Michael Chekhov Workshop Şubat 2016

Uluslararası Michael Chekhov Atölyesi ve Kumbaracı50 İşbirliği ile

’İletişime Geçmek: Şiirsel İmgeler’

 Michael Chekhov Avrupa Eğitim Modülü I

30 Ocak – 3 Şubat 2016

İstanbul / Kumbaracı50

Ulrich Meyer-Horsch, Hamburg, Almanya

Jobst Langhans, Berlin, Almanya

MCE_Logos_Final_Training_Schwarz copy       kumbaraci_logo_Artboard 2

English Page

“Tüm gerçek sanatçılar içlerinde,çoğu zaman bilinçsizce ve kökleri derinlerde olan bir  dönüşme arzusu taşır”

 (Michael Chekhov)

Yaşamlarımız iletişime geçtiğimiz zaman, bağlantı kurduğumuz zaman fark yaratır. Kendimizle iletişim kurabiliriz, birisiyle (birisi ya da bir grupla) ya da bir şeyle (mekan ya da obje). İletişim olmadan sanatsal yaratı olmaz.

Sahnede yarattığımız özel ve canlı kılabilmek için iç imgelemimiz ve duygularımızla saniyeler içinde iletişim kurmamız gerekir.

Hayal kurmak gerçeğin bir parçasıdır. Her insanın içinde vardır. Ve her sanatçının onu kullanmada kendisine has bir yöntemi vardır. Bir oyuncu için işinin %80’i sağlam hayaldir. Göstergeler yaratının çekirdeğidir. Fikir ve duyguların enerjisidir. Göstergeleri nasıl yaratırız? Karakterin duygusal yaşamını nasıl besleriz? Ve imajları nasıl vücuda getirir, fiziksel hale döker ve bu sayede seyirci ile paylaşırız? Michael Checkov Tekniği alt benliğimiz ve yaratımızı duyguların dünyasını yaratan fiziksel gerçeğe bağlar.

● Konsantrasyon ● Imajinasyon ● Psikofiziksel Çalışmalar ● Şiirde göstergeler

● Hareket ● Hareketin kalitesi ● Kalite, Algılar, Duygular ● Birlikte hareket

Nazım Hikmet’in şiiri ile çalışacağız. Lütfen şiirlerinden birini seçin ve yürekten öğrenin (kendi dilinizde)! Özellikle aşk şiirlerini tavsiye ediyoruz! Şiirinizin 3 kopyasını getirin ve (mümkünse) İngilizce bir çevirisini çalışmaya getirin

www.michaelchekhov.eu
www.michaelchekhoveurope.eu
www.kumbaraci50.com
 
 

workshop 2015 / Fotoğraf: Burcu Halaçoğlu

Açık Atölye

Bu atölye Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği ile profesyonel olarak ilgilenen herkese açıktır.

Yalnızca bu atölyeye katılabilir ya da sonrasında ‘Oyunculuk ve Yaratıacılık Sanatı’ Eğitim Programının diğer modüllerine katılarak programa devam edebilirsiniz. 

Michael Chekhov (1891–1955)

Oyun yazarı Anton Chekhov’un yeğeni olan Michael Chekhov, 20. yüzyılın en büyük oyuncularından biri olarak tanınır. Chekhov’un karakter yaratma ve yaratıcı sürece yönelik çalışmaları dünya çapında ün kazanmıştır.

Moskova Sanat Tiyatrosu’nda K.Stanislavsky, E.Vachtangov, V.Meyerhold ile yaptığı işbirliğinden cesur, etkileyici ve yaratıcı bir tiyatro doğdu. Çalışmalarında, onları esinlenilmiş bir oyunculuğa taşıyacak objektif prensipleri aradılar. Bu araştırma, Chekhov’un beden ve hayal gücünü birleştirecek kendi psiko- fiziksel oyunculuk tekniğini geliştirmesine yol açtı.

1828’de Rusya’dan ayrıldıktan sonra 11 yıl Avrupa’da yaşadı, oynadı, ders verdi. Berlin ve Viyana’da Max Reinhardt ile çalıştı, Paris’te kendi tiyatro grubunu kurdu, Riga ve Baltık ülkelerinde oyunlar yönetti. 1936’da, İngiltere’de Dartington Hall’da kendi Chekhov Tiyatro Stüdyosunu açtı.

