel oyunculuk egzersizleriyle başlayacak olan atölyenin ikinci bölümünde, Grotowski çıkışlı egzersizler üzerinden,  fiziksel aksiyondan metne ve metinden harekete geçiş biçimleri araştırılmaktadır.  Atölyenin son bölümünde ise katılımcılar, bireysel ya da grup olarak kısa performanslar hazırlayacak ve sunacaklardır.

Yönetmen Şule Ateş, yürüteceği bir dizi atölye sonunda, katılımcılar arasından seçeceği oyuncu adaylarıyla, uzun süreli bir çalışma pratiği yaratmayı ve yeni bir performans kurgulamayı hedeflemektedir.

Toplam 12 hafta ve 72 saat sürecek olan atölye sürecinde çeşitli sanatçılar sunum ve sohbet için davet edilecektir

Eğitmen Hakkında:

Şule Ateş – Yönetmen & Sanat Yönetmeni

Şule Ateş,  farklı disiplinleri bir arada kullandığı, dans, hareket ve müziğin ağırlıkta olduğu, araştırmaya dayalı gösteriler sahneliyor. Tekst ve hareketin etkileşim biçimleri ve kültürel belleğin, çağdaş sanat formları içinde ifade edilmesiyle özellikle ilgileniyor. Aynı zamanda sanat projeleri ve organizasyonlarının sanat yönetmenliğini de yapan sanatçı, Çağdaş Gösteri Sanatları Girişimi’nin de kurucularından biridir.

Eğitim:
Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü (1986)
İBBŞT Tiyatro Araştırmaları Laboratuarı, Beklan Algan, Ayla Algan (1988)
 
Katıldığı Atölyeler:
Jeong Ok KimKristin Linklater – Ses AtölyesiEllen Loren – Suziki Atölyesi
Ellen Stewart (La Mama)Theodoros TerzopoulosJerzy Grotovski ve Thomas Richards Atölyesi  (Work Center)
 
Oynadığı Performanslar:
Bekarlarınca Soyulan Gelin – Erkan Şimşek
Buzz – Simon Telvi (Seretonin 1)
Adım – Levent Öget
İsmene – Hüseyin Katırcıoğlu (YaDa Tiyatro)
Truva Öyküsü – Hüseyin Katırcıoğlu, Assos Uluslararası Gösteri Sanatları Festivali, (YaDa Tiyatro)
Bir Hitit Öyküsü – Ellen Stewart (İstanbul Tiyatro Festivali)
Küskün Kahvenin Türküsü – Engin Alkan (Tiyatro Pati)
 
Sahnelediği Performanslar:
Akşam Yemeği, TS Eliot  – Tüyap – Genç Etkinlik (1996)
Kasım ile Nasır, Murathan Mungan, Diyarbakır Sanat Merkezi, Diyarbakır Tiyatro Festivali (2004)
Uzun Yol – Türkiyeli Romanlar Hakkında Belgesel Oyun, İstanbul Bilgi Üniversitesi (2006)
Kahramanın El Kitabı, İlhami Algör – Görünürlük Projesi/Galata Perform (2007)
Vakit Tamam Beyler, TS Eliot (2008)
Tevhid/Oneness – Garajistanbul (2010)
Feminen de Cabare – Garajistanbul (2012)
 
Sanat Yönetmenliğini Yaptığı Organizasyonlar:
ÇGSG-Çağdaş Gösteri Sanatları Girişimi isimli platformun kurucularından biri oldu. (2005)
açıKalan/Cihangir – Kamusal Alanda Sanat; ÇGSG (2005)
Sahne Sanatları Buluşması 01 – Oyun Atölyesi / Kadıköy, ÇGSG (2007)
Directlink: Sanat Aracılığıyla Kültürlerarası Diyalog; İstanbul Bilgi Üniversites,i AB Projesi (2008)
geçiciişgal @ santarlistanbul; ÇGSG (2009)
geçiciİşgal @ Kanyon; 13. İstanbul Bienali Paralel Etkinlik, ÇGSG (2009)
KanyonSahne, ÇGSG (2010)
Görünürlük Projesi 2012; Galata Perform (Kasım 2012)

Genel Bilgi:

