Michael Chekhov Workshop – Nisan 2017

Uluslararası Michael Chekhov Atölyesi ve Kumbaracı50 İşbirliği ile

’Hareketli Mekan’

Yaratıcı Birey – Atmosfer – Oyun

 Michael Chekhov Avrupa Eğitim Modülü II

1  – 5 Nisan 2017

İstanbul / Kumbaracı50

Ulrich Meyer-Horsch, Hamburg, Almanya

Jan Oberndorff, Hamburg, Almanya

MCE_Logos_Final_Training_Schwarz copy       kumbaraci_logo_Artboard 2

English Page

chekhov

“Tüm gerçek sanatçılar içlerinde,çoğu zaman bilinçsizce ve kökleri derinlerde olan bir  dönüşme arzusu taşır”

 (Michael Chekhov)

Sahne üzeri hayat ve enerji doludur. Bir aktörün tek yapması gereken bu yaşayan mekanla bağ kurabilmektir. Sonrasında rol yapmak çok basitleşir.
Bu atölyede belirlediğimiz oyunun mekanını ve dünyasını keşfedeceğiz. Yazarın dünyasına daldığımızda ve onun kendine has dinamikleri, enerjisi, dili ve mekanlarına bakıp heyacan duyabildiğimizde neler olur?

Michael Chekhov’un “Objesel Atmosfer” (“tüm sanat eserlerinin ruhu”), “Karaktere Ait Atmosfer” ve “Rahatlık, Form, Güzellik ve Bütünlük Hissi” temaları da bu keşif serüvenimizde bize yol gösterecek.

 

Odak – Mekan – Kişisel Atmosfer – Objesel Atmosfer – Tempo-Ritim – Rahatlık Hissi – Form Hissi – Güzellik Hissi – Bütünlük Hissi – Mekansal İlişki – Oyunbazlık – Doğaçlama

W. Shakespear’in “Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası” oyunundan sahneler ve karakterler üzerine çalışılacaktır. Lütfen metni bütünüyle okuyup bir karakter seçin ve kısa bir monolog ya da diyalog ezberleyin.

www.michaelchekhov.eu
www.michaelchekhoveurope.eu
www.kumbaraci50.com
 
 

workshop2016/BAU

Açık Atölye

Bu atölye Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği ile profesyonel olarak ilgilenen herkese açıktır.

Yalnızca bu atölyeye katılabilir ya da sonrasında ‘Oyunculuk ve Yaratıacılık Sanatı’ Eğitim Programının diğer modüllerine katılarak programa devam edebilirsiniz. 

Michael Chekhov (1891–1955)

Oyun yazarı Anton Chekhov’un yeğeni olan Michael Chekhov, 20. yüzyılın en büyük oyuncularından biri olarak tanınır. Chekhov’un karakter yaratma ve yaratıcı sürece yönelik çalışmaları dünya çapında ün kazanmıştır.

Moskova Sanat Tiyatrosu’nda K.Stanislavsky, E.Vachtangov, V.Meyerhold ile yaptığı işbirliğinden cesur, etkileyici ve yaratıcı bir tiyatro doğdu. Çalışmalarında, onları esinlenilmiş bir oyunculuğa taşıyacak objektif prensipleri aradılar. Bu araştırma, Chekhov’un beden ve hayal gücünü birleştirecek kendi psiko- fiziksel oyunculuk tekniğini geliştirmesine yol açtı.

1828’de Rusya’dan ayrıldıktan sonra 11 yıl Avrupa’da yaşadı, oynadı, ders verdi. Berlin ve Viyana’da Max Reinhardt ile çalıştı, Paris’te kendi tiyatro grubunu kurdu, Riga ve Baltık ülkelerinde oyunlar yönetti. 1936’da, İngiltere’de Dartington Hall’da kendi Chekhov Tiyatro Stüdyosunu açtı.

1939’da Amerika’ya taşındı. New York ve Hollywood’ta oyunculuk dersleri verdi.

 

Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği

“Yaratıcı sürecin” doğru bir gözlemcisi olarak Michael Chekhov insan ruhu ile beden, “soyut ve somut olan” arasındaki ilişki üzerine araştırmalar yaptı.

Oyuncular için Konsantrasyon ve Hayal Gücüne, Psikolojik Jestlere, İmgelem Merkezine ve Atmosfere dayanan basit ve net araçlar buldu.

