Oyunculukta ‘An’lama Atölyesi – Yiğit Sertdemir

oyn(ama)ma

İki sözcük arasındaki mesafenin tarifi güç. Duruma, ilişkiye, ‘gerekliliğe’ göre değişen bir uzun yol. Diğer adıyla, ‘an’. Nasıl oluşur? Nasıl yaratılır? Neye göre değişir? Neyle şekillenir? Nasıl keşfedilir? Nasıl vazgeçilir? Metnin olanaklarından yola çıkıp, metnin ötesine nasıl geçilir? Sözsüz olanda saklı olan o güç nedir? Anlamak mı ‘an’lamak mı mühimdir sahneyi?

Oyunculukta ‘an’ kurmak üzerine 12 haftalık bir keşif süreci.

Sessizliğe hazırsanız, buyurun…

 

GENEL BİLGİLER

Başlangıç tarihi: 11 Şubat 2018 // Bitiş tarihi: 6 Mayıs 2018

Toplam 12 hafta 36 saat

Gün ve Saat: Pazar günleri 11:00 – 14:00

Yer: TOMİ Eğitim Merkezi / Asmalımescit sok. No:3 D:4 K:2

Ücret:

Peşin ödeme: 1.250 TL

Taksitli ödeme: 1.450 TL

1. taksit kayıt sırasında: 500 TL

2. taksit 5-9 Mart arası: 475 TL

3. taksit 2-6 Nisan arası: 475 TL

Katılımcı sayısı: 12 kişi

Son başvuru tarihi: 3 Şubat 2018

 

KİMLER BAŞVURABİLİR

Bu atölye, amatör ya da profesyonel oyunculuk deneyimi olan katılımcılara açıktır. Atölye, konservatuvara hazırlık öğrencileri için UYGUN DEĞİLDİR. 

 

BAŞVURU

Başvuru formunu buradan indirerek atolye@kumbaraci50.com adresine gönderiniz. Size kabul edildiğinize dair bir cevap maili gönderilecektir. Kabul mailinden sonra, atölye ücretini size iletilecek olan banka hesabına, ya da Kumbaracı50’ye gelerek elden ödediğinizde kaydınız kesinlik kazanacaktır. Ödemeleriniz iptal ya da iade edilemez. Ödemeniz, ancak atölyenin açılmaması durumunda iade edilir. 

Başvurular eğitmen tarafından değerlendirildikten sonra, kabul veya red bilgisi mail yoluyla iletilecektir.

 

DSC_3054

DSC_3109

 

Yiğit Sertdemir / Eğitmen

yigitsertdemir1

1979’da İzmir’de doğdu. Fen Lisesi’ni 1995 yılında bitirdikten sonra, İTÜ’de Makine Mühendisliği okumak için İstanbul’a geldi. İTÜ’de tiyatro ile uğraşırken, mühendislik eğitimiyle amatör olarak ilgilendi. 1998 yılında, ilk oyun denemesi olan “Yumuşak Ge”yi yazdı. Buna rağmen yazmaktan vazgeçmedi. 1999 yılında, İTÜ’den yaşamdaşlarıyla, Altıdan Sonra Tiyatro’yu kurdu. Aynı sene Sadri Alışık Tiyatrosu’nda ilk kez profesyonel olarak sahneye çıktı. 2002 yılında kaydını alıp, Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde burslu olarak okumaya ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda ‘yevmiyeli sanatçı’ olarak çalışmaya başladı. Bir ara mezun oldu. 2009’da, Kumbaracı50 adlı sahne ile İstanbul’u buluşturanlar arasındaydı. İTÜ Güzel Sanatlar Bölümü’nde “Doğaçlama, Oyun ve Oynanış” dersini verdi. İBBŞT’de “Oyun Kurma” başlığıyla, sonucunda “Yarın Ne Oldu” adlı bir oyun çıkan atölyeyi düzenledi. Altıdan Sonra Tiyatro’da ve İBBŞT’de çeşitli oyunlar yazdı, yönetti ve oynadı.Yazdığı oyunlar; “Bekleme Salonu”, “O.B.E.B.” (Ortak Bölenlerin En Büyüğü), “Öldün, Duydun mu?”, ”Medeniyet Tiyatrosu” (gençlik oyunu), “444”, “Fail-i Müşterek”, “Surname 2010” , “Karabahtlı Kardeşlerin Bitmeyen Şen Gösterisi” , “Gerçek Hayattan Alınmıştır” ve “Katilcilik”tir. Bu oyunlardan bazıları Yiğit Sertdemir Toplu Oyunları I ve II olarak Mitos Boyut Yayınevi tarafından 2005 ve 2009 yıllarında basıldı. “Bekleme Salonu”, “O.B.E.B.” (Ortak Bölenlerin En Büyüğü), ”Medeniyet Tiyatrosu” (gençlik oyunu), “444”, “Fail-i Müşterek”, “Surname 2010”, “Gerçek Hayattan Alınmıştır” ve “Katilcilik” oyunlarıyla çeşitli ödüller aldı. Halen; Altıdan Sonra Tiyatro’da ve İBBŞT’de tiyatro ile uğraşmakta, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Tiyatro Anasanat Dalı’nda ders vermeye devam etmektedir.