YER,TARİH,ÖDEME
Yer : Kumbaracı 50 Kumbaracı Yokuşu No:50 Tünel Beyoğlu
Başlangıç tarihi: 6 Ekim 2012
Bitiş tarihi: 30 Aralık 2012
Haftada 2 gün 3 saat // Toplam 12 hafta – 72 saat
Cumartesi: 12:00-15:00 Pazar: 15:00-18:00
Katılımcı Sayısı: En fazla 10 katılımcı olacaktır.
Son Başvuru Tarihi: 1 Ekim 2012
Aylık: 400 TL + KDV
 
Atölye ücreti aylık olarak talep edilecektir.
Üç aylık atölyenin toplam ücretinin ödenmesi halinde %10 indirim uygulanır.
Öğrencilere %10 indirim uygulanır.

suleates1suleates2

suleates3suleates4

Kumbaracı Yokuşu No:50 Kat: 2 Beyoğlu     atolye@altidansonra.com     212 243 50 51     532 255 55 80

chekov.2

Chekhov atölyesi katılımcı yorumları 
Özge Korkmaz
Özüm Arzik, neredeyse eğitmen ile aynı anda konuşuyor gibiydi, bunun içinhiç vakit kaybetmedik. Ayrıca çeviri yaptığı kişileri yani bizleri o kadar hızlıtanıdı ki bir kaç dakika içinde neyin çevrilmesine ihtiyaç duyup neye ihtiyaçduymadığımızı hemen kavradı. Aramızda sözsüz bir anlaşma yapılmış gibiydi.Organizasyon olağanüstüydü.
Franziska Doblhammer
Organizasyon hakkında: perfect, perfect!
Gökhan Azlağ
Eğitmen Ulrich Meyer-Horsch hakkında: Başta insanlara yaklaşımı, herkeseyardımcı olması ve bir bütün olabilme konusunda çok iyi bir eğitmen. Çok şeyöğretti.
Müge Karagülle
Organizasyon hakkında: Organizasyon özellikle mükemmeldi. Her anlamda.Yemek, karşılama, ortam, ekip… her şey çok güzel ve motive ediciydi. Bu atölyeyekatıldığım için çok mutluyum, bana çok şey kattı. Başka atölyeleri de heyecanlabekliyorum. Her şey için teşekkürler
Melis Özdemir
Organizasyon hakkında tek bir olumsuzluk yaşamadım. Her şey tıkır tıkıryürüdü. Herkes çok samimi ve içtendi.
Gülce Oral
Mekan hakkında: Evimde gibiydim. Kumbaracı50’nin yaratmaya çok “müsadeeden” bir atmosferi var bence zaten ve yine şaşırtmadı.
Berrin Alganer-Lenz
Eğitmen Ulrich Meyer-Horsch hakkında: Çok değerli ve iyi bir eğitmen.Oyuncuyu incitmeden soran ve kendi rengiyle büyüten bir eğitmen.
Eda Çatalçam
Teşekkürler, çok teşekkürler. İyi ki varsınız…
Sermin Sesören
Eğitmen Ulrich Meyer-Horsch hakkında: Bir insanın içini dışına çıkartmada vebunu maddeleştirmede büyük bir usta.
Gökşin Erdemli
Her şeyiyle çok tatmin ediciydi. Hiçbir eksiklik yoktu.
Cansu Başlılar
Organizasyon hakkında: Saat planlaması, ikramlar ve mekan içindeki her türlüayarlama çok güzeldi.

 

Michael Chekhov Avrupa Atölyesi Hayal Gücünü Kullanarak Oynama
11-15 Şubat 2012
İstanbul, TürkiyeAltıdan Sonra Tiyatro International Michael Chekhov Training iş birliği ile Ulrich Meyer-Horsch, Hamburg, Almanya atölyesi