Uygulamaya döküldüğünde bu teknikler oyuncunun karakterini kısa bür sure içinde keşfetmesini ve sanatçının kendi yaratıcı potansiyelinin kapılarını açmasını sağlıyor. 

M. Çehov oyunculuk tekniği, oyunun ve karakterlerinin imgelerini bunun yanısıra bedenlerini anlamaya ve deneyimlemeye yönelik bir çerçeve oluşturur. Teknik akılda kalıcı ve heyecan verici karakterler yaratmak için eğlenceli ve ilham verici yollar sunar. 

chekhov2016

İLETİŞİM:

Uluslararası Michael Chekhov Eğitimi

Ulrich Meyer Horsch // umeyerhorsch@gmx.de // +49 40 394964

www.michaelchekhov.eu

Kumbaracı 50

Gülhan Kadim // gulhan@kumbaraci50.com // +90 532 255 5580

www.kumbaraci50.com

 

Goethe Enstitüsü, Cezayir Restaurant ve BAUART’ın katkılarıyla…

 GI_Logo_horizontal_green_IsoCV2                    Cezayir Logo              BAUART LOGO123

 

EĞİTMEN KADROSU

Uli

ULRICH MEYER-HORSCH

Ulrich Meyer-Horsch Hamburg’taki Michael Chekhov Acting Studio’nun yöneticisi, sanat yönetmeni ve profesyonel oyuncudur. Michael Chekhov Europe ve International Michael Chekhov Training’ in ortak kurucusudur.

Son yirmi yıldır Almanya’da Kiel Tiyatrosu, Lübeck Tiyatrosu, Deutsches Schauspielhaus Hamburg, Schauspiel Frankfurt, Altonaer Theater, Komödie Düsseldorf, FWT Köln and Maxim Gorki Theater Berlin’de oynuyor. Simon McBurney ve Complicite, Philippe Gaulier, Augusto Boal, Lorna Marshall ve Yoshi Oida ile çalıştı. Çeşitli yönetmenlik ödülleri bulunan Meyer-Horsch, Bertolt Brecht’in eserlerinden yaptığı prodüksüyonlarla tanınıyor. 2014-2016 yılları arasında ise Kreuzgangspiele Feychtwangen’in yardımcı sanat yönetmenliğine atanmıştır.

Schule für Schauspiel Hamburg’tan oyunculuk diploması, Universities of Heidelberg, Hamburg, London (King’s College) ve Kiel’den teoloji, felsefe, tiyatro pedagojisi diplomaları var.

Meyer-Horsch, Almanya ve Rusya’daki Chekhov tekniği öğreticilerinin yanı sıra bizzat Michael Chekhov’un öğrencileri Hurt Hatfield, Deidre Hurst du Prey, Mala Powers ve Joanna Merlin ile de çalıştı. Chekhov tekniğine olan yaklaşımında çocuk oyunlarını kullanıyor ve maskelerle çalışıyor. 1994’ten beri Avrupa’nın farklı yerlerinde, ABD’de, Rusya’da, Brezilya’da ve Tayvan’da Michael Checkhov tekniğini öğretiyor. MICHA (Michael Chekhov Association) New York’un uluslararası eğitmen kadrosunda yer alıyor ve Michael Chekhov Avrupa (MCE)’nın kurucularındandır. Ulrich Meyer-Horsch 2012 yılından beri her yıl Kumbaracı50’de workshop yürütmektedir  ve aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi’nde düzenli olarak misafir öğretmen olarak görev yapmaktadır. Son olarak Michael Chekhov: Oyuncuya(2014) kitabının sonsözünü yazmıştır. 


