Bernarda Alba’nın Evi

ondokuzotuz tiyatro kursu


Tek perde - 90 dak


Federico Garcia Lorca’nın klasik eseri Bernada Alba’nın Evi hepimizin aşina olduğu tiyatro oyunu… Despot, zorba bir annenin yönetiminde ezilen çocuklar, özgürlük ve aşk için ölümün göze alındığı bir cehennem…

Geçmişte de, günümüzde de çok duyduğumuz, hatta bugün bizzat içinde yaşadığımız dünyayı anlatıyor bu oyun. Çemberlerin daraldığı, mevcut düzenin olanca hırçınlığıyla sürmesi için hepimizin gözden çıkarıldığı bu tuhaf gezegende yine de özgürlük ve aşkın öyküsü…

Ondokuzotuz iş çıkışı tiyatro kursunun kıdemli 3.kur öğrencileri, pandemi nedeniyle oluşturulan çevrimiçi sınıfta İsmail Sağır’ın yürütücülüğünde Bernarda Alba’nın Evi oyunu üzerine çalışmaya başladılar. Sürecin ilk dört ayı zoom üzerinden devam etti. Bu süreçte oyunun dramaturji çalışmalarını ve sahneleme metnini oluşturdular. Mart ayı başından itibaren Kumbaracı50 sahnesinde maskeli olarak fiziksel provalar yapıldı.

Bernarda Alba’nın Evi oyunu; yeni bir canlı yayın reji platformu üzerinden cep telefonları kamerasıyla tiyatronun an’da ve bir arada olma ruhuna has bir deneme ortaya koymak üzere çalışıldı.

 

Oyun gösterimi; 18, 19 ve 20 Nisan tarihlerinde saat 21:00’da YouTube üzerinden CANLI ve ücretsiz olarak gerçekleşecek.

 

Bu deneyime katılmak için:

- seyretmek istediğiniz tarihi seçin

- serra@kumbaraci50.com adresine seçtiğiniz tarihi mail atın

- Aynı maile yanıt olarak link gönderilecek

- Seçtiğiniz tarihte 21:00’da linki tıklayın


Yazan: Federico Garcia Lorca
Çeviren: Ahmet Turan Oflazoğlu
Yöneten: İsmail Sağır
Yönt. Yardımcısı: Anıl Şafak Kaçar
Dramaturji/Dekor/Makyaj: Ekip Çalışması
Işık Tasarımı: İsmail Sağır
Müzik: Erman Emre
Ses-Efekt Tasarım, Müzik Düzenleme: Burçak Çöllü
Kostüm Tasarım: Sinem Öcalır
Afiş Tasarım: Aycan Kızılkaya
Asistan, Ses Uygulama: Ersel Dursun

Oynayan: 
Anıl Şafak Kaçar, Aycan Kızılkaya, Aygen Tezcan, Gizem Çimen, Hande Ceylan, Murat Altınışık, Selin Kitiş

 

İltek İletişim ve Gramofon Ses’e destekleri için teşekkür ederiz.

 

Ondokuzotuz çevrimiçi

Kolon Bahçesi

Kumbaracı50 çatısı altındaki Tomi Eğitim Merkezi’nde; ondokuzotuz iş çıkışı tiyatro kursu, pandemi sebebiyle eğitime çevrimiçi olarak devam etti. 2020 bahar aylarında İsmail Sağır’ın yürütücülüğünde gerçekleşen dersler ve provalar Anton Çehov’un Vişne Bahçesi oyununun Kolon Bahçesi olarak uyarlanması üzerine yoğunlaştı. Oyunun provaları, zoom platformu üzerinde yapıldı, sonunda ise kayıt alınıp montajlanarak, 2020 yazında Youtube üzerinden yayınlandı.

 

12 TROL

Bir sonraki çalışma ise başka bir sınıf ile; yine İsmail Sağır yürütücülüğünde, 12 Öfkeli Adam filminden uyarlanan 12 Trol oyunu oldu. 12 Trol oyununun provaları da zoom platformu üzerinden yapıldı, oyun aynı platformda canlı olarak üç gösterim gerçekleştirdi.

SEANSLAR

  TÜM SEANSLAR

  DAHA AZ GÖSTER

  Seans bilgisi henüz açıklanmadı.

  SEANSLAR

   TÜM SEANSLAR

   DAHA AZ GÖSTER

   Seans bilgisi henüz açıklanmadı.

    
   Kumbaracı50 Gişe: (212) 243 50 51
   Pazar hariç her gün 18:30-20:30

   ALTIDAN SONRA YAPIM REKLAM FİLM YAY.VE EĞT.HİZ.LTD.ŞTİ. olarak, kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliğinin korunmasına önem veriyoruz. Kişiler verilerinizin korunması için sair mevzuat uyarınca idari ve teknik önlemler alınmakta, gerektiğinde güncellenmektedir. Kişisel verilerin toplanması, işlenmesi, korunması, aktarılması, imhası ve anonimleştirmesine ilişkin detaylı ve güncel politikalarımıza ulaşmak için tıklayınız.