Hayal Gücünü Kullanarak Oynama 
Hayal gücümüzle bağlantı kurduğumuzda hayatımız değişir. Sahnedeki işimizi canlı kılmak için iç imajlarımızla bağlantıya geçmemiz gerekir.
Her insanın hayal gücü vardır. Her sanatçının kendi hayal gücünü kullanma biçimi vardır. Bir oyuncunun işinin % 80’i somut hayal gücüdür. Hayal, yaratıcılığın özüdür. Kafamızda çizdiğimiz resimleri, hayal ettiğimiz görüntüleri seyirciyle paylaşabilmek için ete kemiğe nasıl büründürürüz?İşte Chekhov tekniğinde bu sorunuzun yanıtını bulacaksınız. Michael Chekhov tekniği, duyular ve duygular dünyasını yaratarak bilinçaltımızı ve hayal gücümüzü fiziksel gerçekliğe taşır.Bu atölye, Chekkhov’un oyunculuk metodunu uygulamaya yönelik sunuyor. Atölyede psiko-fiziksel çalışmalar, oyuncunun hayal gücünün eğitilmesi, doğaçlama, toplulukla birlikte oynama çalışmaları yapılacak. Anton Chekhov’un Vanya Dayı adlı oyunundaki karakterleri ve sahneleri Chekhov’un tekniği ile çalışacaksınız. Atölyede öğrendiğiniz tekniğin bir karaktere yaklaşımınızı, onu canlandırmanızı nasıl değiştirdiğini fark edeceksiniz. Atölye öncesi Vanya Dayı’dan seçtiğiniz bir karakterin ezberlediğiniz birkaç dakikalık diyalog veya monoloğu, bireysel yaratıcılığınızı kışkırtacak, Checkhov tekniği ile çalışacak ve sonucu birebir göreceksiniz.

Michael Chekhov (1891–1955) 

Oyun yazarı Anton Chekhov’un yeğeni olan Michael Chekhov, 20. yüzyılın en büyük oyuncularından biri olarak tanınır. Chekhov’un karakter yaratma ve yaratıcı sürece yönelik çalışmaları dünya çapında ün kazanmıştır.Michael Chekhov, on altı yıl boyunca içinde kaldığı Moskova Sanat Tiyatrosu yıllarında Konstantin Stanislavski, Yevgeny Vachtangov, Mayerhold, Gordon Craig ve Sulerjitsky ile çalışma fırsatı buldu. Moskova Sanat Tiyatrosu’nda K.Stanislavsky, E.Vachtangov, V.Meyerhold ile yaptığı işbirliğinden cesur ve yaratıcı bir tiyatro doğdu. Çalışmalarında, onları ilhamlı bir oyunculuğa taşıyacak objektif prensipleri aradılar. Bu araştırma, Chekhov’un beden ve hayal gücünü birleştirecek kendi psiko- fiziksel oyunculuk tekniğini geliştirmesine yol açtı.1828’de Rusya’dan ayrıldıktan sonra 11 yıl Avrupa’da yaşadı, oynadı, ders verdi. Berlin ve Viyana’da Max Reinhardt ile çalıştı, Paris’te kendi tiyatro grubunu kurdu, Riga ve Baltık ülkelerinde oyunlar yönetti. 1936’da, İngiltere’de Dartington Hall’da kendi Chekhov Tiyatro Stüdyosunu açtı.
1939’da Amerika’ya taşındı. New York ve Hollywood’ta oyunculuk dersleri verdi.
Broadway’in ve Hollywood’un tanınmış oyuncularından Stella Adler ve Gregory Peck’e kadar Avrupa’nın ve Amerikanın pek çok büyük sahne ve sinema adamını geliştirdiği oyunculuk çalışma metodu ile kendisine hayran bıraktı. Bu tekniği öğretme fırsatı bulduğu, Hollywood’da aralarında Gary Cooper, Marilyn Monroe, Gregory Peck, Patricia Neal, Clint Eastwood, Anthony Quinn, Ingrid Bergman, Jack Palance, Lloyd Bridges, and Yul Brynner gibi pek çok önemli oyuncuya koçluk yaptı. Oyunculuktan yönetmenliğe, yazarlıktan öğretmenliğe uzanan kırk iki yıllık meslek yaşamında Michael Chekhov beyaz perdedeki başarısıyla da dikkat çekmiş, Alfred Hitchcock’un Spellbound filmindeki oyunculuğuyla Oscar’a aday gösterilmiştir.

 

Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği

“Yaratıcı sürecin” doğru bir gözlemcisi olarak Michael Chekhov insan ruhu ile beden arasındaki ilişki üzerine araştırmalar yaptı.
Oyuncular için konsantrasyon ve hayal gücüne, psikolojik jeste, hayali merkeze ve atmosfere dayanan basit ve net araçlar buldu.
Uygulamaya döküldüğünde bu teknikler oyuncunun karakterini kısa bür sure içinde keşfetmesini sağlıyor. Sanatçının yaratıcı bireyselliğinin kapılarını açıyor.

