Ondokuzotuz // Güz Modülü 2022

İş Çıkışı Tiyatro Kursu

 

 

“ondokuzotuz” nedir?
Farklı mesleklerde çalışan insanların sahnede olmaları ve birlikte oyun oynamaları için tasarlanmış bir zaman dilimidir. İş dışındaki zamanınızda tiyatro ve oyun aracılığıyla; nefes almak, eğlenmek, beraber üretmek ve kendinizi daha iyi ifade edebilmek için “ondokuzotuz” kursuna katılabilirsiniz. Başvurmak için deneyimli olmanıza gerek yok. “ondokuzotuz”, çalışan tiyatrosu fikriyle kurulmuş ve 20 yıllık bir geçmişe sahip Kumbaracı50 sahnesinin kurucu ekibi Altıdan Sonra Tiyatro’nun deneyimiyle ve Kumbaracı50 organizasyonuyla gerçekleşiyor İki dönemden oluşan kurs toplam, 36 Hafta ve 108 saat sürüyor.

 

Birinci Dönem – Temel Oyunculuk Çalışmaları
Klasik bir eğitim yöntemi ile değil; katılımcıları merkeze alan, eğlenerek öğrenmeye ve keşfetmeye dayanan yaratıcı drama yöntemi ile aktarılacaktır. 14 haftalık dönem içerisinde konuk eğitmenler de temel çalışmalara katkıda bulunacaklar. Konuk eğitmenler sınırlı sayıda dersi yürüteceklerdir.

İkinci Dönem – Oyun Çalışması
Grubun yapısına uygun seçilen bir metin üzerinden oyun provalarına başlanır. Bu çalışma sürecinde metin çözümleme, karakter analizi ve role yaklaşımla ilgili çalışmalar temel alınacaktır. İkinci dönemde de farklı konuk eğitmenler bu sürece katkıda bulunacaktır. Konuk eğitmenler sınırlı sayıda dersi yürüteceklerdir.

 

Eğitmenler:
İsmail Sağır
Tolga İskit

Konuk Eğitmenler:
Kumbaracı50’nin hikayesi - Gülhan Kadim
Metin Okuma-Dramaturji – Sinem Özlek
Fiziksel Tiyatronun Temel İlkeleri – Pınar Akkuzu
Ses Çalışması – Burçak Çöllü
Beden ve Ritm – Senem Oluz
Ekip ve Uyum – Yiğit Sertdemir

Beyaz Yaka Sahnede
Tüm sürecin sonunda “ondokuzotuz”un oyuncuları çalıştıkları oyunu Kumbaracı50’de sahneleme deneyimi yaşayacaklar.

 

TAKVİM ve GENEL BİLGİLER

1.Sınıf / Her Pazar / 12.00-15.00
Eğitmen: Tolga İskit

Temel Oyunculuk – 2 Ekim 2022 // 8 Ocak 2023 (14 Hafta)
Oyun Çalışması – 15 Ocak 2023 // 18 Haziran 2023 (22 Hafta)
Oyun: 18 Haziran 2023 Pazar
*1 Ocak ve 23 Nisan 2023 ders yapılmayacaktır

Kontenjan: 15 kişi

Kontenjan dolmuştur, kayıtlar sona erdi. 

 

2.Sınıf / Her Pazartesi / 19:30-22:30
Eğitmen: İsmail Sağır

Temel Oyunculuk – 3 Ekim 2022 // 2 Ocak 2023 (14 Hafta)
Oyun Çalışması – 9 Ocak 2023 // 5 Haziran 2023 (22 Hafta)

Oyun: 11 Haziran 2023 Pazar

Kontenjan: 15 kişi

Kontenjan dolmuştur, kayıtlar sona erdi.

İKİ SINIF İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ: 23 Eylül 2022
Yer: Kumbaracı50 Sahnesi / Kumbaracı Yokuşu No:50 K:1 – Beyoğlu


Ödeme

Peşin ödeme: 11.000 TL (toplam 36 hafta 108 saatlik ücret)
Taksitli ödeme: 12.600 TL (aylık ödeme 1400 × 9)
KumbaraKart sahiplerine %10 indirim uygulanır.
Katılımcıdan kaynaklanan sebepler nedeniyle kursa devam edememe durumunda ücret iadesi yapılmaz.

 

Başvuru
Başvuru için, gün tercihinize göre yukarıdaki formlardan birini doldurabilirsiniz.
Bilgi için: 0212 243 50 51 // atolye@kumbaraci50.com

Başvurunuz, eğitmenin değerlendirmesinden sonra kabul edilecektir. Size; kabul edildiğinize ve ödeme yapabileceğinize dair bir e-posta iletilecektir. Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra kaydınız kesinlik kazanacaktır. Ödemeleriniz iptal ya da iade edilemez. Ödemeniz, ancak atölyenin açılmaması durumunda iade edilir.

ondokuzotuz'da çalışmalar nasıl oluyor?