JanoberndorffJAN OBERNDORFF

Jan Oberndorff profesyonel bir yönetmen, oyunculuk hocası ve koçudur ve aynı zamanda Hamburg’da Schule für Schauspiel (oyunculuk okulu) Sanat Direktörlüğü yapmaktadır. Münih Ludwig-Maximilian Üniversitesi’ nde sahne sanatları ve Hamburg Schule für Schauspiel’de oyunculuk okumuştur. Uzun yıllar Hamburg ve Berlin’de sahne ve televizyon çalışmaları olmuştur. 1996 yılında „Berliner Männerensemble“ adıyla kendi tiyatrosunu kurmuş ve beş yıl boyunca Berlin ‘de 12 prodüksiyonu yönetmiştir. 1998 yılında Romeo ve Juliet prodüksiyonuyla prestijli bir ödül olan “Kritikerpreis der Berliner Zeitung“ ödülüne kayık görülmüştür. Ayrıca Almanya’nın ve Avrupa’nın pek çok yerinde örneğin Hamburg, Hildesheim, Tübingen, Stuttgart, Munich ve Viyana’da oyunlar yönetmiştir. Bu arada oyuncuğun yanısıra Berlin, Hamburg, Viyana, Zurih, Weimar, Temeswar (Romanya) and Seoul (Kore)’de pek çok şehirde oyunculuk dersleri vermiştir. 2006- 2009 yılları arasınsa global bir kuruluş olan Stage Enterrainment için yerel direktörlük yapmış ve Hamburg’daki iki büyük müzikal sahnesini; “Das Operettenhaus” ve “Neue Flora” sahnelerini yönetmiştir. 2010 yılında eğitim aldığı okul okullardan biri olan “Schule für Schauspiel Hamburg” ‘a dönmüş ve sanat direktörlerinden biri olmuştur.

 

GENEL BİLGİ

Yer: 

Kumbaracı50

Kumbaracı Yokuşu No:50 D.2 / Tünel-Beyoğlu / Istanbul, Turkey

Tarih: 

1 Nisan Cumartesi–5 Nisan Çarşamba, 2017

Çalışma saatleri:

10.00 – 17.00 (75 dakika öğle arası)

Çalışma dili: 

İngilizce. Türkçe’ye ardıl çeviri sağlanacaktır.

Katılımcılar kendi dillerinde oynayabilirler.

Ücret:

690 TL + KDV ( Erken Kayıt / 28 Şubat 2017 tarihine kadar)

770 TL + KDV ( Zamanında Kayıt / 28 Şubat-20 Mart 2017 arası)

Ücrete, kalacak yer ve yemek dahil değildir. 

Son Başvuru Tarihleri:

28 Şubat 2017 / Erken Kayıt 

20 Mart 2017 / Zamanında Kayıt

Lütfen başvuru formunu doldurup aşağıdaki adrese gönderin ya da teslim edin. Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz.

Kumbaracı 50
Kumbaracı Yokuşu No:50 D.2
Tünel-Beyoğlu

Mail olarak göndermek için: atolye@kumbaraci50.com

Başvurular başvuru formunun gönderimi ve eğitmenlerin kabulünden sonra kaydedilecektir. Kayıt işleminin ardından mail yoluyla katılımınız onaylanacak, ödeme yapmanız istenecektir. Ödemeniz sonrasında yeriniz ayrılmış olacaktır. Başvurunuz kesin olarak kabul edilir ve geri alınamaz.

 

HESAP BİLGİLERİ:

Altıdan Sonra Yapım Reklam Film Yayın ve Eğit. Hizm. Ltd. Şti.

Kumbaracı Yokuşu No:50 Tünel-Beyoğlu/İstanbul

Yapı ve Kredi Bankası – Beylerbeyi Şubesi

IBAN: TR27 0006 7010 0000 0090 5957 69

SWIFT: YAPITIRISXXX

Açıklama kısmına lütfen; ‘Chekhov Istanbul 2017’ yazınız
 

ÖNEMLİ NOT: Atölyeye kabul edildiğinize dair maili almadan lütfen ödeme yapmayınız.

 

KOŞULLAR:

Başvurunuz, eğitmenlerin değerlendirmesinden sonra kabul edilecektir. Size; kabul edildiğinize ve ödeme yapabileceğinize dair bir mail iletilecektir. Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra kaydınız kesinlik kazanacaktır.

Eğer yerinizi dolduracak birisi bulunamazsa (örneğin muhtemel bekleme listesinden bir kişi) kayıt için verilen para geri alınamaz.

Yerinize biri bulunması durumunda ise idari giderler için 40Euroluk bir kesinti yapılacaktır.

Atölye tarihinden en az 14 gün önce eğitim ve pratik ile ilgili hususlara dair detaylı bilgiler size gönderilecektir. Atölyeye başladığınızda ödeme dekontlarını alabilirsiniz.

Atölye düzenleyicileri değerli eşyaların kayıp olması ve çalınmasından ya da herhangi bir kaza ya da hastalık durumundan sorumlu değildir.

Tüm detaylar değişebilir.