Ondokuzotuz // Güz Modülü 2023

İş Çıkışı Tiyatro Kursu

 

“ondokuzotuz” nedir?
Farklı mesleklerde çalışan insanların sahnede olmaları ve birlikte oyun oynamaları için tasarlanmış bir zaman dilimidir. İş dışındaki zamanınızda tiyatro ve oyun aracılığıyla; nefes almak, eğlenmek, beraber üretmek ve kendinizi daha iyi ifade edebilmek için “ondokuzotuz” kursuna katılabilirsiniz. Başvurmak için deneyimli olmanıza gerek yok. “ondokuzotuz”, çalışan tiyatrosu fikriyle kurulmuş ve 20 yıllık bir geçmişe sahip Kumbaracı50 sahnesinin kurucu ekibi Altıdan Sonra Tiyatro’nun deneyimiyle ve Kumbaracı50 organizasyonuyla gerçekleşiyor ve iki dönemden oluşuyor.

 

Birinci Dönem – Temel Oyunculuk Çalışmaları
Katılımcıları merkeze alan, sahne üzerinde deneyimlemeye, keşfetmeye ve ekip çalışmalarına dayanan ilk dönemde konuk eğitmenler de temel çalışmalara katkıda bulunuyor.

İkinci Dönem – Oyun Çalışması
Grubun yapısına uygun seçilen bir metin üzerinden oyun provalarına başlanıyor. Bu çalışma sürecinde metin çözümleme, karakter analizi ve role yaklaşımla ilgili çalışmalar temel alınıyor. İkinci dönemde de konuk eğitmenler bu sürece katkıda bulunuyor.

Tüm sürecin sonunda “ondokuzotuz” katılımcıları, çalıştıkları oyunu Kumbaracı50’de sahneleme deneyimi yaşayacaklar.

Hafta İçi ve hafta sonu olmak üzere 2 sınıf açılıyor ve eğitmenler ikili olarak sınıfları yönetiyor.

 

Eğitmenler:
İsmail Sağır ve Ceyda Akel
Murat Kapu ve Meriç Rakalar

Konuk Eğitmenler:
Kumbaracı50’nin hikayesi - Gülhan Kadim
Oyunculukta imajinasyon – Ayşegül Uraz
Fiziksel Tiyatronun Temel İlkeleri – Pınar Akkuzu
Ses: Can Emre Uygan
Beden ve Ritm – Ayşegül Erkutay
Ekip ve Uyum – Yiğit Sertdemir

 

TAKVİM ve GENEL BİLGİLER

Pazartesi Sınıfı / 19.30-22.30 *KONTENJAN DOLDU
Temel Oyunculuk – 9 Ekim 2023 // 8 Ocak 2024
Oyun Çalışması – 15 Ocak 2024 // 2 Haziran 2024
Oyun: 2 Haziran 2024 Pazar
(30 Mayıs-2 Haziran arasında genel provalar yapılacaktır)

Kontenjan: 15 kişi

 

Cumartesi Sınıfı / 12.00-15:00 *KONTENJAN DOLDU
Temel Oyunculuk – 7 Ekim 2023 // 6 Ocak 2024
Oyun Çalışması – 13 Ocak 2024 // 30 Haziran 2024

Oyun: 30 Haziran 2023 Pazar
(24-30 Haziran arasında genel provalar yapılacaktır)
Kontenjan: 15 kişi

SON BAŞVURU TARİHİ: 4 Ekim 2023
Kontenjan son başvuru tarihinden önce dolabilir
Yer: Kumbaracı50 Sahnesi / Kumbaracı Yokuşu No:50 K:1 – Beyoğlu

Diğer detaylar için lütfen mail atınız.

(ücret ve ödeme bilgisi yalnızca e-posta yoluyla gönderilmektedir)

atolye@kumbaraci50.com


 

ondokuzotuz'da çalışmalar nasıl oluyor?

