Uluslararası Projeler ve Ortak Yapımlar

 

Yokuş Aşağı Emanetler / Kumbaracı50 & Lokstoff! / 2012

Almanya’nın Stuttgart kentinde, sahnesi olmayan ve 15 yıldır sadece kamusal alanda tiyatro yapan Lokstoff! ile iş birliği 2011 yılında bir TANDEM projesi sayesinde başladı. Altıdan Sonra Tiyatro adına yürütücülüğünü Yaman Ömer Erzurumlu’nun yaptığı, “Melek I” ve “Melek II” projelerinde birlikte çalışıldı. 2012 yılında iş birliği devam etti ve kamusal alanda gerçekleştirilen bir proje olan “Yokuş Aşağı Emanetler” ortaya çıktı. İstiklal caddesinin bir noktasında başlayan oyunu, seyirciler kendilerine dağıtılan kulaklıklarla takip ettiler. Oyun Kumbaracı Yokuşu’nu doğal akışı içerisinde sahneye dönüştürerek, Kumbaracı50’de sona eriyordu. Oyunu Yaman Ömer Erzurumlu ve Wilhelm Schneck birlikte yönettiler.

 

ÇİNKA - Müzik Tiyatrosu / Kumbaracı50 & Theater an der Ruhr / 2013

“ÇİNKA” adlı müzik tiyatrosunun ana ekseni, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nin doğası ve bu doğanın içinde yaşayan insanların sesini, tavrını, yaşamını nasıl etkilediği üzerine kuruldu. Theater an der Ruhr’un ortak yapımcılarından biri olduğu oyun; Yiğit Sertdemir’in yönetiminde, Birol Topaloğlu, Candan Seda Balaban, İlyas Odman ve Yüksel Aymaz’ın ortak tasarımlarıyla şekillendi. Oyun, bölge müziğinin önemli araştırmacılarından biri olan Birol Topaloğlu'nun bu coğrafyada topladığı gerçek sesler ve şarkılar, bu şarkıların sanatçının kullandığı beş enstrümanın sesi ile (tulum, çonguri, kemençe, davul ve duduk) hikayelerine kavuşma yolculuğuna tanık etti seyirciyi.Laz mitolojisinin önemli karakterlerinden "ÇİNKA" ise bu yolculuğun ana kılavuzlarından biri oldu.

 

Ekonomania / Kumbaracı50 & Theater an der Ruhr / 2014

Almanya’nın önemli tiyatro adamlarından Roberto Ciulli’nin kurucularından olduğu 35 yıllık Theater an der Ruhr’la 2011 yılında başlayan tanışıklık, yer yıl yol alarak devam etti. Gerçekleştirilen çeşitli turnelerin ve partnerliğin ardından 2014 yılında ortak bir projeye imza atıldı. Yiğit Sertdemir’in yazdığı ve Roberto Ciulli’nin yönettiği “Ekonomania” adlı oyunda Altıdan Sonra Tiyatro ve Theater an der Ruhr oyuncuları birlikte rol aldılar. Eylül 2014’te Türkiye prömiyeri, Kasım 2014’te Almanya prömiyeri gerçekleşti. Sonrasında sezon boyunca hem Almanya hem de İstanbul’da oynanmaya devam etti. Thater an der Ruhr ile kurumsal ve kişisel ilişkilerimiz devam etmektedir.

 

HAK / Kumbaracı50 & Theater an der Ruhr / 2014

Kumbaracı50, 2014-2015 sezonunda ülkesine dönemeyen Suriye’li bir sanatçıya ev sahipliği yaptı. Amal Omran’ın biyografisinden yola çıkarak Berkay Ateş’in kaleme aldığı oyunu Ayşenil Şamlıoğlu yönetti. Canlı müzikleriyle Merih Aşkın, Amal Omran’a sahnede eşlik ediyor. Oyun;

Lüxemburg - Fundamental Monodrama Festivali

Brüksel - Moussem Nomadic Arts Center ve

Köln’den Globalize:Cologne Festival 2014

Theater an der Ruhr desteğiyle seyirciyle buluştu.

 

Soytarım Lear // Pangar Tiyatro ve İKSV Ortak Yapım / 2014

Yiğit Sertdemir’in Shakespeare’in Kral Lear eserinden uyarlayıp yönettiği Soytarım Lear oyunu, Demet Evgar’ın kurucusu olduğu Pangar tiyatro ile ortak yapım olarak 2014 Uluslararası Tiyatro Festivali’nde prömiyer yaptı. Candan Seda Balaban’ın dekor, kostüm ve makyaj tasarımını yaptığı oyunda; Berkay Ateş, Demet Evgar, Okan Yalabık, Sezin Akbaşoğulları, Umut Kurt, Tomris İncer ve Yiğit Sertdemir rol aldı.

 

Sorunlu İnsan Kaynağı // Altıdan Sonra Tiyatro & Lokstoff! Ortak Yapım // 2014

Lockstoff! İle yapılan ortak çalışmalardan sonuncusu ise “Sorunlu İnsan Kaynağı” oldu. Oyun; Akbank Sanat’ın da iş birliği ile Akbank Sanat Galeri’de tüm binaya yayılan bir gösterim biçimiyle sergilendi. Bir sezon boyunca da Kumbaracı50’ye uyarlanarak seyirciyle buluştu.

 

Pera’nın Zamanı // Kumbaracı50 & Pera Palace Hotel / 2016

Pera Palace Hotel Jumeirah; Kumbaracı50 sahnesi ile birlikte odalarının, balo salonunun ve genel alanlarının bir sahne olarak kullandığı interaktif bir tiyatro oyunuyla sanat severlere eşsiz bir deneyim sunuyor.

 

Lost in Language // Kumbaracı50 - fringe ensemble / 2016

fringe ensemble ve Kumbaracı50 ortak yapımı olan oyun; Almanca, Kürtçe ve Türkçe olarak oynanıyor. Oyun İstanbul, Bonn, Düsseldorf, Münster ve Berlin’de seyirciyle buluştu.

 

Hayvan Çiftliği / Altıdan Sonra Tiyatro & Tiyatro D22 // 2017

Altıdan Sonra Tiyatro ve D22, uzun süredir yürüttükleri yakın temas tiyatro çalışmalarını bir adım ileriye taşıyarak ortak yapım için ilk kez bir araya geldi.

George Orwell’in distopik romanı Hayvan Çiftliği; 2017-2018 tiyatro sezonunda Altıdan Sonra Tiyatro ve D22 iş birliğiyle prömiyer yaptı.

 

NSU - Kurbanların arasında Almanlar da vardı / Kumbaracı50 & Tarabya Kültür Akademi & Goethe Institut // 2018

Almanya’daki ırkçı cinayetlerle ilgili olan NSU davalarını konu alan oyun; Goethe Institut, Tarabya Kültür Akademisi ve Kumbaracı50 iş birliğiyle seyirciyle buluştu.

 

 

 

 

Kumbaracı50 Gişe: (212) 243 50 51
Pazar hariç her gün 18:30-20:30

ALTIDAN SONRA YAPIM REKLAM FİLM YAY.VE EĞT.HİZ.LTD.ŞTİ. olarak, kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliğinin korunmasına önem veriyoruz. Kişiler verilerinizin korunması için sair mevzuat uyarınca idari ve teknik önlemler alınmakta, gerektiğinde güncellenmektedir. Kişisel verilerin toplanması, işlenmesi, korunması, aktarılması, imhası ve anonimleştirmesine ilişkin detaylı ve güncel politikalarımıza ulaşmak için tıklayınız.