  • Ekip çalışmasına uyumlu olmanız önemlidir.
  • Özellikle oyun provalarına başlandığında devamlılık çok önemlidir.
  • Provalar döneminde 5 kez devamsızlık hakkınız vardır. Bu sayı geçildiğinde eğitmen oyundaki rolünüzle ilgili inisiyatif kullanabilir.
  • Oyun provaları başladığında eğitmenler artık yönetmendir. Rol dağılımında; yönetmenler kendi bilgi, birikim, deneyim ve sezgileriyle karar verirler.
  • Oyunun çalışma sürecinde, yönetmen gerekli gördüğünde ek çalışma gün ve saatleri koyabilir.
  • Oyunun prömiyer tarihi yaklaştığında provalar sıklaşır, çalışma saateleri düzensizleşebilir. İşin doğası gereği bu her zaman böyledir.
  • Altıdan Sonra Tiyatro ve Kumbaracı50’nin kurum kültürü ve çalışma biçimi olarak, oyuncular oyunlarının her şeyinden sorumludur. Dekor, kostüm, aksesuarlar, afiş vs hep birlikte ve bir ekip çalışması içerisinde yapılır.

Eğitmenler

 

İsmail Sağır

2008 yılında Memet Baydur’un yazdığı Yiğit Sertdemir’in yönettiği “Yeşil Papağan Limited” adlı oyun ile profesyonel oyunculuk kariyerine başladı. İstanbul Aydın Üniversitesi Drama ve Oyunculuk lisan bölümünden 2014 yılında mezun oldu, aynı üniversitenin Tiyatro Yönetmenliği bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Altıdan Sonra Tiyatro’da (Kumbaracı50) birçok oyunda oyuncu ve ışık tasarımcısı olarak görev aldı. Oyuncu olarak görev aldığı bazı oyunlar; “Hayvan Çiftliği”, “Barzo İle Konserve”, “Dertsiz Oyun”, “Yokuş Aşağı Emanetler”, “Müşterek Fail-i Müşterek”. 2014 yılında “Öldün Duydun mu?” adlı oyun ile Afife Tiyatro ödüllerinde En İyi Işık Tasarımcısı adaylarından biri oldu. 2013 yılından beridir Ekip Tiyatrosu oyunlarında da yer almaktadır; “Öğüt”, “İki Kapılı Ev”, “Macbeth” oyunlarında oyuncu, “Avrupa” oyununda ise ışık tasarımcısı ve oyuncu olarak görev aldı. Ekip Tiyatrosu’nun “Sınıf” projesinde eğitmen olarak yer aldı ve birçok özel kurumda Drama Eğitmenliği yaptı.

2020 Kasım ayında Kumbaracı50’de prömiyer yapmış olan; Gaye Boralıoğlu’nun hikayelerinden oyunlaştırdığı “Muamma” oyununu yönetti. Tomi Eğitim Merkezi bünyesinde, pandemi boyunca; “Kolon Bahçesi”, “12 Trol” ve “Bernarda Alba’nın Evi” oyunlarını uyarlayıp yönetti. Ondokuzotuz 2021 güz dönemi sınıfında ‘Kızlar Öldürebilseydi’ oyununu yönetti. Kumbaracı50 2021-2022 repertuvarında yer alan ‘Cyrano de Bergerac’ oyununda rol almış ve ‘Biraz Eksik Yaz Gecesi, Biraz Fazla Rüyası’ oyununu yönetmiştir. 2022-2023 sezonunda ise ‘Tek Kullanımlık Hikaye’ oyununda rol alıyor.

 

Tolga İskit

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ nden mezun oldu. Aynı üniversitede Sanatta Yeterlik Programını tamamladı. Çeşitli üniversitelerde hocalık yaptı. Bolca tiyatro yapıyor.

Oyun Atölyesi, Moda Sahnesi, Fiziksel Tiyatro Araştırmaları, Yolcu Tiyatro, İzmit Şehir Tiyatroları’ nda oyunlarda oynadı. Yolcu Tiyatro’ nun Joko’ nun Doğum Günü oyunuyla Tiyatro Eleştirmenler Birliği en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı.

Kumbaracı50 Gişe: (212) 243 50 51
Pazar hariç her gün 18:30-20:30

ALTIDAN SONRA YAPIM REKLAM FİLM YAY.VE EĞT.HİZ.LTD.ŞTİ. olarak, kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliğinin korunmasına önem veriyoruz. Kişiler verilerinizin korunması için sair mevzuat uyarınca idari ve teknik önlemler alınmakta, gerektiğinde güncellenmektedir. Kişisel verilerin toplanması, işlenmesi, korunması, aktarılması, imhası ve anonimleştirmesine ilişkin detaylı ve güncel politikalarımıza ulaşmak için tıklayınız.