Pedro Zegre Penim ile Bir Yaz Gecesi Atölyesi

Pedro1

Bir Yaz Gecesi Atölyesi // Pedro Zegre Penim

Tarih: 15 – 16 – 17 Haziran

Saat: 19:30 – 22:30

Yer: Kumbaracı50

Ücret: 300 TL

Son başvuru tarihi: 10 Haziran

Atölye dili İngilizce’dir, Türkçe ardıl çeviri olacaktır.

Başvuru formunu buradan indirerek atolye@kumbaraci50.com adresine gönderiniz. Size kabul edildiğinize dair bir cevap maili gönderilecektir. Kabul mailinden sonra, atölye ücretini online olarak, ya da Kumbaracı50’ye gelerek elden ödediğinizde kaydınız kesinlik kazanacaktır.

ONLINE ÖDEME

 

ATÖLYE HAKKINDA

Olağanüstü bir gece, yazın ortası. Dünya tepetaklak olmuş. Periler her işe burnunu sokmuş. Genç aşıklar aşkın bir içine düşmüş bir dışına. Oyuncular kraliyet düğününde sergilenecek bir oyunun provasında. Belki de Shakespeare’in en sevilen metni: Bir Yaz Gecesi Rüyası.

İstanbul’da yazın ortasında heyecan verici üç gün boyunca, biz de Bir Yaz Gecesi Rüyası’nda esin arayacağız. Metni ters yüz edecek, hayal gücümüzle yoğuracak, yeni bir teatral deneyime dönüştüreceğiz. Dansla, içkiyle, tutkulu aşıklarla dolu bir kutlama olacak bu. Hem tiyatro aşıkları hem de aşka aşık olanlarla.

Ben tiyatroyu özgür ama güdümlü bir sanat dalı olarak görüyorum; bu atölye çalışması da gerek oyuncular gerekse yönetmenlerin kendilerini tiyatronun konvansiyonlarından ve sanatsal önyargılarından özgür kılabilmelerine imkan tanımayı, artistik normların ötesine geçmelerini sağlamayı amaçlıyor. Atölye çalışmamızda, Shakespeare’in klasiğinden uyarlanan modern bir metnin kullanımını deneyimleyecek, bu olağan dışı dünyanın etrafında yeni sahneler örmeye çalışacağız.

Atölye öncesi gerekli okuma: Bir Yaz Gecesi Rüyası, William Shakespeare

Atölyede kullanılacak dil: İngilizce (Türkçe çeviri olacaktır) 

 

Pedro Zegre Penim

Yönetmen ve oyuncu 

Portekiz’de Escola Superior de Teatro e Cinema’da tiyatro dalında lisans, ISCTE-IUL’da Sanat ve Kültürel Çalışmalar Yönetimi üzerine yüksek lisans yaptı. Uluslararası alanda birçok ödül kazanan tiyatro grubu Teatro Praga’nın (www.teatropraga.com) kurucu üyelerinden biri ve aynı zamanda genel sanat yönetmeni. Grubun kazandığı ödüllerden bazıları: 2015 Altın Küre Tiyatro ödülü, “Israel” adlı oyunla yılın en iyi Portekiz oyunu dalında 2012 SPA yazarlar ödülü, 2005 Teatro SIC ödülü, 2003 Acarte ödülü, 2003 Teatro na Década ödülü.

Pedro Zegre Penim’in yönetmen ve oyuncu olarak yaptığı çalışmalar yazarlık, çevirmenlik ve eğitmenlik alanlarına da uzanır. Brüksel’deCentre International de Formation en Arts du Spectacle’da, Sao Paolo’da SP Escola de Teatro’da, Lizbon’da  Escola Superior de Teatro e Cinema’da, Porto’da Escola Superior de Música e Artes do Espetáculo’da ve daha başka birçok kurumda eğitmenlik yapmıştır. Çalışmaları Portekiz’in en prestijli tiyatrolarının yanı sıra Fransa, İngiltere, İtalya, Türkiye, Almanya, İspanya, Macaristan, Çin, Slovakya, Slovenya ve İsrail gibi ülkelerde sergilenmiştir.

Lizbon’da Capitals in Discussion çerçevesinde küratörlüğünü Jan Ritsema ve Bojana Cvejić’in üstlendiği Capitals / Fundação Calouste Gulbenkian’ın, ayrıca uluslarası bir grup teorisyen ve sanatçının yarattığı It Will Be What We Make It projesinin misafir yönetmenliğini yapmıştır. Disiplinlerarası festival Danse Élargie (Théâtre de La Ville, Paris)’de jüri üyeliğini üstlenmiştir.

 Pedro Zegre Penim, Teatro Praga’nın dışında İngiltere’de Forced Entertainment (Quizoola!); Tim Etchells (The Quiet Volume, Festival Alkantara); Belçika’da Tg. Stan (Point Blank) ve çeşitli Portekizli yönetmenlerle ortak çalışmalar yapmıştır.

——————————————-

A Midsummer Night’s Workshop

By Pedro Zegre Penim

During one extraordinary night in the middle of summer the world turns upside down as fairies cause chaos, four young lovers fall in and out of love, and actors rehearse a play in celebration of a royal wedding – it is perhaps Shakespeare’s best-loved text. 

And during three exciting nights in Istanbul’s midsummer, we will look for inspiration in A Midsummer Night’s Dream, turning it upside down to transform it through our imagination into a new theatrical experience: a celebration full of dancing, cocktails and passionate lovers (theatre lovers and lovers who love to love).

I see theatre as a work of art that is both free and regimented and this workshop aims to allow performers and directors to liberate themselves of theatrical conventions and artistic preconceptions, enabling them to go beyond artistic norms. We will experiment the use of a contemporary text based on Shakespeare’s classic and build new scenes around this extraordinary universe. 

Required reading, pre-workshop: A Midsummer Night’s Dream by William Shakespeare

Language: English, with Turkish translation

 

Pedro Zegre Penim

Stage director and performer

BA in Theatre from Escola Superior de Teatro e Cinema, Lisbon. MA in Arts and Cultural Management at ISCTE-IUL.

He is a founding member and the artistic director of Teatro Praga (www.teatropraga.com), the company with which he has won several awards (Golden Globe theatre award 2015, SPA authors 2012 award for the best Portuguese play of the year with “Israel”, the Teatro SIC 12 years prize 2005, Acarte Prize 2003, the 2003 Teatro na Década award)

His work as a stage director and actor extends to the areas of writing, translation and education (Centre International de Formation en Arts du Spectacle – Brussels; SP Escola de Teatro – São Paulo, Brazil; Escola Superior de Teatro e Cinema – Lisbon; Escola Superior de Música e Artes do Espetáculo – Porto; Balleteatro – Porto, and others) and his works have been presented in the most prestigious theatres in Portugal and other countries including France, Turkey, Italy, the UK, China, Germany, Spain, Slovakia, Israel, Slovenia and Hungary.

He was a guest director at Capitals / Fundação Calouste Gulbenkian at Capitals in Discussion – Lisbon, curated by Jan Ritsema and Bojana Cvejić, and on the project It Will Be What We Make It (composed by an international group of theoreticians and artists), and was recently a juror at the multidisciplinary festival Danse Élargie (Théâtre de La Ville, Paris).

Outside Teatro Praga he has worked with names such as Forced Entertainment – UK (Quizoola!) Tg. Stan – Belgium (Point Blank), Tim Etchells – UK (The Quiet Volume, Festival Alkantara) and various Portuguese directors.