Sessizlikte Beden ve Nötr Maske – Workshop

Mine Çerçi ile Workshop, Ocak’ta Kumbaracı50’de!

 

 

Fransız usta Jacques Copeau’dan miras kalan ve Jacques Lecoq pedagojisinin temelini oluşturan nötr maske, oyuncunun uzamla olan ilişkisini, şimdiki zamandaki varoluşunu, sahne üzerindeki mevcudiyetini (présence) geliştirmeyi amaçlar. Aynı zamanda bir referans ya da temel maske olan nötr maske, oyuncuya bir tür nötrlük ve sakinlik hissiyatı önerir. Bedene devamlı olarak ideal ya da nötr olanı işaret ederek, oyuncunun kendi bedenindeki sapmaları tespit etmeye imkan sağlar. Oyuncu bu tecrübe sonunda, başka karakterleri ve başka bedenleri oynamaya hazır hale gelir. Tıpkı üzerine hikaye yazılabilecek boş bir kağıt gibi.

 

“Gösterimin başında, sıradan sessizlikten farklı başka bir sessizlik vardır ve bu sessizlik, oyuncu tarafından deneyimlenen niteliğe bağlı olarak seyirci için başka bir niteliğe sahip bir deneyime dönüşebilir ve bu herkesin algıladığı bir deneyimdir. Bu ortak algılama, aynı sessizliğin artan yoğunluğuyla kendini belli eder.”

 

Peter Brook, “Does Nothing Come from Nothing?”, Bulletin Interactif du Centre International de Recherches et Etudes Transdisciplinaires, n.15, Mai 2000.

 

İÇERİK

Tekraroyun (rejeu) Doğaçlamaları:
Oyuncudan, gündelik hayatın sessizlik anlarını ve durumlarını gerçeğe en yakın şekilde doğaçlaması istenir. Beden ve uzam ilişkisi psikolojik oyun seviyesinde ele alınır.

 

Nötr Maske Doğaçlamaları:
Oyuncu nötr maske ile maskelenmiş oyunun (jeu masqué) temel kurallarını anlamaya yönelik doğaçlamalar yapar. Beden ve uzam ilişkisi yüksek teatral seviyededir.

  

Hareket Tekniği:
Nötr maskeye hazırlanmak amacıyla eylem mimi ve duruşlar (attitude) üzerinden hareket tekniği çalışılır.

 

 

AMAÇ

İçinde sözün doğduğu toprak olan sessizlik, hem tekraroyun doğaçlamalarının hem de nötr maske doğaçlamalarının ortak paydasıdır. Sessizlik, oyuncunun oyununu sözden yani ağızdan, harekete yani bedenin bütününe indirmesine imkan sağlar.
 
Psikolojik sessiz oyun doğaçlamaları sırasında, uzamla ve partnerle kurulan etki-tepki ilişkisine yönelik oyuncuda yaratılan bedensel farkındalık nötr maske ile daha fazla kışkırtılır. Nötr maske, dış dünyanın oyuncunun bedeninde okunabilmesi, uzamı alımlaması ve onu belirgin şekilde bedeninde yansıtabilmesi için oyuncuya devamlı olarak denge, açıklık, tasarruf, kararlılık, sakinlik, nötrlük hali önerir; ideal bir bedeni ya da denge halindeki ideal bir metni işaret eder.
 
Bu aynı zamanda oyuncunun seyirci algısını arttırmak, oyununu teatralleştirmek anlamına gelir. Nötr maskeyi taşıyan oyuncu oyununa, seyirci için bir ritim, bir ölçü, bir süre, bir uzam, bir biçim verir.  Nötr maskeyi deneyimlemiş oyuncunun daha sonra sessizliğin içinden sadece gerekli olduğu anda ortaya çıkardığı söz, böylece bir işlev ve bir güç kazanır, fiziksel eyleme dönüşür.