1939’da Amerika’ya taşındı. New York ve Hollywood’ta oyunculuk dersleri verdi.

 

 

 

Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği

“Yaratıcı sürecin” doğru bir gözlemcisi olarak Michael Chekhov insan ruhu ile beden, “soyut ve somut olan” arasındaki ilişki üzerine araştırmalar yaptı.

Oyuncular için Konsantrasyon ve Hayal Gücüne, Psikolojik Jestlere, İmgelem Merkezine ve Atmosfere dayanan basit ve net araçlar buldu.

Uygulamaya döküldüğünde bu teknikler oyuncunun karakterini kısa bür sure içinde keşfetmesini ve sanatçının kendi yaratıcı potansiyelinin kapılarını açmasını sağlıyor. 

M. Çehov oyunculuk tekniği, oyunun ve karakterlerinin imgelerini bunun yanısıra bedenlerini anlamaya ve deneyimlemeye yönelik bir çerçeve oluşturur. Teknik akılda kalıcı ve heyecan verici karakterler yaratmak için eğlenceli ve ilham verici yollar sunar. 

workshop 2015 / Fotoğraf: Burcu Halaçoğlu

workshop 2015/Fotoğraf: İrem Ahmetoğlu

İLETİŞİM:

Uluslararası Michael Chekhov Eğitimi

Ulrich Meyer Horsch // umeyerhorsch@gmx.de // +49 40 394964

www.michaelchekhov.eu

Kumbaracı 50

Gülhan Kadim // gulhan@altidansonra.com // +90 532 255 5580

www.kumbaraci50.com

Goethe Enstitüsü ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin katkılarıyla…

GI_Logo_horizontal_green_IsoCV2             BAUART LOGO123

 

EĞİTMEN KADROSU

Uli

Ulrich Meyer-Horsch

Ulrich Meyer-Horsch Hamburg’taki Michael Chekhov Acting Studio’nun yöneticisi, sanat yönetmeni ve profesyonel oyuncudur. Michael Chekhov Europe ve International Michael Chekhov Training’ in ortak kurucusudur.

Son yirmi yıldır Almanya’da Kiel Tiyatrosu, Lübeck Tiyatrosu, Deutsches Schauspielhaus Hamburg, Schauspiel Frankfurt, Altonaer Theater, Komödie Düsseldorf, FWT Köln and Maxim Gorki Theater Berlin’de oynuyor. Simon McBurney ve Complicite, Philippe Gaulier, Augusto Boal, Lorna Marshall ve Yoshi Oida ile çalıştı. Çeşitli yönetmenlik ödülleri bulunan Meyer-Horsch, Bertolt Brecht’in eserlerinden yaptığı prodüksüyonlarla tanınıyor. 2014-2016 yılları arasında ise Kreuzgangspiele Feychtwangen’in yardımcı sanat yönetmenliğine atanmıştır.

Schule für Schauspiel Hamburg’tan oyunculuk diploması, Universities of Heidelberg, Hamburg, London (King’s College) ve Kiel’den teoloji, felsefe, tiyatro pedagojisi diplomaları var.

Meyer-Horsch, Almanya ve Rusya’daki Chekhov tekniği öğreticilerinin yanı sıra bizzat Michael Chekhov’un öğrencileri Hurt Hatfield, Deidre Hurst du Prey, Mala Powers ve Joanna Merlin ile de çalıştı. Chekhov tekniğine olan yaklaşımında çocuk oyunlarını kullanıyor ve maskelerle çalışıyor. 1994’ten beri Avrupa’nın farklı yerlerinde, ABD’de ve Brezilya’da Michael Checkhov tekniğini öğretiyor. MICHA (Michael Chekhov Association) New York’un uluslararası eğitmen kadrosunda yer alıyor. Oyuncuya” (2014). Ulrich Meyer-Horsch 2012-2013 yıllarında Kumbaracı50’deki workshopları yürütmüştür ve aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi’nde düzenli olarak misafir öğretmen olarak görev yapmaktadır. Son olarak Michael Chekhov: Oyuncuya(2014) kitabının sonsözünü yazmıştır. 

