Ondokuzotuz Hibrid

 

Ondokuzotuz Hibrid 1

Eğitmen-Yönetmen: İsmail Sağır

Kumbaracı50’nin yürütücülüğündeki Tomi Eğitim Merkezi’nin 2017’den bu yana devam eden eğitimlerinden biri olan ‘ondokuzotuz’ iş çıkışı tiyatro kursu; pandemi sebebiyle online ve yüzyüze çalışmaları bir araya getirerek yeni bir eğitim süreci sunuyor.

Pandemi süresince daha çok kuramsal olarak ilerleyen kursun ilk meyvesi; 2020 yazında İsmail Sağır yürütücülüğünde, Anton Çehov’un Vişne Bahçesi oyunundan uyarlanan ‘Kolon Bahçesi’ dijital oyunu oldu. Provalar, Zoom platformu üzerinden yapıldı, kayıtlar alındı ve sonunda montajlanarak Youtube üzerinden yayınlandı.

Bir sonraki çalışma ise; yine İsmail Sağır’ın yürütücülüğünde, 12 Öfkeli Adam filminden uyarlanan ’12 Trol’ oyunu oldu. Bu oyunun provaları da zoom platformu üzerinden yapıldı fakat oyun aynı platformdan canlı olarak seyirciyle buluştu. Sonrasında, canlı temsillerden kayıtlar montajlanarak Youtube’a yüklendi.

Bir sonraki çalışmada İsmail Sağır, araştırmalarını ve deneyimini özel bir canlı dijital oyun çalışmasında yoğunlaştırdı. Bu çalışmada Lorca’nın Bernarda Alba’nın Evi oyunu seçildi. Provalar yine Zoom platformu üzerinden yapıldı ve oynanış metni oluşturuldu. Oyunun sahnelenmesi için iki ay Kumbaracı50 sahnesinde pandemi koşullarına dikkat edilerek yüz yüze prova yapıldı. Oyun; cep telefonları kameralarıyla, Kumbaracı50 sahnesinin tamamında alanlar oluşturularak, tiyatronun doğası gözetilerek ve canlı olarak YouTube üzerinden yayınlandı.

ondokuzotuz / hibrid iş çıkışı tiyatro kursu, çevrimiçi ve yüz yüze olacak şekilde iki aşamadan oluşacak. Katılımcıların teknolojik bilgileri ve tecrübeleri oyun tasarımının önemli bir parçası olacak.

Ondokuzotuz Hibrid 2
Ondokuzotuz Hibrid 3

Birinci Dönem – Temel Oyunculuk Çalışmaları
Klasik bir eğitim yöntemi ile değil; katılımcıları merkeze alan, eğlenerek öğrenmeye ve keşfetmeye dayanan yaratıcı drama yöntemi ile aktarılacaktır. Oyunculuk çalışmaları, çevrimiçi çalışmaya uygun şekilde tasarlanacaktır.
12 haftalık dönem içerisinde konuk eğitmenler de temel çalışmalara katkıda bulunacaklar. Konuk eğitmenler sınırlı sayıda dersi yürüteceklerdir.

Doğaçlamalar (Oyun oynama) - Ladin Avşar
Oyun Analizi (Dramaturji) - Sinem Özlek
Karakter Analizi (Monolog çalışması - Tirat) - Sinem Öcalır

İkinci Dönem – Oyun Çalışması
Grubun yapısına uygun seçilen bir metin üzerinden oyun provalarına başlanır. Bu çalışma sürecinde metin çözümleme, karakter analizi ve role yaklaşımla ilgili çalışmalar temel alınacaktır.
Oyun çalışması, 16 haftalık bir takvimde gerçekleşecektir. Bir kısmı çevrimiçi, bir kısmı yüz yüze olarak Kumbaracı50 sahnesinde yapılacaktır. Oyunun çıkmasına yakın provalar sıklaşacaktır.

