NSU / Kurbanların arasında Almanlar da vardı

Goethe-Institut, Tarabya Kültür Akademisi ve Kumbaracı50 iş birliğiyle

NSU3k

16 Şubat Cuma 20:30 *PRÖMİYER

17 Şubat Cumartesi 20:30

22 Şubat Perşembe 20:30

6 Mart Salı 20:30

22 Mart Perşembe 20:30

 

ONLINE BİLET

 

Yazan & Yöneten: Tuğsal Moğul

Oyuncular: Ceren Sevinç, Deniz Gürzumar, İsmail Sağır

Yönetmen Yardımcısı: Gamze Güzel

Çevirmen: İnci German

Yayın evi: Rowohlt-Theaterverlag

Video: Maximillian Krug

Koreograf: Senem Oluz

Teknik Ekip: Mücahit Ali Pala, Güray Doğru

Fotoğraflar: Yücel Kurşun

 

Teşekkür…

Cem Sultan, Çiğdem İkiışık, Pia Entenmann, Meik Laufer, Lena Alpozan, Dilan Parlak, Gülhan Kadim ve Yiğit Sertdemir

 

Yaş 13+

tek perde / 75 dak.

tam 50, ind 35

 

Oyun başladıktan sonra seyirci alınmamaktadır.

Kumbaracı50 Gişe: (212) 243 50 51
Pazar hariç her gün: 18:30 – 20:30

 

İki bombalı saldırı, on beş silahlı soygun, aralarında Yunan, Türk ve Kürt asıllı dokuz kişinin bulunduğu toplam on ölü: NSU örgütünün üzücü bilançosu budur. NSU örgütünün suç eylemleri 2011 yılında son bulur: Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos tamamıyla yanmış bir karavanda ölü bulunur, dört gün sonra Beate Zschäpe polise teslim olur.

O günden bu yana bu Almanya’nın birleşmesinden sonra görülen en büyük politik ceza davasında meselenin aydınlatılması için uğraşılıyor. Şu an davanın beşinci yılındayız. Şimdiye kadar 400’den fazla duruşma günü geçti. Her bir duruşma gününün maliyeti 150 bin Euro. Sürec ne kadar uzarsa, birleşme dönemi Alman uçurumuna ilişkin anlayışlar o kadar baskıcı olacak. Yıllarca bu göçmen kökenli kurbanların organize suç işleriyle bağlantıları olduğu varsayıldı – aynı zamanda polis, cinayetlerin aşırı ırkçı motiflerle işlendiğini kabul etmedi. Devletin söz konusu suç kompleksi içindeki rolü nedir? Bu, eksiksiz açığa kavuşması imkansız görülen, Almanya’nın suç eylemidir. Eğer kurbanlar Alman, suçlular ise yabancı isimler taşısalardı, ne olurdu?

Tuğsal Moğul dokuz aylık yoğun bir araştırma sonucunda özelde NSU seri cinayetleriyle, genelde aşırı sağcı şiddet eylemleriyle ilgili salt veri ve ifadeleri, polis tutanakları ve siyasetçilerin açıklamalarını bir araya topladı. Ancak, bilindik gerçekler böyle yoğunlaştırılmış bir şekilde sunulduğunda, ekstrem bir etki yaratıyor. Artık yoksaymak veya tehlikesiz göstermeye çalışmak mümkün olmuyor. Farklı yöntemler kullanan, bazen klasik belgesel tiyatro, bazen acı ve sert bir yerme olarak karşımıza çıkan, terör örgütünün cinayetlerini yeniden kurgulayan ve davanın sonucuna yönelik tahmin yürütmeye cesaret eden bu gösteri gecesi, teatral bir matem duasına dönüşüyor. Sundukları olaylar hem gerçekleri olduğu gibi ortaya koyuyor, hem hepimize yöneltilen bir soruyu kendi içinde barındırıyor: İşler nasıl bu noktaya gelebildi ve her bir kişinin bunda payı neydi?

Aşırı sağcı şiddet eylemlerinin sayısız kurbanları, haber başlıklarından ve kamuoyunun belleğinden çok çabuk silindi. Bu sebeple, onları bir kez daha anma görevi bizlere düşüyor.

