Michael Chekhov Workshop Şubat 2015

Uluslararası Michael Chekhov Atölyesi ve Kumbaracı50 İşbirliği ile

’Ben’ aslında ‘Başkası’

Karakter  Yaratma – Dönüşüm– Psikolojik Jestler

 ”Oyunculuk ve Yaratıcılık Sanatı” / Modül III

21 – 25 Şubat 2015

İstanbul / Kumbaracı50

Suzana Nikolić, Zagreb, Hırvatistan

Ulrich Meyer-Horsch, Hamburg, Almanya

 

“Tüm gerçek sanatçılar içlerinde,çoğu zaman bilinçsizce ve kökleri derinlerde olan bir  dönüşme arzusu taşır”

 (Michael Chekhov)

 

Çocuklar oyun oynarken onlardaki bu dönüşme ve değişme arzusunu gözlemleyebiliriz – kendilerini oyuna kaptırır ve bambaşka bir dünyanın kurallarına tümüyle bağlanırlar.

Başkası-örneğin oyundaki başka bir karakter- her zaman oyuncunun   kişisel deneyimlerinin ötesindedir.  Bu nedenle Michael Chekhov karakter ve bizim aramızdaki benzerliklerden çok, farklılıklara bakmamızı ister. Eğer bu diğer kişinin iç ve dış dünyasına derinlemesine dalarsak, tamamıyla yeni bir dünya keşfeder ve kendimizi yeni bir ışığın içinde buluruz.

Psikilojik Jest karakterin amaç ve ihtiyaçlarını ifade etmenin pratik ve fiziksel bir yoludur. Bunu ayrıca kendi kişisel amaç ve tutkularınızı fark etmek, netleştirmek ve ifade etmek için de kullanabilirsiniz. 

Peki amaç ve ihtiyaçların özü nedir? Bir sahnenin, bir atmosferin, bir karakterin ya da kişiler arasındaki ilişkilerin fiziksel ifadesi nedir?Bedeniniz bunu gösterecek ve ifade edecektir.

Hareketlerinizle oluşturduğunuz imgelere yönelik farkındalığınızı derinlemesine bir hareket eğitimi ile birleştirilmek bu modülün temelini oluşturur.

 

Atölye süresince çalışılacak başlıklar:

Hayali beden

Hayali merkezler

Arketip Jest

Düşünme, hissetme, isteme

Psikolojik jest

 

Chekhov’un  “Martı” oyunundan sahneler ve karakterler üzerine çalışılacaktır. Lütfen metni bütünüyle okuyup bir karakter seçin ve kısa bir monolog ya da diyalog ezberleyin.

 
www.michaelchekhov.eu
www.michaelchekhoveurope.eu
www.kumbaraci50.com

 

Açık Atölye

Bu atölye Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği ile profesyonel olarak ilgilenen herkese açıktır.

Yalnızca bu atölyeye katılabilir ya da sonrasında ‘Oyunculuk ve Yaratıacılık Sanatı’ Eğitim Programının diğer modüllerine katılarak programa devam edebilirsiniz. 

Michael Chekhov (1891–1955)

Oyun yazarı Anton Chekhov’un yeğeni olan Michael Chekhov, 20. yüzyılın en büyük oyuncularından biri olarak tanınır. Chekhov’un karakter yaratma ve yaratıcı sürece yönelik çalışmaları dünya çapında ün kazanmıştır.

Moskova Sanat Tiyatrosu’nda K.Stanislavsky, E.Vachtangov, V.Meyerhold ile yaptığı işbirliğinden cesur, etkileyici ve yaratıcı bir tiyatro doğdu. Çalışmalarında, onları esinlenilmiş bir oyunculuğa taşıyacak objektif prensipleri aradılar. Bu araştırma, Chekhov’un beden ve hayal gücünü birleştirecek kendi psiko- fiziksel oyunculuk tekniğini geliştirmesine yol açtı.

1828’de Rusya’dan ayrıldıktan sonra 11 yıl Avrupa’da yaşadı, oynadı, ders verdi. Berlin ve Viyana’da Max Reinhardt ile çalıştı, Paris’te kendi tiyatro grubunu kurdu, Riga ve Baltık ülkelerinde oyunlar yönetti. 1936’da, İngiltere’de Dartington Hall’da kendi Chekhov Tiyatro Stüdyosunu açtı.