 

PROGRAM

 
Tarih: 6 – 10  Ocak ve 13 – 17 Ocak 2014 / toplam 10 gün
Saat: Hafta içi  11:00 – 15:00 ya da 14:00 – 18:00 arasında (katılımcıların tercihine göre karar verilecektir)/ toplam 40 saat
Katılımcı Sayısı: 7
 
Katılım Ücreti: 550 TL + KDV  (KumbaraKart sahiplerine ve öğrencilere %10 indirim uygulanmaktadır)
Son Başvuru Tarihi: 31 Aralık 2013
 
Adres: Kumbaracı50 Atölye
Kumbaracı Yokuşu, No:50, Kat: 3 Beyoğlu / İstanbul

 

HESAP BİLGİLERİ

Altıdan Sonra Yapım Reklam Film Yayın ve Eğit. Hizm. Ltd. Şti.
Adres: Kumbaracı Yokuşu No:50 Tünel-Beyoğlu/İstanbul
Banka: Garanti Bankası – Galatasaray Şubesi
Şube kodu:068 Hesap Numarası: 6296660
IBAN: TR48 0006 2000 0680 0006 2966 60
Açıklama kısmına lütfen; ‘Nötr Maske Atölyesi’ yazınız

 

KATILIM ŞARTLARI

Atölye 18 yaş ve üzeri katılımcılara açıktır. Katılımcıların herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması gerekir. Her katılımcı atölye sırasında kendi sağlığından sorumludur. Atölye belirtilen saatte başlar. Katılımcıların siyah renkte, içinde rahat hareket edebilecekleri bir kıyafetle gelmeleri gerekir.Atölye ücretleri peşin olarak atölye başlamadan önce ödenir. Atölyeye kayıt, ücret ödendikten ve başvuru formu imzalandıktan sonra geçerli sayılır. Atölye bitmeden ayrılan katılımcılara ücret geri ödenmez. 

 

BAŞVURU

Başvuru formunu buradan indirerek atolye@altidansonra.com adresine mail atarak ya da Kumbaracı50’ye teslim ederek başvurunuzu yapabilirsiniz.
Bilgi için: atolye@altidansonra.com // 532 255 55 80 – Gülhan Kadim
 

 

EĞİTMEN HAKKINDA

Mine Çerçi

 

Mine Çerçi
 
 
Jacques Lecoq Uluslararası Tiyatro Okulundan 2011 yılında mezun olduktan sonra sınıf arkadaşlarının kurduğu Londra merkezli Clout Theatre Company’ e ve Sydney merkezli Clockfire Theatre Company’ e yönetmen, oyuncu ve yazar olarak katıldı.
Sorbonne Nouvelle Üniversitesi’nden Tiyatro Çalışmaları alanında ve Denis Diderot Üniversitesi’nden  Edebiyat, Sanat ve Sinema alanında lisans ve yüksek lisans diploması aldı. Barbara Hutt yönetiminde Samuel Beckett’in geçmiş yıllardaki oyuncusu Pierre Chabert ile birlikte Beckett’in Felaket adlı oyununda ve Ben değil adlı kısa solo oyununda rol aldı. Paris’te Louvre Müzesi’nde Lecoq’tan arkadaşlarıyla hazırladığı Dövüş temalı performansta yer aldı. Sydney 505 Theatre’da, Clockfire Theatre Company ile birlikte yazdığı A Hunger Suite adlı oyunda oynadı. Clout Theatre Company’de yönettiği iki ayrı oyun, Edinburgh Fringe çerçevesinde Total Theatre Magazine Emerging Artist ödülüne iki sene üst üste aday gösterildi. 2012 yılında How A Man Crumbled ile Liverpool Physical Fest’de En İyi Oyun dalında seyirci ödülünü kazandı. Oyunları, Londra’da Battersea Arts Center ve Moskova’da Meyerhold Center gibi tiyatrolarda sahne aldı.  Halen Sydney ve Londra merkezli bu iki tiyatro grubu ile çalışmalarını sürdürmektedir. İki farklı grubun toplam üç oyunu önümüzdeki Şubat ayında İstanbul’daki tiyatrolarda sahne alacaktır.
 

http://www.clout-theatre.com/

http://www.clockfiretheatre.com/