Gungunhana Çağında / In the Age of Gungunhana

Klemente Tsamba


Bir zamanlar, Tsonga Kabilesi’nin bir savaşçısı vardı. İsmi Umbangananamani olan bu savaşçı Macua Kabilesi’nden olan çok güzel bir kadınla evliydi. Kadının adı Malice idi. Çocukları yoktu ama çocuk sahibi olmayı tekrar tekrar denemişlerdi.

Bu, basit bir savaşçının hayatıyla ilgili büyük Karingana'nın (veya geleneksel masalın) başladığı durumdur. Daha sonra bu, hızla, zulüm ve ölüme bazen komedinin karıştığı Kral Gungunhana’nın mahkemesinin yaşamına bağlı çekici yönleri anlatan, her Karingana’nın geleneksel Afrika ritimlerinin zarafeti ile anlatıldığı ve söylendiği gibi, diğer kısa Karinganalar dizisine dönüşmektedir.

Ama bu Karingana’nın Gungunhana ile hiçbir ilgisi yok!

Biz hikayeye geri dönelim:

Karingana wa Karingana

"Gungunhana Çağında",hikaye anlatmaya dayalı Afrika Tiyatrosu’na dair uzun bir araştırmanın sonucudur. "Gungunhana" teması araştırma sırasında kendiliğnden ortaya çıkmıştır, çünkü bu kralın adı Mozambik masalları evreninin bir parçasıdır.

"Gungunhana Çağında" drama ve mizahı akıllı bir şekilde birleştirir ve izleyiciyi şarkı söyleyerek ve enstrüman çalarak kendilerini "eski bir Afrika"nın içine sokmaya davet eder.

 

Klemente Tsamba kimdir?

Klemente Tsamba, Maputo - Mozambik şehrinin en yaratıcı mahallelerinden biri olan Malhangalene'de doğdu. Küçüklüğünden bu yana , geleneksel müzik grupları ve sokak tiyatrosu gibi sanat projelerine oyuncu olarak katıldı.

Finlandiya'nın Pand-United Sanatçıları tarafından tanıtılan Topluluk tiyatro kursuna katıldıktan sonra, yönetmen Gisela Canãmero tarafından kuzeydeki Mozambik'teki Makonde kabilesinin geleneksel masallarına dayanan bir performans olan ve Beja Halk Tiyatrosu Şirketi tarafından deteklenen  "Xtory" nin kadrosuna katılmaya davet edildi.

"Gungunhana Çağında", hem ulusal hem de uluslararası festivallere seçkin katılımlarıyla "Kara Büyü" den sonra bireysel ismindeki ikinci eseridir.

Klemente Tsamba ayrıca bir müzisyen ve ressamdır.


Yazan ve Performansçı: Klemente Tsamba
Orjinal Metin: Ungulani Ba Ka Khosa
Yaratıcı Destek / Yardım: Filipa Figueiredo, Paulo Cintrão ve Ricardo Karitsis
Sahne ve Kostümler: Klemente Tsamba
Fotoğraf: Margareth Leite

 

SEANSLAR

  TÜM SEANSLAR

  DAHA AZ GÖSTER

  Seans bilgisi henüz açıklanmadı.

  SEANSLAR

   TÜM SEANSLAR

   DAHA AZ GÖSTER

   Seans bilgisi henüz açıklanmadı.

    
   Kumbaracı50 Gişe: (212) 243 50 51 Pazar hariç her gün 18:30-20:30