1939’da Amerika’ya taşındı. New York ve Hollywood’ta oyunculuk dersleri verdi.


 
 
 
 
 

Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği

“Yaratıcı sürecin” doğru bir gözlemcisi olarak Michael Chekhov insan ruhu ile beden, “soyut ve somut olan” arasındaki ilişki üzerine araştırmalar yaptı.

Oyuncular için Konsantrasyon ve Hayal Gücüne, Psikolojik Jestlere, İmgelem Merkezine ve Atmosfere dayanan basit ve net araçlar buldu.

Uygulamaya döküldüğünde bu teknikler oyuncunun karakterini kısa bür sure içinde keşfetmesini ve sanatçının kendi yaratıcı potansiyelinin kapılarını açmasını sağlıyor. 

M. Çehov oyunculuk tekniği, oyunun ve karakterlerinin imgelerini bunun yanısıra bedenlerini anlamaya ve deneyimlemeye yönelik bir çerçeve oluşturur. Teknik akılda kalıcı ve heyecan verici karakterler yaratmak için eğlenceli ve ilham verici yollar sunar. 

 

 

İLETİŞİM:

Uluslararası Michael Chekhov Eğitimi

Ulrich Meyer Horsch // umeyerhorsch@gmx.de // +49 40 394964

www.michaelchekhov.eu

 

Kumbaracı 50

Gülhan Kadim // gulhan@altidansonra.com // +90 532 255 5580

www.kumbaraci50.com

 

EĞİTMEN KADROSU

Ulrich Meyer-Horsch
Ulrich Meyer-Horsch Hamburg’taki Michael Chekhov Acting Studio’nun yöneticisi, sanat yönetmeni ve profesyonel oyuncudur. Michael Chekhov Europe ve International Michael Chekhov Training’ in ortak kurucusudur.
 
Son yirmi yıldır Almanya’da Kiel Tiyatrosu, Lübeck Tiyatrosu, Deutsches Schauspielhaus Hamburg, Schauspiel Frankfurt, Altonaer Theater, Komödie Düsseldorf, FWT Köln and Maxim Gorki Theater Berlin’de oynuyor. Simon McBurney ve Complicite, Philippe Gaulier, Augusto Boal, Lorna Marshall ve Yoshi Oida ile çalıştı. Çeşitli yönetmenlik ödülleri bulunan Meyer-Horsch, Bertolt Brecht’in eserlerinden yaptığı prodüksüyonlarla tanınıyor. 2014-2016 yılları arasında ise Kreuzgangspiele Feychtwangen’in yardımcı sanat yönetmenliğine atanmıştır.
 
Schule für Schauspiel Hamburg’tan oyunculuk diploması, Universities of Heidelberg, Hamburg, London (King’s College) ve Kiel’den teoloji, felsefe, tiyatro pedagojisi diplomaları var.
Meyer-Horsch, Almanya ve Rusya’daki Chekhov tekniği öğreticilerinin yanı sıra bizzat Michael Chekhov’un öğrencileri Hurt Hatfield, Deidre Hurst du Prey, Mala Powers ve Joanna Merlin ile de çalıştı. Chekhov tekniğine olan yaklaşımında çocuk oyunlarını kullanıyor ve maskelerle çalışıyor. 1994’ten beri Avrupa’nın farklı yerlerinde, ABD’de ve Brezilya’da Michael Checkhov tekniğini öğretiyor. MICHA (Michael Chekhov Association) New York’un uluslararası eğitmen kadrosunda yer alıyor. Oyuncuya” (2014). Ulrich Meyer-Horsch 2012-2013 yıllarında Kumbaracı50’deki workshopları yürütmüştür ve aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi’nde düzenli olarak misafir öğretmen olarak görev yapmaktadır. Son olarak Michael Chekhov: Oyuncuya(2014) kitabının sonsözünü yazmıştır. 
 