Tugsal Moğul’ un yönetmenliğini de kendisinin yaptığı Kurbanların arasında Almanlarda Vardı adlı oyununun prömiyeri, 2015 yılında Theater Münster’de gerçekleşti. Oyun aynı yıl Deutsches Theater Berlin’de Tiyatro Yazarları Günleri’ne davet edildi. Diğer gösterimler arasında Heidelberg Stückemarkt Tiyatro Festivali, Made in Germany Stuttgart, Unbekannte Nachbarn Zwickau sayılabilir. “En iyi Çağdaş Drama“ kategorisinde 2016 Monica Bleibtreu Ödülü’ne layık görüldü. Kurbanların arasında Almanlarda Vardı adlı oyun Eylül 2017 yılında WDR- Medyatek’de radyo tiyatrosu olarak yayımlandı.2015 yılından bu yana Almanya’da halen birçok tiyatro sahnesinde oyunu görmek mümkün.

 

NSU12k

Tuğsal Moğul 1969 yılında Neubeckum/Westfalen’de doğdu. Oyuncu, rejisör, anestezist ve doktor olan Moğul Hannover, Lübeck ve Viyana Üniversitelerinde dokuz yıllık tıp eğitiminin yanı sıra Hannover Müzik, Tiyatro ve Medya Üniversitesi’nde oyunculuk eğitimi aldı. Münster’de bir eğitim hastanesinde yarı zamanlı doktor olarak görev yaparken, yazar ve rejisör olarak çalışmalarını da sürdürmektedir. Halbstarke Halbgötter adlı eseri ile 2011 yılında Heidelberger Stückemarkt’a davet edildi. Bu oyunda doktorlar söz alırken, Somnia adlı oyunda yoğun bakımda yatan hastalar, Die Angehörigen adlı oyunda ağır hastaların yakınları söz alıyor. Bu üçleme eser Operation adlı tiyatro Topluluğu işbirliği ile gerçekleşmiştir. Moğul 2013 yılında Die deutsche Ayse adlı eserinin prömiyerini Tiyatro Münster‘de gerçekleştirdi. Oyun 2014 NRW Tiyatro Günleri çerçevesinde birçok kez ödüllendirildi ve Nürnberg’deki “Talking About Borders“ Festivali‘ne, aynı zamanda Stuttgart’taki ‘’Made in Germany“ ve çok sayıda konuk performansa davet edildi.

 

Tuğsal Moğul’un diğer çalışmaları Berlin’de Ballhaus Naunynstrasse, Hannover‘de Glocksee ve Stuttgart‘ta Theaterhaus gibi tiyatrolarda sergileniyor. Theater Osnabrück’de 2016/2017 sezonunda Anis Hamdoun’un Die unbekannte Stadt adlı eserinin prömiyerini Oskar Ensemble ile birlikte gerçekleştirdi.

Tuğsal Moğul Aralık 2017 ve Şubat 2018 tarihleri arasında Tarabya Kültür Akademisi’nin burslu sanatçısı olarak çalışmalarını İstanbul’da sürdürecektir.

NSU11k      NSU21k

NSU17k

 

GI_Logo_vertical_green_PMS_Uncoated          Ankara Botschaft Logo      Logo KAT   kumbaraci_logo_Artboard 2

 

DEUTSCH

NSU / Auch Deutsche unter den Opfern

 

Autor & Regisseur: Tuğsal Moğul

Mit: Ceren Sevinç, Deniz Gürzumar İsmail Sağır

Regieassistenz: Gamze Güzel

Übersetzung: Inci German

Verlag: Rowohlt-Theaterverlag

Video: Maximillian Krug

Sprache: Türkisch mit deutscher Übertitelung

 

Premiere: 16.02.2018

Ort: Kumbaracı50, Kumbaracı Yokuşu, No:50 Kat: 2 Beyoğlu – Istanbul

Weitere Aufführungen: 17.02. und 22.02.2018

 

Eintritt: Kumbaracı50: 0212 243 50 51

Website:

http://kulturakademie-tarabya.de/tr/?init=true

http://kumbaraci50.com

 

 

Ein Projekt der Kulturakademie Tarabya, des Goethe-Institut Istanbuls und des Theaters Kumbaraci50.

