Ondokuzotuz // Güz Modülü 2021

İş Çıkışı Tiyatro Kursu

 

 

“ondokuzotuz” nedir?
Farklı mesleklerde çalışan insanların sahnede olmaları ve birlikte oyun oynamaları için tasarlanmış bir zaman dilimidir. İş dışındaki zamanınızda tiyatro ve oyun aracılığıyla; nefes almak, eğlenmek, beraber üretmek ve kendinizi daha iyi ifade edebilmek için “ondokuzotuz” kursuna katılabilirsiniz. Başvurmak için deneyimli olmanıza gerek yok. “ondokuzotuz”, çalışan tiyatrosu fikriyle kurulmuş ve 20 yıllık bir geçmişe sahip Kumbaracı50 sahnesinin kurucu ekibi Altıdan Sonra Tiyatro’nun deneyimiyle ve Kumbaracı50 organizasyonuyla gerçekleşiyor İki dönemden oluşan kurs toplam, 35 Hafta ve 105 saat sürüyor.

 

Birinci Dönem – Temel Oyunculuk Çalışmaları
Klasik bir eğitim yöntemi ile değil; katılımcıları merkeze alan, eğlenerek öğrenmeye ve keşfetmeye dayanan yaratıcı drama yöntemi ile aktarılacaktır.
14 haftalık dönem içerisinde konuk eğitmenler de temel çalışmalara katkıda bulunacaklar. Konuk eğitmenler sınırlı sayıda dersi yürüteceklerdir.

İkinci Dönem – Oyun Çalışması
Grubun yapısına uygun seçilen bir metin üzerinden oyun provalarına başlanır. Bu çalışma sürecinde metin çözümleme, karakter analizi ve role yaklaşımla ilgili çalışmalar temel alınacaktır. İkinci dönemde de farklı konuk eğitmenler bu sürece katkıda bulunacaktır. Konuk eğitmenler sınırlı sayıda dersi yürüteceklerdir.

 

Eğitmen/Yönetmen:
İsmail Sağır

Konuk Eğitmenler:
Metin Okuma-Dramaturji – Sinem Özlek
Doğaçlama – Ladin Avşar
Fiziksel Tiyatronun Temel İlkeleri – Pınar Akkuzu
Ses Çalışması – Burçak Çöllü
Beden ve Ritm – Senem Oluz
Ekip ve Uyum – Yiğit Sertdemir

Beyaz Yaka Sahnede
Tüm sürecin sonunda “ondokuzotuz”un oyuncuları çalıştıkları oyunu Kumbaracı50’de sahneleme deneyimi yaşayacaklar.

 

TAKVİM ve GENEL BİLGİLER

Her Pazartesi / 19:30-22:30
1.Dönem – 25 Ekim 2021 // 24 Ocak 2022
(14 Hafta)
2.Dönem – 7 Şubat 2021 // 4 Temmuz 2022
(21 Hafta – (2 Mayıs 2022 bayram haftası ders yapılmayacaktır)
Oyun: 10 Temmuz 2021 Pazar

Kontenjan: 12 kişi

SON BAŞVURU TARİHİ: 18 Ekim 2021
Yer: Kumbaracı50 Sahnesi / Kumbaracı Yokuşu No:50 K:1 – Beyoğlu


Ödeme

Peşin ödeme: 5.000 TL (toplam 35 hafta 105 saatlik ücret)
Taksitli ödeme: 5.850 TL (aylık ödeme 650 × 9)
KumbaraKart sahiplerine %10 indirim uygulanır.
Katılımcıdan kaynaklanan sebepler nedeniyle kursa devam edememe durumunda ücret iadesi yapılmaz.

 

ÖNEMLİ: Kursa katılacak kişilerin aşısı tamamlanmış olmalı ya da her ders öncesi PCR negatif test sonucunu iletmeleri gerekmektedir. Bu koşulu sağlayamayacağınızı düşünüyorsanız lütfen başvurmayınız.

