İlyas Odman’la Fiziksel Tiyatro Atölyesi

“İmgeden Harekete, Hareketten Karaktere”

 
 
“Oyuncu”da temelde görülen deformasyon olan “Rol kişi”si ile arasındaki bağ olan “İTKİ”yi net olarak tarif edememesini ortadan kaldırmaya yönelik psikosomatik bir çalışma olan “BEN BEDEN”; oyuncunun “Bunu neden oynuyorum / beni bunu oynamaya iten neden ne ?” gibi sorulara kendi otobiyografisinden cevaplar bulma yöntemlerini araştırmasına yönelik bir çalışmadır. Kendi bedeninin neden hareket ettiğine, temel motivasyon ve uyarıcılara nasıl fiziksel tepkiler verdiğini analiz etmesine dayanan bu çalışma, temel olarak oyuncunun oyun malzemesini kendi bedeninden üretmesine dayanır.
 
 
Eğitmen Hakkında:
İlyas Odman, sürekli değişen kadrosuyla beraber bedenin kırılganlığını araştıran çalışmalar üretir. Bu amaçla akrobasi, modern dans ve fiziksel tiyatro yöntemlerine dayanan performanslar oluşturmaya çalışır. Odman, 1998 yılında ODTÜ Dans Tiyatrosu’nda dans etmeye başlayan ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu’nda Klasik Bale ve Modern Dans sınıflarına katılımıyla süren dans hayatı boyunca Alparslan Karaduman, Bürge Öztürk, Talin Büyükkürkçiyan, Handan Ergiydiren gibi yerli, Alexandre Abellan, Paul Clayden, Martin Sonderkamp, Tanzcompagnie Rubato gibi yabancı koreograflarla çalıştı. Karin Ponties’in “Boreas” (Belçika / Antwerp) , Handan Ergiydiren Özer’in “Lütfen bana ıslak mayonuzu gösterin!” (Türkiye / İstanbul) adlı çalışmalarında yaratıcı dansçı olarak çalıştı. Fransız koreograf / akademisyenler Armando Menicacci ve Christian Delécluse’ın “under_score” adlı çalışmasında dans etti. 2001 yılında, “Dokuzaltı Dans ve Hareket Projesi”ni kurdu. Kumpanya bünyesinde Evren Erbatur, Bahadır Dilbaz, Ethem Özgüven, Hana Koriech, Umay Umay gibi değişik disiplinlerden isimlerle çalıştı.. 2004 yılında, KargART’da kültür sanat yöneticisi olarak çalışmaya başladı ve KargART Sahne Çalışmaları’nı oluşturdu. Eğitmen olarak ODTÜ Dans Tiyatrosu, Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Oyunculuk Bölümü, 18 Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü, 18 Mart Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü, 24. ODTÜ Oyuncuları Şenliği, MEKAN Dans Stüdyosu, Açık Sahne, Atölye Dans; Bilgi Eğitim, Maya Sahnesi, KargART ve Tiyatro Duru’da “Çağdaş Dans Teknikleri” ve “Beden Oyunculuğu” hakkında dersler vermiştir.. En son Torino Üniversitesi Felsefe ve Edebiyat Bölümü’nde “Misuse of Body / Material “ konulu bir sempozyum vermiştir. Garajistanbulpro olarak ürettiği “Camadamlar” ve kendi prodüksiyonu olan “Yorgun” adlı çalışmaları halen gösterimdedir. Tiyatro ve sahne sanatları hakkında yazdığı eleştiri ve denemeleri, MİMESİS, Radikal 2, GİST, İBŞT Ayna Dergisi, Bağımsız Seyir, Antipopüler gibi yazılı ve dijital basın organlarında yayınlanmıştır.”Glassmen” adlı çalışması İtalya Bologna’da Teatro di Vita seyircileri tarafından “Sezonun en başarılı ikinci gösterimi”, “oggi niente” adlı çalışması İtalya Firenze Fabbricaeuropa tarafından senenin prodüksiyonu seçilmiştir.
 
   
 

GENEL BİLGİ:

Atölye Başlangıç Tarihi: 13 Nisan 2013
Atölye Bitiş Tarihi: 1 Haziran 2013
Toplam 8 Hafta / 24 Saat
Cumartesi: 12:00-15:00
Katılımcı Sayısı: En fazla 12 kişi
Aylık Ücret: 250 TL +KDV / öğrencilere ve daha önce Kumbaracı50’de atölyeye katılmış olanlara %10 indirim vardır

Son Başvuru Tarihi: 6 Nisan 2013

Başvuru formunu buradan indirerek, atolye@altidansonra.com adresine gönderebilir ya da Kumbaracı50’ye elden teslim edebilirsiniz.

 
Sorularınız için:
atölye@altidansonra.com
532 255 55 80 / Gülhan Kadim