Eğitmen Hakkında
Ulrich Meyer-Horsch 

Ulrich Meyer-Horsch Hamburg’taki Michael Chekhov Acting Studio’nun yöneticisi, sanat yönetmeni ve profesyonel oyuncudur. Michael Chekhov Europe ve International Michael Chekhov Training’ in ortak kurucusudur.

Son yirmi yıldır Almanya’da Kiel Tiyatrosu, Lübeck Tiyatrosu, Deutsches Schauspielhaus Hamburg, Schauspiel Frankfurt, Altonaer Theater, Komödie Düsseldorf and Maxim Gorki Theater Berlin’de oynuyor. Simon McBurney ve Complicite, Philippe Gaulier, Augusto Boal, Lorna Marshall ve Yoshi Oida ile çalıştı. Çeşitli yönetmenlik ödülleri bulunan Meyer-Horsch, Bertolt Brecht’in eserlerinden yaptığı prodüksüyonlarla tanınıyor.

Schule für Schauspiel Hamburg’tan oyunculuk diploması, Universities of Heidelberg, Hamburg, London (King’s College) ve Kiel’den teoloji, felsefe, tiyatro pedagojisi diplomaları var.
Meyer-Horsch, Almanya ve Rusya’daki Chekhov tekniği öğreticilerinin yanı sıra bizzat Michael Chekhov’un öğrencileri Hurt Hatfield, Deidre Hurst du Prey, Mala Powers ve Joanna Merlin ile de çalıştı. Chekhov tekniğine olan yaklaşımında çocuk oyunlarını kullanıyor ve maskelerle çalışıyor. 1994’ten beri Avrupa’nın farklı yerlerinde ve Brezilya’da Michael Checkhov tekniğini öğretiyor.

GENEL BİLGİ 

YER, TARİH, ÖDEME
Yer : Kumbaracı 50 Kumbaracı Yokuşu No:50 Tünel Beyoğlu
Tarih : 11-15 Şubat 2012
Saatler: 10.00 – 17.00
Çalışma dili: Atölye İngilizce olacak, Türkçe’ye ardıl çeviri sağlanacaktır.
Katılımcılar kendi dillerinde de oynayabilirler.
Katılımcı sayısı: En fazla 18 katılımcı olacaktır.

Erken Kayıt 02 Ocak 2012 – 15 Ocak 2012 –  650 TL + KDV
Zamanında Kayıt 16 Ocak 2012 – 03 Şubat 2012 –  720 TL + KDV

 

guraydincol11

Geleneksel sirk formlarından biri olan “Palyaçoluk”, bugün birçok ülkede tamamen kendine özgü bir çalışma biçimine sahip dinamik bir performans türü. Dünya çapında binlerce okulu, atölyeleri, sirk okullarında kürsüleri ve kendine has bir seyirci kitlesi olan bu sanat; çağdaş sahne sanatçıları tarafından dans, juggling, müzik, akrobasi, mim gibi farklı disiplinlerden beslenerek yaratılan özgün palyaço karakterin seyirciyle buluşmasıyla şekillenen pedagojik bir yolculuk…Tiyatroyla çok geniş bir kesişim kümesi olan bu disiplin, ‘an’ odaklı olup, kurgunun ötesinde her anı yaşayan, performans anında gelişebilecek her şeyi oyuna dönüştürmeye açık bir performanstır. Katılımcının, kendi komiğini tamamen kendi malzemesinden yola çıkarak ortaya çıkartan çalışmanın amacı, sadece bir kırmızı burun kullanımıyla ‘durum ve an komedisi yaratmak’ ve hem seyirci hem performansçı için bir oyun hazzı oluşturmak olarak özetlenebilir. Çalışmalar boyunca yapılacak egzersizler; farkındalık, bedensel rahatlık ve esneklik, yaşanan her anı olabildiğince samimi aktarabilmek, seyirciyle doğrudan iletişime geçmek, enerji kullanımı, doğal komiğin bulunması gibi başlıklarda yoğunlaşacak, katılımcıların doğaçlamalarıyla gelişecek olan atölye bir gösteriyle sona erecektir.
‘Akıl sınırlıdır, aptallık sınırsız…’Eğitmen Hakkında:Türkiye’de bilinmeyen bir performans ve sahne sanatı türü olan “Clowning” üstüne son üç senedir çalışmalarına devam eden oyuncu Güray Dinçol, tiyatro eğitiminin ardından Norveç Rosegarden Theatre’da beş haftalık bir fiziksel tiyatro ve “Clowning” eğitimi aldı. 2008-2009 sezonunda santralistanbul – Paris Fratellini Acedemy ortaklığıyla düzenlenen sirk ve sokak sanatları atölyelerinde joggling, akrobasi, dans ve clowning alanlarında Fransız hocalardan dersler alan Güray Dinçol halen Paris’te ‘Les Singuliers’ grubunun ‘J’attends mes loukoums chez le kuaför’ adlı oyununda performansçı-clown olarak yer almakta ve İstanbul’da Tiyatro Oyunbaz’la birlikte tiyatro çalışmalarına devam etmekte. Geçtiğimiz yıl bir grup sirk sanatçısı ve oyuncuyla birlikte kurdukları ‘Palyaço Modern’ adlı ekiple de yetişkinlere yönelik palyaçoluk gösterileri hazırlayan sanatçı, KargART performans günleri, Anatole Sokak Tiyatrosu, ODTÜ Mezunlar Derneği Tiyatro Atölyesi, Oyunbaz, Palyaço Modern gibi farklı yapılarda doğaçlama ve clowning dersleri vermekte.