 

ONDOKUZOTUZ FOTOĞRAF ALBÜMÜ

 

Başvuru
Başvuru için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.
Bilgi için: 0212 243 50 51 // atolye@kumbaraci50.com

Başvurunuz, eğitmenin değerlendirmesinden sonra kabul edilecektir. Size; kabul edildiğinize ve ödeme yapabileceğinize dair bir e-posta iletilecektir. Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra kaydınız kesinlik kazanacaktır. Ödemeleriniz iptal ya da iade edilemez. Ödemeniz, ancak atölyenin açılmaması durumunda iade edilir.

 

  • Ekip çalışmasına uyumlu olmanız önemlidir.
  • Özellikle oyun provalarına başlandığında devamlılık çok önemlidir.
  • Provalar döneminde 5 kez devamsızlık hakkınız vardır. Bu sayı geçildiğinde eğitmen oyundaki rolünüzle ilgili inisiyatif kullanabilir.
  • Oyun provaları başladığında eğitmenler artık yönetmendir. Rol dağılımında; yönetmenler kendi bilgi, birikim, deneyim ve sezgileriyle karar verirler.
  • Oyunun çalışma sürecinde, yönetmen gerekli gördüğünde ek çalışma gün ve saatleri koyabilir.
  • Oyunun prömiyer tarihi yaklaştığında provalar sıklaşır, çalışma saateleri düzensizleşebilir. İşin doğası gereği bu her zaman böyledir.
  • Altıdan Sonra Tiyatro ve Kumbaracı50’nin kurum kültürü ve çalışma biçimi olarak, oyuncular oyunlarının her şeyinden sorumludur. Dekor, kostüm, aksesuarlar, afiş vs hep birlikte ve bir ekip çalışması içerisinde yapılır.

Eğitmen

 

İsmail Sağır

2008 yılında Memet Baydur’un yazdığı Yiğit Sertdemir’in yönettiği “Yeşil Papağan Limited” adlı oyun ile profesyonel oyunculuk kariyerine başladı. İstanbul Aydın Üniversitesi Drama ve Oyunculuk lisan bölümünden 2014 yılında mezun oldu, aynı üniversitenin Tiyatro Yönetmenliği bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Altıdan Sonra Tiyatro’da (Kumbaracı50) birçok oyunda oyuncu ve ışık tasarımcısı olarak görev aldı. Oyuncu olarak görev aldığı bazı oyunlar; “Hayvan Çiftliği”, “Barzo İle Konserve”, “Dertsiz Oyun”, “Yokuş Aşağı Emanetler”, “Müşterek Fail-i Müşterek”. 2014 yılında “Öldün Duydun mu?” adlı oyun ile Afife Tiyatro ödüllerinde En İyi Işık Tasarımcısı adaylarından biri oldu. 2013 yılından beridir Ekip Tiyatrosu oyunlarında da yer almaktadır; “Öğüt”, “İki Kapılı Ev”, “Macbeth” oyunlarında oyuncu, “Avrupa” oyununda ise ışık tasarımcısı ve oyuncu olarak görev almıştır. Ekip Tiyatrosu’nun “Sınıf” projesinde eğitmen olarak yer almıştır ve birçok özel kurumda Drama Eğitmenliği yapmıştır.

2020 Kasım ayında Kumbaracı50’de prömiyer yapmış olan; Gaye Boralıoğlu’nun hikayelerinden oyunlaştırdığı “Muamma” oyununu yönetmiştir. Tomi Eğitim Merkezi bünyesinde, pandemi boyunca; “Kolon Bahçesi”, “12 Trol” ve “Bernarda Alba’nın Evi” oyunlarını uyarlayıp yönetmiştir. 2021 yazında seyirci ile buluşacak olan Cyrano de Bergerac oyununda rol almaktadır.

Kumbaracı50 Gişe: (212) 243 50 51
Pazar hariç her gün 18:30-20:30

ALTIDAN SONRA YAPIM REKLAM FİLM YAY.VE EĞT.HİZ.LTD.ŞTİ. olarak, kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliğinin korunmasına önem veriyoruz. Kişiler verilerinizin korunması için sair mevzuat uyarınca idari ve teknik önlemler alınmakta, gerektiğinde güncellenmektedir. Kişisel verilerin toplanması, işlenmesi, korunması, aktarılması, imhası ve anonimleştirmesine ilişkin detaylı ve güncel politikalarımıza ulaşmak için tıklayınız.