Zwei Bombenanschläge, 15 Raubüberfälle, zehn Morde – darunter neun Menschen mit griechischer, türkischer und kurdischer Herkunft: Das ist die traurige Bilanz des Nationalsozialistischen Untergrunds (NSU). Die Verbrechen des NSU enden im Jahr 2011: Die Täter Uwe Böhnhardt und Uwe Mundlos werden tot in einem ausgebrannten Wohnmobil aufgefunden, vier Tage später stellt sich Beate Zschäpe der Polizei.

Der NSU-Prozess ist einer der wichtigsten und bedrückendsten Prozesse in der jüngeren deutschen Geschichte: Er dauert bereits mehr als 400 Verhandlungstage an. 2018 geht er ins fünfte Jahr. Pro Tag kostet die Verhandlung 150 000 Euro. Je länger der Prozess dauert, umso beklemmender sind die Einblicke in deutsche Abgründe der Nachwendezeit. Jahrelang wurde den Opfern mit Migrationshintergrund eine Verwicklung in die Machenschaften der organisierten Kriminalität unterstellt – gleichzeitig schlossen nahezu sämtliche mit der Sache befasste Beamte einen rechtsextremen Hintergrund der Täter aus. Was wäre gewesen, wenn die Opfer deutsche Namen und die Täter nichtdeutsche Namen getragen hätten? 

Tuğsal Moğul versammelt nach intensiver neunmonatiger Recherche Fakten und Aussagen, Polizeimeldungen und Politikerstatements zu der NSU-Mordserie und zu rechter Gewalt. Dieser Abend – der mit den unterschiedlichsten Mitteln arbeitet, der mal klassisches Dokumentar-Theater und mal bitterböse Satire ist, der die Morde der Terrorgruppe rekonstruiert und zugleich eine Prognose über den Ausgang des Prozesses wagt – verwandelt sich in ein theatrales Totengebet. Dabei wird immer wieder die Frage gestellt:: Wie konnte es soweit kommen und welchen Anteil hat jeder einzelne daran?

Tuğsal Moğuls Stück Auch Deutsche unter den Opfern wurde im Januar 2015 in der Regie des Autors am Theater Münster uraufgeführt und bekam die Einladung zu den Autorentheatertagen am Deutschen Theater Berlin. Weitere Gastspielorte waren u. a. der Heidelberger Stückemarkt, Made in Germany Stuttgart, Unbekannte Nachbarn Zwickau. 2016 wurde das Stück in Hamburg mit dem Monica Bleibtreu Preis als Bestes Zeitgenössisches Drama ausgezeichnet und 2017 vom WDR als Hörspiel vertont.

 

Tuğsal Moğul wurde 1969 in Neubeckum/Westfalen geboren. Der diplomierte Schauspieler, Regisseur, Anästhesist und Notarzt studierte neun Jahre parallel Medizin an den Universitäten Hannover, Wien und Lübeck sowie Schauspiel an der Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover. Neben seinem Teilzeitjob als Arzt in einem Lehrkrankenhaus in Münster arbeitet Moğul als Autor und Regisseur. Sein Debütstück Halbstarke Halbgötter wurde 2011 zum Heidelberger Stückemarkt eingeladen. In ihm kommen Ärzte zu Wort, in Somnia hingegen Patienten auf einer Intensivstation und in Die Angehörigen schließlich Angehörige von Schwerkranken. Die Stück-Trilogie entstand in Zusammenarbeit mit seinem Ensemble Theater Operation. 2013 hatte sein Stück Die deutsche Ayse am Theater Münster Premiere. Die Produktion wurde bei den NRW-Theatertagen 2014 mehrfach ausgezeichnet, sie wurde zum „Talking About Borders“ Festival in Nürnberg und zu „Made in Germany“ in Stuttgart sowie zu zahlreichen weiteren Gastspielen eingeladen.

Weitere Arbeiten von Tuğsal Moğul laufen u. a. am Ballhaus Naunynstraße Berlin, am Theater an der Glocksee Hannover und am Theaterhaus Stuttgart. Am Theater Osnabrück inszenierte er 2016/17 bereits die Uraufführung von Anis Hamdouns Stück Die unbekannte Stadt mit dem OSKAR-Ensemble.

 

Von Dezember 2017 bis Februar 2018 lebt und arbeitet Tuğsal Moğul als Stipendiat der Kulturakademie Tarabya in Istanbul.