Oyn(ama)ma Atölyesi – Yiğit Sertdemir

oyn(ama)ma

Sahnede sesim ya içimde, ya gurbette dolanıyor… Elim kolum gözüme takılıyor da cebime soksam hiç olmuyor… Ayaklarım titrek, bedenim pek kasılıyor… Böyle karşılıklı konuşurken iyi de, biri bakınca ı ıh diyor… Bir artizlik var üstümde, atsan atılmıyor… Bir hamaset düşmüş dilime, satsam satılmıyor… Role giden yollar sarp, bir türlü aşılmıyor… Ben bana maniyim, çaresi bulunmuyor…

On hafta… otuz saat… binlerce hata…

Oyna.

Ama…

 

İÇERİK:

Atölyede; temel oyunculuk sıkıntıları ve önyargılardan hareketle, keşif ve çözüm yolları üzerine çalışma, role yaklaşım, ses-beden çelişki ve ilişkileri, temel kavramları edinme, nihayetinde de katılımcının seçtiği bir oyun ve rol kişisi üzerinden, çalışmayı bir sunuma döndürmek hedeflenmektedir.

 

GENEL BİLGİLER

Başlangıç tarihi: 13 Kasım 2016 // Bitiş tarihi: 22 Ocak 2017

Toplam 10 hafta 30 saat

Gün ve Saat: Pazar günleri 11:00 – 14:00

Yer: Daha sonra duyurulacaktır

Ücret:

Peşin ödeme: 950 TL

Taksitli ödeme: 3 x 350 TL //  toplam 1.050 TL

Katılımcı sayısı: max 12 kişi

Son başvuru tarihi: 4 Kasım 2016

 

KİMLER BAŞVURABİLİR

Bu atölyeye, temel oyunculuk eğitimi almak isteyen herkes başvurabilir. Atölye, konservatuvara hazırlık öğrencileri için UYGUN DEĞİLDİR. 

 

BAŞVURU

Başvuru formunu buradan indirerek atolye@kumbaraci50.com adresine gönderiniz. Size kabul edildiğinize dair bir cevap maili gönderilecektir. Kabul mailinden sonra, atölye ücretini online olarak, ya da Kumbaracı50’ye gelerek elden ödediğinizde kaydınız kesinlik kazanacaktır.

Başvurular eğitmen tarafından değerlendirildikten sonra, kabul veya red bilgisi mail yoluyla iletilecektir.

Yiğit Sertdemir / Eğitmen

yigitsertdemir1

1979’da İzmir’de doğdu. Fen Lisesi’ni 1995 yılında bitirdikten sonra, İTÜ’de Makine Mühendisliği okumak için İstanbul’a geldi. İTÜ’de tiyatro ile uğraşırken, mühendislik eğitimiyle amatör olarak ilgilendi. 1998 yılında, ilk oyun denemesi olan “Yumuşak Ge”yi yazdı. Buna rağmen yazmaktan vazgeçmedi. 1999 yılında, İTÜ’den yaşamdaşlarıyla, Altıdan Sonra Tiyatro’yu kurdu. Aynı sene Sadri Alışık Tiyatrosu’nda ilk kez profesyonel olarak sahneye çıktı. 2002 yılında kaydını alıp, Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde burslu olarak okumaya ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda ‘yevmiyeli sanatçı’ olarak çalışmaya başladı. Bir ara mezun oldu. 2009’da, Kumbaracı50 adlı sahne ile İstanbul’u buluşturanlar arasındaydı. İTÜ Güzel Sanatlar Bölümü’nde “Doğaçlama, Oyun ve Oynanış” dersini verdi. İBBŞT’de “Oyun Kurma” başlığıyla, sonucunda “Yarın Ne Oldu” adlı bir oyun çıkan atölyeyi düzenledi. Altıdan Sonra Tiyatro’da ve İBBŞT’de çeşitli oyunlar yazdı, yönetti ve oynadı.Yazdığı oyunlar; “Bekleme Salonu”, “O.B.E.B.” (Ortak Bölenlerin En Büyüğü), “Öldün, Duydun mu?”, ”Medeniyet Tiyatrosu” (gençlik oyunu), “444”, “Fail-i Müşterek”, “Surname 2010” , “Karabahtlı Kardeşlerin Bitmeyen Şen Gösterisi” , “Gerçek Hayattan Alınmıştır” ve “Katilcilik”tir. Bu oyunlardan bazıları Yiğit Sertdemir Toplu Oyunları I ve II olarak Mitos Boyut Yayınevi tarafından 2005 ve 2009 yıllarında basıldı. “Bekleme Salonu”, “O.B.E.B.” (Ortak Bölenlerin En Büyüğü), ”Medeniyet Tiyatrosu” (gençlik oyunu), “444”, “Fail-i Müşterek”, “Surname 2010”, “Gerçek Hayattan Alınmıştır” ve “Katilcilik” oyunlarıyla çeşitli ödüller aldı. Halen; Altıdan Sonra Tiyatro’da ve İBBŞT’de tiyatro ile uğraşmakta, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Tiyatro Anasanat Dalı’nda ders vermeye devam etmektedir.