 


Jobst2Jobst Langhans

Jobst Langhans profesyonel bir yönetmen, oyuncu ve öğretmen ve Michael Tschechow Studio Berlin’in artistic yöneticisi. Werkbühne Berlin tiyatro topluluğunun ortak kurucularından ve 1998’den beri sanat yönetmeni. Berlin ve tüm Almanyada oyunlar sergiledi ve yönetti. 2013 ve 2014 yıllarında Ulrich Meyer-Horsch’un Faust rolünü oynadığı Johan W. Goethe’nin “Faust I” ve “Faust II” adlı oyunlarını Forum Theater Stuttgart’ta yönetti, 1987’de sanat yönetmenliğini hala yaptığı Michael Chekhov Studio Berlin’i açtı. 1992’de Berlin’de ilk uluslararası Michael Chekhov Workshop’ını ve 1995’de bir diğerini düzenledi. 1992-1995 yılları arasında Uluslararası Michael Chekhov Kurumu’nun yönetim kurulunda yer aldı. MICHA ve MCE’nin uluslararası akademisyen kadrosundadır. Jobst Langhans kilise müziği ve felsefe çalışmalarının yanısıra Else Bongers and Jürgen v.Alten ile özel tiyatro çalışmalarında bulundu. 1983-1995 arasında theaterforum kreuzberg’in yöneticiliğini yaptı. Birçok tiyatro okulunda konuk akademisyen olarak yer aldı, Moskova, Londra, Madrid, Riga ve Glasgow’da “master class” lar yönetti.

 

 

 

 

GENEL BİLGİ

Yer: 

Kumbaracı50

Kumbaracı Yokuşu No:50 D.2 / Tünel-Beyoğlu / Istanbul, Turkey

Tarih: 

30 Ocak Cumartesi–3 Şubat Çarşamba, 2016

Çalışma saatleri:

10.00 – 17.00 (75 dakika öğle arası)

Çalışma dili: 

İngilizce. Türkçe’ye ardıl çeviri sağlanacaktır.

Katılımcılar kendi dillerinde oynayabilirler.

Ücret:

670 TL + KDV ( Erken Kayıt / 31 Aralık tarihine kadar)

740 TL + KDV ( Zamanında Kayıt / 31 Aralık-15 Ocak arası)

Ücrete, kalacak yer ve yemek dahil değildir. 

Son Başvuru Tarihi:

20 Aralık 2015 / Erken Kayıt 

15 Ocak 2016 / Zamanında Kayıt

Lütfen başvuru formunu doldurup aşağıdaki adrese gönderin ya da teslim edin. Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz.

Kumbaracı 50
Kumbaracı Yokuşu No:50 D.2
Tünel-Beyoğlu

Mail olarak göndermek için: atolye@kumbaraci50.com

Başvurular başvuru formunun gönderimi ve eğitmenlerin kabulünden sonra kaydedilecektir. Kayıt işleminin ardından mail yoluyla katılımınız onaylanacak, ödeme yapmanız istenecektir. Ödemeniz sonrasında yeriniz ayrılmış olacaktır. Başvurunuz kesin olarak kabul edilir ve geri alınamaz.
 

HESAP BİLGİLERİ:

Altıdan Sonra Yapım Reklam Film Yayın ve Eğit. Hizm. Ltd. Şti.
Kumbaracı Yokuşu No:50 Tünel-Beyoğlu/İstanbul
Akbank – Beyoğlu Şubesi
IBAN: TR10 0004 6000 3988 8000 2256 69
Açıklama kısmına lütfen; ‘Chekhov Istanbul 2016’ yazınız
ÖNEMLİ NOT: Atölyeye kabul edildiğinize dair maili almadan lütfen ödeme yapmayınız.
 

KOŞULLAR:

Başvurunuz, eğitmenlerin değerlendirmesinden sonra kabul edilecektir. Size; kabul edildiğinize ve ödeme yapabileceğinize dair bir mail iletilecektir. Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra kaydınız kesinlik kazanacaktır.
Eğer yerinizi dolduracak birisi bulunamazsa (örneğin muhtemel bekleme listesinden bir kişi) kayıt için verilen para geri alınamaz.
Yerinize biri bulunması durumunda ise idari giderler için 40Euroluk bir kesinti yapılacaktır.
Atölye tarihinden en az 14 gün önce eğitim ve pratik ile ilgili hususlara dair detaylı bilgiler size gönderilecektir. Atölyeye başladığınızda ödeme dekontlarını alabilirsiniz.
Atölye düzenleyicileri değerli eşyaların kayıp olması ve çalınmasından ya da herhangi bir kaza ya da hastalık durumundan sorumlu değildir.
Tüm detaylar değişebilir.