  • Ekip çalışmasına uyumlu olmanız önemli.
  • Özellikle oyun provalarına başlandığında devamlılık çok önemli.
  • Provalar döneminde 5 kez devamsızlık hakkınız var. Bu sayı geçildiğinde eğitmen oyundaki rolünüzle ilgili inisiyatif kullanabilir.
  • Oyun provaları başladığında eğitmenler artık yönetmendir. Rol dağılımında; yönetmenler kendi bilgi, birikim, deneyim ve sezgileriyle karar verirler.
  • Oyunun çalışma sürecinde, yönetmen gerekli gördüğünde ek çalışma gün ve saatleri koyabilir.
  • Oyunun prömiyer tarihi yaklaştığında provalar sıklaşır, çalışma saateleri düzensizleşebilir. İşin doğası gereği bu her zaman böyledir.
  • Altıdan Sonra Tiyatro ve Kumbaracı50’nin kurum kültürü ve çalışma biçimi olarak, oyuncular oyunlarının her şeyinden sorumludur. Dekor, kostüm, aksesuarlar, afiş vs hep birlikte ve bir ekip çalışması içerisinde yapılır.

Eğitmenler

 

İsmail Sağır

2008 yılında Memet Baydur’un yazdığı Yiğit Sertdemir’in yönettiği “Yeşil Papağan Limited” adlı oyun ile profesyonel oyunculuk kariyerine başladı. İstanbul Aydın Üniversitesi Drama ve Oyunculuk lisan bölümünden 2014 yılında mezun oldu, aynı üniversitenin Tiyatro Yönetmenliği bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Altıdan Sonra Tiyatro’da (Kumbaracı50) birçok oyunda oyuncu ve ışık tasarımcısı olarak görev aldı.

Oyuncu olarak görev aldığı oyunlar; Tek Kullanımlık Hikaye, Cyrano de Bergerac, Hayvan Çiftliği, Barzo İle Konserve, Dertsiz Oyun, Yokuş Aşağı Emanetler, Müşterek Fail-i Müşterek.

Ekip Tiyatrosu’nda ise; Öğüt, İki Kapılı Ev ve Macbeth oyunlarında oyuncu, Avrupa oyununda ise ışık tasarımcısı ve oyuncu olarak görev aldı. Ekip Tiyatrosu’nun “Sınıf” projesinde eğitmen olarak yer aldı ve birçok özel kurumda Drama Eğitmenliği yaptı.

2014 yılında “Öldün Duydun mu?” adlı oyun ile Afife Tiyatro ödüllerinde En İyi Işık Tasarımcısı adaylarından biri oldu.

Kumbaracı50’de yönettiği oyunlar; Gaye Boralıoğlu’nun hikayelerinden oyunlaştırdığı “Muamma", Shakespear’in “Bir Yaz Gecesi Rüyası” oyunundan uyarladığı “Biraz Eksik Yaz Gecesi, Biraz Fazla Rüyası”.

Ondokuzotuz kurslarında ise şu oyunları yönetti; “V.Frank”, “Sokağa Çıkma Yasağı", “Size Öyle Geliyorsa Öyledir", "Roberto Zucco”, “Kızlar Öldürebilseydi", “Kasaplığın El Kitabı” ve “Ayak Takımı Arasında". Ayrıca pandemi boyunca; çevrimiçi sahnelenen “Kolon Bahçesi”, “12 Trol” ve “Bernarda Alba’nın Evi” oyunlarını uyarlayıp yönetti. Ondokuzotuz 2021 güz dönemi sınıfında ‘Kızlar Öldürebilseydi’ oyununu yönetti. 2021’de Tiyatro.da ekibinin ilk oyunu olan “Neredeyse Eşittir” oyununu yönetti.

Goethe Enstitüsü işbirliğiyle gerçekleştirilen "Oyun Sırasında” adlı dijital oyunda oyuncu olarak görev aldı.

 

Ceyda Akel

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi - Sosyoloji Bölümü’nden 2011 yılında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi - Tiyatro Bölümü’nden 2016 yılında mezun oldu.

2017 yılında Kumbaracı50 ekibine dahil oldu. Filifu’nun İntikamı, Barış, Biraz Eksik Yaz Gecesi Biraz Fazla Rüyası, Çember'in Anası oyunlarında oyuncu olarak görev aldı. Muamma ve Tek Kullanımlık Hikaye oyunlarının reji ekibinde yer aldı.

