The Musical Body – Jean-Jacques Lemetre Workshop

 

The Musical Body

Jean-Jacques Lemetre

25-26 Ağustos 2015 – Kumbaracı50

 

Fransız müzisyen, besteci ve yazar Jean-Jacques Lemêtre, 1979 yılından beri Théâtre du Soleil (Güneş Tiyatrosu) bünyesinde, ünlü tiyatro yönetmeni Ariane Mnouchkine ile birlikte çalışarak tiyatro müzikleri bestelemektedir. Aynı zamanda Theodoros Angelopoulos gibi dünyaca ünlü yönetmenlerin çalışmalarında film müzikleri yapmıştır. Bugüne kadar birçok projede yer alan ve yedi kişisel albümü bulunan Lemêtre, 1985 yılından beri dünya çapında konserler vermektedir. Yer aldığı oyunlarda, tek başına yaptığı canlı müzikle yeni bir çalışma biçimi yaratan Lemêtre, tiyatro müziği alanında çalışmalarına Ariane Mnouchkine ile devam etmektedir. 

 

Lemetre’e göre vücudun sesini ve müzikal olanaklarını keşfetmek, insanlığın başlangıcına yolculuk etmek gibidir. Bu, müzisyenler, yönetmenler, oyuncular veya dansçılar arasında yaratılacak olan gerçek bir birliği de beraberinde getirir. Lemetre, uyum ve bütünlüğü elde etmek için teknikten çok daha öteye gitmek gerektiğini vurguluyor. Tiyatronun ritmi ve müziği ile hayatın müziği arasındaki bağlantıyı anlamak ve derinleştirmek bir anlamda da sanatçının çevresiyle ilişkisini sorgulamasını sağlıyor. Kendi vücudumuzun yürüyüşünde, hareketinde, duruşunda, nefes alıp verişinde,   konuşma hızında, tonunda, vs. saklı olan ritmik, melodik ve armonik potansiyeli açığa çıkarabilmek ve kullanabilmek amacıyla çalışmalarda hiçbir müzik enstrümanı kullanılmıyor. Atölye, özellikle her seviyeden oyuncular, dansçılar, müzisyenler, eğitmenler, şarkıcılar ve performansçılarla birlikte, katılmak isteyen herkese açıktır.

 

Katılım Koşulları

Atölye, her seviyeden oyuncular, dansçılar, müzisyenler, eğitmenler, şarkıcılar ve performansçılarla birlikte, katılmak isteyen herkese açıktır.

Fransızca’dan Türkçe’ye çeviri yapılacaktır.

Başvuru formunu buradan indirerek atolye@kumbaraci50.com adresine gönderiniz.

Katılmak isteyen kişilerin kesin kaydı, atölye ücretinin son başvuru tarihine dek aşağıda verilen hesap numarasına yatırılması sonrasında gerçekleşecektir.

 

Atölye Tarihleri: 25-26 Ağustos 2015, 10.00 – 12.30 // Öğle Arası // 14.30- 16.30

Son başvuru tarihi:  17 Ağustos 2015

Katılımcı Sayısı: 50

Minimum katılımcı sayısı: 20*

*Başvuru sayısı bu sayının alında kalınacak olursa, atölye açılmayacaktır.

Atölye ücreti: 150 TL

Hesap numarası

İş Bankası 

Alıcı Adı: GÖRSEM (Görsel Sanatlar Merkezi Derneği)

IBAN No:  TR68 0006 4000 0015 4200 3498 19

 

Bilgi ve iletişim:

themusicalbody@gmail.com

Tel: 0545 550 07 06 / 0506 671 24 48