  yigitsertdemir11

Yazamıyorum. Neden yazamıyorum? Yazıyorum. Ama bir şeyler eksik gibi… Fazla mı oldu acaba bir şeyler… Başını buldum da, sonunu bir türlü getiremiyorum… Kafamda bir son var, ama nereden başlayacağımı bilemiyorum… Ya yazsan oyun olur da, yazmasam mı nedir… Çok pis fikrim var ama nereye yapacağımı kestiremiyorum… Gözümün önünde bir adam var, hani yaz desen yazarım… Desene yazayım… Dertlerim var paylaşmak istediğim, yolunu bulamıyorum… Bence çok iyi yazdım, sence? …Sekiz hafta… yirmi dört saat… on beş kişi… binlerce hata…
Yaz…
ama…Eğitmen Hakkında:1979’da İzmir’de doğdu. Fen Lisesi’ni 1995 yılında bitirdikten sonra, İTÜ’de Makine Mühendisliği okumak için İstanbul’a geldi. İTÜ’de tiyatro ile uğraşırken, mühendislik eğitimiyle amatör olarak ilgilendi. 1998 yılında, ilk oyun denemesi olan “Yumuşak Ge”yi yazdı. Buna rağmen yazmaktan vazgeçmedi. 1999 yılında, İTÜ’den yaşamdaşlarıyla, Altıdan Sonra Tiyatro’yu kurdu. Aynı sene Sadri Alışık Tiyatrosu’nda ilk kez profesyonel olarak sahneye çıktı. 2002 yılında kaydını alıp, Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde burslu olarak okumaya ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda ‘yevmiyeli sanatçı’ olarak çalışmaya başladı. Bir ara mezun oldu. 2009’da, Kumbaracı50 adlı sahne ile İstanbul’u buluşturanlar arasındaydı. İTÜ Güzel Sanatlar Bölümü’nde “Doğaçlama, Oyun ve Oynanış” dersini verdi. İBBŞT’de “Oyun Kurma” başlığıyla, sonucunda “Yarın Ne Oldu” adlı bir oyun çıkan atölyeyi düzenledi. Altıdan Sonra Tiyatro’da ve İBBŞT’de çeşitli oyunlar yazdı, yönetti ve oynadı.Yazdığı oyunlar; “Bekleme Salonu”, “O.B.E.B.” (Ortak Bölenlerin En Büyüğü), “Öldün, Duydun mu?”, ”Medeniyet Tiyatrosu” (gençlik oyunu), “444”, “Fail-i Müşterek”, “Surname 2010” ve “Karabahtlı Kardeşlerin Bitmeyen Şen Gösterisi” dir. Bu oyunlardan bazıları Yiğit Sertdemir Toplu Oyunları I ve II olarak Mitos Boyut Yayınevi tarafından 2005 ve 2009 yıllarında basıldı. “Bekleme Salonu”, “O.B.E.B.” (Ortak Bölenlerin En Büyüğü), ”Medeniyet Tiyatrosu” (gençlik oyunu), “444”, “Fail-i Müşterek”, “Surname 2010” oyunlarıyla çeşitli ödüller aldı.Halen; Altıdan Sonra Tiyatro’da ve İBBŞT’de tiyatro ile uğraşmakta, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Tiyatro Anasanat Dalı’nda ve Aydın Üniversitesi Drama ve Oyunculuk bölümünde ders vermeye devam etmektedir.

