Mirza Metin’le Workshop / Her Oyuncu Bir Oyun

mirza

İçinizdeki büyücüyü keşfedin!

“Solo anlatılar/tek kişilik oyunlar zordur. Öyle her oyuncu beceremez. Hele seyircinin ilgisini anlatı/gösteri boyunca diri tutmak daha da zordur.” sözlerine yabancı sayılmayız. Ancak genellikle her oyuncu da oyunculuk hayatının bir yerine kondurmak ister böyle bir zorluğu. Sizin de böyle bir hayaliniz var mı? Nedir bu işin zorluğu? İşin neresi zordur? Nasıl bir zorluktur? Bir vakti var mıdır bu işin? Oyuncu ne zaman hazır olur? Atölye, bu ve benzeri sorularla güncel deneyimleri incelerken; yanısıra bedensel farkındalık, rezonasyon, duyumsama, fiziksel iletişim, yanlızlık itkileri, hikaye kurma; hikayede ritim, ses, nefes ve hareket gibi izleklerle oyuncunun herhangi bir anlatıyı* teatral bir düzlemde araştırmasını sağlar. Oyuncunun, içindeki büyücüyü çağırmasına katkıda bulunur.

*Oyuncunun çalışmayı arzuladığı ve sevdiği bir oyun parçası, öykü, roman, şiir, deneme, makale, mitoloji, destan vs. gibi yazılı herhangi bir tür ya da halihazırda oyuncunun hafızasında bulunan herhangi bir hikaye olabilir. Eğer bir metin seçilecekse, metnin en az bir ya da bir kaç sayfası iyi derecede ezberlenmiş olmalıdır.

 

TAKVİM

Tarih: 27 -28 Mayıs 2017 / 11:00-16:00 

Yer: Kumbaracı50

Ücret: Tam 250 TL / Öğrenci 200 TL

Katılımcı sayısı: 10 kişi

Son başvuru tarihi: 20 Mayıs 2017

ONLINE ÖDEME

 

KİMLER BAŞVURABİLİR

Bu workshop çalışması, oyunculara ve oyunculuk öğrencilerine yöneliktir. Profesyonel ya da amatör olarak oyunculuk yapan herkese açıktır. 

 

BAŞVURU

Başvuru formunu buradan indirerek atolye@kumbaraci50.com adresine gönderiniz. Size kabul edildiğinize dair bir cevap maili gönderilecektir. Kabul mailinden sonra, atölye ücretini online olarak, ya da Kumbaracı50’ye gelerek elden ödediğinizde kaydınız kesinlik kazanacaktır.

 

Eğitmen Hakkında

Mirza Metin

mirzametin

oyun yazarı, yönetmen, oyuncu

1980’de Kars’ta doğdu. Bağcılar’da büyüdü ve liseye kadarki eğitimini burada tamamladı. Tiyatro ile 1994’te İstanbul Mezopotamya Kültür Merkezi’nde tanıştı ve bünyesinde çalışmalar yürüten Teatra Jiyana Nû’da oyunculuk eğitimi almaya, bir yandan da oyunlarda oynamaya başladı. Düzenli bir şekilde sürdürdüğü tiyatro çalışmalarına 1999’da ara verdi. Bu sürede serserilik ve değişik işlerde işçilik yaptı. 2001 yılında tiyatroya geri döndü ve bir daha ara vermedi. 2003-2008 yılları arasında Seyr-î Mesel Tiyatrosu’nda oyuncu, eğitmen ve yönetici olarak çalıştı. Bu süre içerisinde herkesten gizli oyunlar yazmaya ve yaratıcı hayaller kurmaya başladı. 2004 yılında girdiği İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Türk Halk Oyunları Bölümü’nde okuyarak, müzik ve dans bilgisini geliştirdi. Üçüncü yılında diploma almadan mezun etti kendisini. 2008 yılı Ekim ayında Berfin Zenderlioğlu ile birlikte Destar Tiyatro’yu kurdu ve hayallerini gerçekleştirmeye başladı. 2010 yılında Şermola Performans adlı sahnenin kurulmasına öncülük etti. Burada oyunlar yazdı, yönetti ve oynadı. Yazdığı oyunlar: “Qeşmerên Apoletî”, “Reşê Şevê” (Berfin Zenderlioğlu ile beraber), “Cerb”, “Bûka Lekî”, “Dîsko 5 No’lu”, “Gor”, “Aç Köpekler”, “Gezerken /Kağıtçının Köpeği Kıtmir”, (Cem Uslu, Özen Yula ve Yiğit Sertdemir ile ortak çalışma) “Serencema Qijikan/Kargalar”, Rawestgearaf/Aradurak, “Bu Tablo Bazı Anlamlara Gelebilir” ve “At Mezarlığı”dır.  ”Cerb”, “Gor” ve “Dîsko 5 No’lu” oyunları ile bir çok ödül aldı. 2011’den bu yana solo anlatılar/oyunlar ile ilgleniyor ve araştırmalar yapıyor. Bu bağlamda dengbêjlik, çîrokbêjlik (Kürt hikaye anlatıcıları) geleneği ve geleneksel danslar ekseninde hareket, nefes, ses ve anlatı teknikleri üzerine Dîwan adında oyunculuk araştırma atölyeleri yürüttü. Yönettiği “Reşê Şevê”, “Di Tuwaletê De” ve oynadığı “Disko 5 No’lu” oyunları bu araştırmanın ürünüdür ve başarı kazanmış solo performanslardır. Halen Şermola Performans’ta yazarlık, yönetmenlik ve oyunculuk yapmaktadır.