Kamera Önü Oyunculuk Atölyesi – Saim Güveloğlu

 

SaimGuveloglu

 

Kendimize ait olduğunu düşündüğümüz bir ses vardır. Bu sesi kayıttan duyduğumuzda bizim olmadığını iddia ederiz. Ses sanki bir başkasına aittir.

Kamera önünde oyuncular buna benzer bir süreç yaşarlar. Oyuncu aslında iyi oynamıştır ancak kamera onun oyununu değil de bir başkasının oyununu kaydetmiştir sanki. Bu durumda oyuncunun görüntüsü ile aslı arasında bir fark olmalıdır. Oyuncu nasıl ki oynamayı öğrendiyse, görüntüsünü oynatmayı da öğrenmelidir. Bunun için bol bol pratik etmesi, görüntüsünün nasıl oynadığına ilişkin farkındalık geliştirmesi ve kamera karşısında serbestleşmesi gerekir.

Atölye, oyuncuları bol bol kamera karşısına çıkararak yukarda sıralanan yetileri onlara kazandırmayı amaçlamakta. Katılımcılar sektör içinde iş yapan deneyimli isimlerle buluşup onların deneyimlerinden de faydalanacaklar. Bu isimler Burcu Akbaş (yardımcı yönetmen), Ezgi Baltaş (kast direktörü), Kaan Urgancıoğlu (oyuncu), Tansu Biçer (oyuncu) ve Tülin Özen (oyuncu) olacak. Bu isimler birer hafta konuk olarak katılacaklar.

 

YÖNTEM

Temelde Stansilavski’ye dayanan ‘fiziksel eylemler yöntemi’ üzerinden ilerlenecek. Bu yöntem; Chekov, Meisner, Mike Alfreds ve Judith Weston gibi isimlerin geliştirdiği egzersizlerle desteklenecek.

 

İÇERİK

Atölye haftada 1 gün 4 saat, 8 hafta sürecek şekilde tasarlandı. Toplamda 32 saat. Oyuncular her hafta ya kamera önünde oynuyor ya da bir önceki hafta yapılan çekimler üzerine geri bildirim alıyor olacaklar. Yapılan çekimler katılımcılara teslim edilecek. Oyuncular bu görüntüleri diledikleri gibi kullanabilirler.

Atölyenin amaçları şöyle sıralanabilir:

– Oyunculara bir role hazırlanırken yardımcı olacak bir yöntemi benimsetmek, bu yöntemi kamera karşısında sürekli pratik etmek.

– Her bir oyuncunun kendine özgü blokajlarını, engellerini fark ettirmek ve ortadan kaldırmaya çalışmak.

– Oyuncunun kendi oyunu ile görüntüsünün oyunu (nasıl ki bizim sahip olduğumuzu düşündüğümüz ses ile kayıttan duyduğumuz ses özdeş değilse, kendi oyunumuzla kameradaki görüntümüzün oyunu da özdeş değildir) arasındaki farkı kavramasını, kamera önünde serbestleşmesini sağlamak.

– Oyuncuları deneyimli kişilerle buluşturup, onların tecrübelerinden faydalanmalarını sağlamak. Burcu Akbaş (yardımcı yönetmen), Ezgi Baltaş (kast direktörü), Kaan Urgancıoğlu (oyuncu), Tansu Biçer (oyuncu) ve Tülin Özen (oyuncu) birer hafta atölyeye konuk olacaklar ve deneyimlerini katılımcılarla paylaşacaklar.

 

GENEL BİLGİLER

Başlangıç tarihi: 7 Ekim 2017 // Bitiş tarihi: 25 Kasım 2017

Toplam 8 hafta 32 saat

Gün ve Saat: Cumartesi günleri 14:30 – 18:30

Ücret: 

Peşin Ödeme: 720 TL + KDV

Taksitli Ödeme: 800 TL + KDV

Ödeme planı:  1. taksit kayıt sırasında: 500 TL / 2. taksit Kasım’in ilk haftası – 300 TL

Kontenjan: 10 kişi

Son başvuru tarihi: 1 Ekim 2017

Yer: TOMİ Eğitim Merkezi / Asmalımescit sok. No:3 D:4 K:2

 

KİMLER BAŞVURABİLİR

Bu atölye, amatör ya da profesyonel tüm oyunculara açıktır.

 

BAŞVURU

Başvuru formunu buradan indirerek atolye@kumbaraci50.com adresine gönderiniz. Başvurular eğitmen tarafından değerlendirildikten sonra, kabul veya red bilgisi mail yoluyla iletilecektir. Kabul mailinden sonra, atölye ücretini size iletilecek olan banka hesabına, ya da Kumbaracı50’ye gelerek elden ödediğinizde kaydınız kesinlik kazanacaktır. Ödemeleriniz iptal ya da iade edilemez. Ödemeniz, ancak atölyenin açılmaması durumunda iade edilir.

 

SAİM GÜVELOĞLU / EĞİTMEN

_V8A8879

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği’nde lisans, Kadir Has Üniversitesi Film ve Drama bölümünde yönetmenlik yüksek lisansını tamamladı. 2006’dan bu yana tiyatroyla ilgileniyor. ODTÜ Oyuncuları’nda oyunculuk ve yönetmenlik yaptı. Boş Sahne ve Kronik Kolektif’in kurucu üyelerinden. En son Vahşet Tanrısı isimli oyunun yönetmenliğini yaptı (vahsettanrisi.org). Kadir Has Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak çalışıyor.

Oyuncu koçluğuna, Filinta ve Kara Sevda dizilerinde Kaan Urgancıoğlu’na koçluk yaparak başladı. Daha sonra filmler ve diziler için bir çok oyuncuyla birebir çalıştı, iki uzun metrajlı filmde yönetmenle diyalog halinde oyuncu ekibini çalıştırdı, bir çok auditiona oyuncu hazırladı, audition görüşmelerine katıldı. Bu çalışmalara kendi atölyesinde devam ediyor.