 ilyasodman11

“Oyuncu”da temelde görülen deformasyon olan “Rol kişi”si ile arasındaki bağ olan “İTKİ”yi net olarak tarif edememesini ortadan kaldırmaya yönelik psikosomatik bir çalışma olan “BEN BEDEN”; oyuncunun “Bunu neden oynuyorum / beni bunu oynamaya iten neden ne ?” gibi sorulara kendi otobiyografisinden cevaplar bulma yöntemlerini araştırmasına yönelik bir çalışmadır. Kendi bedeninin neden hareket ettiğine, temel motivasyon ve uyarıcılara nasıl fiziksel tepkiler verdiğini analiz etmesine dayanan bu çalışma, temel olarak oyuncunun oyun malzemesini kendi bedeninden üretmesine dayanır.

Eğitmen Hakkında:

İlyas Odman, sürekli değişen kadrosuyla beraber bedenin kırılganlığını araştıran çalışmalar üretir. Bu amaçla akrobasi, modern dans ve fiziksel tiyatro yöntemlerine dayanan performanslar oluşturmaya çalışır. Odman, 1998 yılında ODTÜ Dans Tiyatrosu’nda dans etmeye başlayan ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu’nda Klasik Bale ve Modern Dans sınıflarına katılımıyla süren dans hayatı boyunca Alparslan Karaduman, Bürge Öztürk, Talin Büyükkürkçiyan, Handan Ergiydiren gibi yerli, Alexandre Abellan, Paul Clayden, Martin Sonderkamp, Tanzcompagnie Rubato gibi yabancı koreograflarla çalıştı. Karin Ponties’in “Boreas” (Belçika / Antwerp) , Handan Ergiydiren Özer’in “Lütfen bana ıslak mayonuzu gösterin!” (Türkiye / İstanbul) adlı çalışmalarında yaratıcı dansçı olarak çalıştı. Fransız koreograf / akademisyenler Armando Menicacci ve Christian Delécluse’ın “under_score” adlı çalışmasında dans etti. 2001 yılında, “Dokuzaltı Dans ve Hareket Projesi”ni kurdu. Kumpanya bünyesinde Evren Erbatur, Bahadır Dilbaz, Ethem Özgüven, Hana Koriech, Umay Umay gibi değişik disiplinlerden isimlerle çalıştı.. 2004 yılında, KargART’da kültür sanat yöneticisi olarak çalışmaya başladı ve KargART Sahne Çalışmaları’nı oluşturdu. Eğitmen olarak ODTÜ Dans Tiyatrosu, Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Oyunculuk Bölümü, 18 Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü, 18 Mart Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü, 24. ODTÜ Oyuncuları Şenliği, MEKAN Dans Stüdyosu, Açık Sahne, Atölye Dans; Bilgi Eğitim, Maya Sahnesi, KargART ve Tiyatro Duru’da “Çağdaş Dans Teknikleri” ve “Beden Oyunculuğu” hakkında dersler vermiştir.. En son Torino Üniversitesi Felsefe ve Edebiyat Bölümü’nde “Misuse of Body / Material “ konulu bir sempozyum vermiştir. Garajistanbulpro olarak ürettiği “Camadamlar” ve kendi prodüksiyonu olan “Yorgun” adlı çalışmaları halen gösterimdedir. Tiyatro ve sahne sanatları hakkında yazdığı eleştiri ve denemeleri, MİMESİS, Radikal 2, GİST, İBŞT Ayna Dergisi, Bağımsız Seyir, Antipopüler gibi yazılı ve dijital basın organlarında yayınlanmıştır.”Glassmen” adlı çalışması İtalya Bologna’da Teatro di Vita seyircileri tarafından “Sezonun en başarılı ikinci gösterimi”, “oggi niente” adlı çalışması İtalya Firenze Fabbricaeuropa tarafından senenin prodüksiyonu seçilmiştir.