NSU / Kurbanların Arasında Almanlar da Vardı

Kumbaracı50 & Tarabya Kültür Akademisi ve Goethe Institut İş Birliğiyle


İlk gösterim: 16 Şubat 2018 / Tek perde - 75 dak. / Yaş 13+ / Almanca Üst Yazı


SON OYUN

İki bombalı saldırı, on beş silahlı soygun, aralarında Yunan, Türk ve Kürt asıllı dokuz kişinin bulunduğu toplam on ölü: NSU örgütünün üzücü bilançosu budur. NSU örgütünün suç eylemleri 2011 yılında son bulur: Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos tamamıyla yanmış bir karavanda ölü bulunur, dört gün sonra Beate Zschäpe polise teslim olur.

O günden bu yana bu Almanya’nın birleşmesinden sonra görülen en büyük politik ceza davasında meselenin aydınlatılması için uğraşılıyor. Şu an davanın beşinci yılındayız. Şimdiye kadar 400’den fazla duruşma günü geçti. Her bir duruşma gününün maliyeti 150 bin Euro. Sürec ne kadar uzarsa, birleşme dönemi Alman uçurumuna ilişkin anlayışlar o kadar baskıcı olacak. Yıllarca bu göçmen kökenli kurbanların organize suç işleriyle bağlantıları olduğu varsayıldı – aynı zamanda polis, cinayetlerin aşırı ırkçı motiflerle işlendiğini kabul etmedi. Devletin söz konusu suç kompleksi içindeki rolü nedir? Bu, eksiksiz açığa kavuşması imkansız görülen, Almanya’nın suç eylemidir. Eğer kurbanlar Alman, suçlular ise yabancı isimler taşısalardı, ne olurdu?

* Oyunda Almanca üst yazı kullanılmaktadır​.


Yazan & Yöneten: Tuğsal Moğul

Oynayanlar: Ceren Sevinç, Deniz Gürzumar, İsmail Sağır

Yönetmen Yardımcısı: Gamze Güzel
Çevirmen: İnci German
Yayın evi: Rowohlt-Theaterverlag
Video: Maximillian Krug
Koreograf: Senem Oluz
Teknik Ekip: Mücahit Ali Pala, Güray Doğru, Dilay Ekmekçioğlu
Fotoğraflar: Yücel Kurşun

Teşekkür...
Cem Sultan, Çiğdem İkiışık, Pia Entenmann, Meik Laufer, Lena Alpozan, Dilan Parlak, Gülhan Kadim ve Yiğit Sertdemir

 


DEUTSCH
NSU / Auch Deutsche unter den Opfern

Ein Projekt der Kulturakademie Tarabya, des Goethe-Institut Istanbuls und des Theaters Kumbaraci50.
Zwei Bombenanschläge, 15 Raubüberfälle, zehn Morde – darunter neun Menschen mit griechischer, türkischer und kurdischer Herkunft: Das ist die traurige Bilanz des Nationalsozialistischen Untergrunds (NSU). Die Verbrechen des NSU enden im Jahr 2011: Die Täter Uwe Böhnhardt und Uwe Mundlos werden tot in einem ausgebrannten Wohnmobil aufgefunden, vier Tage später stellt sich Beate Zschäpe der Polizei.
Tuğsal Moğul versammelt nach intensiver neunmonatiger Recherche Fakten und Aussagen, Polizeimeldungen und Politikerstatements zu der NSU-Mordserie und zu rechter Gewalt. Dieser Abend – der mit den unterschiedlichsten Mitteln arbeitet, der mal klassisches Dokumentar-Theater und mal bitterböse Satire ist, der die Morde der Terrorgruppe rekonstruiert und zugleich eine Prognose über den Ausgang des Prozesses wagt – verwandelt sich in ein theatrales Totengebet. Dabei wird immer wieder die Frage gestellt:: Wie konnte es soweit kommen und welchen Anteil hat jeder einzelne daran?
 
Autor & Regisseur: Tuğsal Moğul
Mit: Ceren Sevinç, Deniz Gürzumar İsmail Sağır
Regieassistenz: Gamze Güzel
Übersetzung: Inci German
Verlag: Rowohlt-Theaterverlag
Video: Maximillian Krug
Sprache: Türkisch mit deutscher Übertitelung

 

SEANSLAR

Bu oyun sona ermiştir.

SEANSLAR

Bu oyun sona ermiştir.

 
Kumbaracı50 Gişe: (212) 243 50 51
Pazar hariç her gün 18:30-20:30

ALTIDAN SONRA YAPIM REKLAM FİLM YAY.VE EĞT.HİZ.LTD.ŞTİ. olarak, kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliğinin korunmasına önem veriyoruz. Kişiler verilerinizin korunması için sair mevzuat uyarınca idari ve teknik önlemler alınmakta, gerektiğinde güncellenmektedir. Kişisel verilerin toplanması, işlenmesi, korunması, aktarılması, imhası ve anonimleştirmesine ilişkin detaylı ve güncel politikalarımıza ulaşmak için tıklayınız.