Genel Bilgiler:

I.Dönem - 12 hafta
Başlangıç / 29 Haziran 2021
Bitiş / 28 Eylül 2021
Salı günleri saat 19:30-22:00
(20 ve 27 Temmuz’da ders yapılmayacaktır)

II.Dönem - 16 hafta
Başlangıç / 12 Ekim 2021
Bitiş / 16 Ocak 2022
Salı günleri saat 19:30-22:00

Oyun: 30 Ocak Pazar 2022

SON BAŞVURU TARİHİ: 24 Haziran 2021

Ödeme
toplam 28 hafta
Peşin ödeme: 3.400 TL
Taksitli ödeme: 3.850 TL (aylık ödeme 550×7)
Kontenjan: 12 kişi

Ondokuzotuz hibrid başvuru formu için tıklayınız

Ondokuzotuz Hibrid 4

Çevrimiçi derslere katılmak için:

- Yalnız olduğunuz ve sessizliği sağlayabileceğiniz bir alanda olmanızı tercih ederiz.
- İnternet bağlantınızın iyi olması derslerin verimi açısından önemli
- Oyun çalışmaları sırasında, yönetmeniniz görüntünüzün fonunda bazı değişiklikler talep edebilir.
- Derslere ve oyun çalışmasına katılımın sürekliliği önemlidir. Sürekli aksayan bir devamsızlık tüm çalışmayı olumsuz etkileyecektir.
- Derslere akıllı telefon yerine (varsa) bilgisayar ile bağlanılmasını tercih ediyoruz.
- Dersler Zoom ile yapılacaktır.
- Oyun çalışmasında ve kayıt zamanlarında teknik olarak sorularınıza cevap verecek şekilde desteğimiz olacaktır.
- Oyun çalışmasının son haftalarında, yönetmen tarafından takvime ek çalışma günleri eklenebilir.
- Oyun yayını sırasında kişisel mobil telefonunuzun kamerası kullanılabilir.


Eğitmen

 

İSMAİL SAĞIR

2008 yılında Memet Baydur’un yazdığı Yiğit Sertdemir’in yönettiği “Yeşil Papağan Limited” adlı oyun ile profesyonel oyunculuk kariyerine başladı. İstanbul Aydın Üniversitesi Drama ve Oyunculuk lisan bölümünden 2014 yılında mezun oldu, aynı üniversitenin Tiyatro Yönetmenliği bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Altıdan Sonra Tiyatro’da (Kumbaracı50) birçok oyunda oyuncu ve ışık tasarımcısı olarak görev aldı. Oyuncu olarak görev aldığı bazı oyunlar; “Hayvan Çiftliği”, “Barzo İle Konserve”, “Dertsiz Oyun”, “Yokuş Aşağı Emanetler”, “Müşterek Fail-i Müşterek”. 2014 yılında “Öldün Duydun mu?” adlı oyun ile Afife Tiyatro ödüllerinde En İyi Işık Tasarımcısı adaylarından biri oldu. 2013 yılından beridir Ekip Tiyatrosu oyunlarında da yer almaktadır; “Öğüt”, “İki Kapılı Ev”, “Macbeth” oyunlarında oyuncu, “Avrupa” oyununda ise ışık tasarımcısı ve oyuncu olarak görev almıştır. Ekip Tiyatrosu’nun “Sınıf” projesinde eğitmen olarak yer almıştır ve birçok özel kurumda Drama Eğitmenliği yapmıştır.

2020 Kasım ayında Kumbaracı50’de prömiyer yapmış olan; Gaye Boralıoğlu’nun hikayelerinden oyunlaştırdığı “Muamma” oyununu yönetmiştir. Tomi Eğitim Merkezi bünyesinde, pandemi boyunca; “Kolon Bahçesi”, “12 Trol” ve “Bernarda Alba’nın Evi” oyunlarını uyarlayıp yönetmiştir. 2021 yazında seyirci ile buluşacak olan Cyrano de Bergerac oyununda rol almaktadır.

Kumbaracı50 Gişe: (212) 243 50 51
Pazar hariç her gün 18:30-20:30

ALTIDAN SONRA YAPIM REKLAM FİLM YAY.VE EĞT.HİZ.LTD.ŞTİ. olarak, kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliğinin korunmasına önem veriyoruz. Kişiler verilerinizin korunması için sair mevzuat uyarınca idari ve teknik önlemler alınmakta, gerektiğinde güncellenmektedir. Kişisel verilerin toplanması, işlenmesi, korunması, aktarılması, imhası ve anonimleştirmesine ilişkin detaylı ve güncel politikalarımıza ulaşmak için tıklayınız.