 

 

 

 
Suzana Nikolić
Oyuncu, Zagrep Üniversitesi, Dramatik Sanatlar Akademisi’nde Ses ve Konuşma Eğitmeni.
Suzana Nikolić,  Zagrep Üniversitesi, Dramatik Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. Fulbright bursu ile NYU – Tisch School of the Arts, Oyunculuk Lisans programında eğitim aldı (1998/99). 15 yıl boyunca yurt dışında oyunculuk ve ses eğitimi aldı. 2006 – 2010 yılları arasında Ses ve Konuşma Bölümü’nün başkanlığını yaptı.
 
Nikolić şu anda Dramatik Sanatlar Akademisi’nde tam zamanlı eğitmenlik yapıyor. Performing Arts Etra ve Michael Chekhov Studio Hırvatistan’ın kurucusu ve sanat yönetmeni.
 
Tiyatro, sinema filmi, televizyon filmi- dizisi ve radyo’da oyunculuk yaptı. Nikolić Hırvatistan televizyonu’nda tanınan ve ödül kazanmış bir oyuncudur.
Çoğu ses ve konuşma çalışması ya da Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği olmak üzere pek çok uluslararası atölyeye katıldı. 2004 yılında Zagrep’te, ZeKaEm’da sahnelenen. M.I. Fornes’in “Çamur” adlı oyununu yaptı.
 
Nikolić 2004 yılında MICHA, ABD’den Michael Chekhov Tekniği eğitmenliği diplomasını aldı. 15 yıldır profesyonel olarak tekniği kullanıyor. Michael Chekhov Avrupa ve Uluslararası Michael Chekhov Eğitimi’nin ortak kurucusudur. Aynı zamanda MICHA, New York 2015 uluslarası fakültesinin de bir üyesidir. 

 

GENEL BİLGİ 

Yer: 
Kumbaracı 50
Kumbaracı Yokuşu No:50 D.2 / Tünel-Beyoğlu / Istanbul, Turkey
Tarih: 
21 Şubat Cumartesi–25 Şubat Çarşamba, 2015
Çalışma saatleri:
10.00 – 17.00 (75 dakika öğle arası)
Çalışma dili: 
İngilizce. Türkçe’ye ardıl çeviri sağlanacaktır.
Katılımcılar kendi dillerinde oynayabilirler.
Ücret:
650 TL + KDV ( Erken Kayıt / 25 Ocak tarihine kadar)
720 TL + KDV ( Zamanında Kayıt / 25 Ocak-12 Şubat arası)
Ücrete, kalacak yer ve yemek dahil değildir. 
Son Başvuru Tarihi:
25 Ocak 2015 / Erken Kayıt 
12 Şubat 2015 / Zamanında Kayıt
 

Lütfen başvuru formunu doldurup aşağıdaki adrese gönderin ya da teslim edin. Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz.

Kumbaracı 50
Kumbaracı Yokuşu No:50 D.2
Tünel-Beyoğlu
 

Mail olarak göndermek için: atolye@kumbaraci50.com

 

Başvurular başvuru formunun gönderimi ve ücretin ödenmesinden sonra kaydedilecektir. Kayıt işleminin ardından mail yoluyla katılımınız onaylanacak ve yeriniz ayrılmış olacaktır. Başvurunuz kesin olarak kabul edilir ve geri alınamaz.

 

HESAP BİLGİLERİ:

Altıdan Sonra Yapım Reklam Film Yayın ve Eğit. Hizm. Ltd. Şti.
Kumbaracı Yokuşu No:50 Tünel-Beyoğlu/İstanbul
Akbank – Beyoğlu Şubesi
IBAN: TR10 0004 6000 3988 8000 2256 69
Açıklama kısmına lütfen; ‘Chekhov Istanbul 2015’ yazınız
 
Eğer yerinizi dolduracak birisi bulunamazsa (örneğin muhtemel bekleme listesinden bir kişi) kayıt için verilen para geri alınamaz.
Yerinize biri bulunması durumunda ise idari giderler için 40Euroluk bir kesinti yapılacaktır.
Atölye tarihinden en az 14 gün önce eğitim ve pratik ile ilgili hususlara dair detaylı bilgiler size gönderilecektir. Atölyeye başladığınızda ödeme dekontlarını alabilirsiniz.
Atölye düzenleyicileri değerli eşyaların kayıp olması ve çalınmasından ya da herhangi bir kaza ya da hastalık durumundan sorumlu değildir.
Tüm detaylar değişebilir.