İşsanat işbirliğiyle yapılan, çocuklara yönelik Masamda Tiyatro Var projesinde ve Goethe Enstitüsü işbirliğiyle yapılan Oyun Sırasında adlı dijital oyunda yazar ekibinde ve oyuncu olarak görev aldı.

Çeşitli film ve dizilerde kamera önüne geçti. Çocuk, genç ve yetişkin gruplara yaratıcı drama ve tiyatro eğitmenliği yaptı.

Yetişkinlerle ve gençlerle eğitim çalışmalarına Kumbaracı50’de devam etmektedir.

 

Murat Kapu

Murat Kapu, 1988 yılında İstanbul’da doğdu.

2008 yılında profesyonel oyunculuk kariyerine Memet Baydur'un yazdığı, Yiğit Sertdemir'in yönettiği "Yeşil Papağan Limited" adlı oyun ile başladı.

2015 yılı Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü (burslu) mezunudur. Mezun olduğu üniversitenin Tiyatro Anasanat Dalı Tezli Yüksek Lisans Programı’nda eğitim gördü.

Kumbaracı50, İstanbul Devlet Tiyatrosu ve EKİP Tiyatrosu’nda sahnelenen çeşitli oyunlarda oyuncu olarak görev aldı. Kumbaracı50’de yer aldığı oyunlar;
Müşterek Fail-i Müşterek, İkiye Bölünen Vikont, Barzo ile Konserve, Dertsiz Oyun, Hayvan Çiftliği, Cyrano de Bergerac, Yalınayak Müzikhol, Tek Kullanımlık Hikaye, Çember’in Anası Goethe Enstitüsü işbirliğiyle gerçekleştirilen "Oyun Sırasında” adlı dijital oyunda oyuncu olarak görev aldı.

Kumbaracı50'nin 2012-2013 tiyatro sezonunda sahnelediği “Barzo ile Konserve” adlı oyundaki performansı ile XII. Direklerarası Seyirci Ödülleri "Genç Yetenek Ödülü”ne değer görülen oyuncu, yine Kumbaracı50 tarafından sahnelenen “Yalınayak Müzikhol” adlı oyundaki performansı ile 20. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nde "Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı Ödülü"ne aday gösterilmiştir.

 

Meriç Rakalar

1993 yılında İzmir’de doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünden mezun oldu.

2017 yılından itibaren Kumbaracı50 / Altıdan Sonra Tiyatro’da oyuncu olarak görev aldı.

Oyuncu olarak yer aldığı oyunlar;

Filifu’nun İntikamı, Barış, At Gözü, Misafir, Cyrano De Bergerac, Tek Kullanımlık Hikaye, Çember’in Anası.

Demiryolu Hikayecileri oyununda ise yönetmen yardımcısı olarak görev aldı.

Bunlarla birlikte DOT Tiyatro prodüksüyonu Bırak İçeri Gireyim ve Tuğçe Tuna’nın En Kötü İş (The Worst Job) oyunlarında oyuncu/performans sanatçısı olarak yer aldı.

Goethe Enstitüsü işbirliğiyle gerçekleştirilen "Oyun Sırasında” adlı dijital oyunda oyuncu olarak görev aldı.

2015 yılından itibaren özel olarak Konservatuvara hazırlık dersleri vermekte olup çeşitli okullara öğrenci kazanmıştır.

Kumbaracı50 Gişe: (212) 243 50 51
Pazar hariç her gün 18:30-20:30

ALTIDAN SONRA YAPIM REKLAM FİLM YAY.VE EĞT.HİZ.LTD.ŞTİ. olarak, kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliğinin korunmasına önem veriyoruz. Kişiler verilerinizin korunması için sair mevzuat uyarınca idari ve teknik önlemler alınmakta, gerektiğinde güncellenmektedir. Kişisel verilerin toplanması, işlenmesi, korunması, aktarılması, imhası ve anonimleştirmesine ilişkin detaylı ve güncel politikalarımıza ulaşmak için tıklayınız.