Sena Taşkapılıoğlu

 

 

Sena Taşkapılıoğlu, Bilkent Üniversitesi MSSF oyunculuk bölümünden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda oyunculuk bölümü Yüksek Lisans programına kabul edildi. Del Close ve Spolin temelli doğaçlama tiyatro çalışmalarına uzun ve kısa formlarda çeşitli performanslar sergileyerek başladı. Bu süreçte uluslararası festivallere (Amsterdam, Chicago, Duisburg, Viyana, Berlin) ve workshoplara katıldı, pek çok atölyenin liderliğini üstlendi, uluslararası sanatçılarla çeşitli gösteriler yaptı. Santralistanbul – Paris FratelliniAcademy ortaklığıyla düzenlenen sirk ve sokak sanatları atölyelerinde ‘joggling’, akrobasi, dans ve ‘clown’alanlarında Fransız hocalardan dersler aldı.Oyunbaz ve Tiyatro BeReZe'nin oyunlarında oyuncu olarak yer aldı. Kurucularından olduğu ‘Palyaço Modern’ adlı ekiple ‘clown’gösterileri hazırlayan sanatçı aynı ekiple Fransa’nın Niort kentinde düzenlenen Clown ve Sokak Sanatları Festivaline katıldı.

Finlandiya Teatteri Metamorfoosi'de Giovanni Fusetti'den fiziksel tiyatro ve 'bouffon' eğitimi aldı. Bir çok kurumda Fiziksel Komedi-Clown ve Doğaçlama dersleri veren Taşkapılıoğlu, kurulduğu yıldan bu yana bu yana Craft Oyunculuk Atölyesi’nde doğaçlama tiyatro ve oyunculuk dersleri vermektedir. Kurucu eğitmenlerinden olduğu Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu'nda ders vermeye devam etmektedir. Okan Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde doğaçlama derslerini yürütmektedir. (BUG) Bahçeşehir Üniversitesi Game Lab’in bilgisayar oyunu tasarımcılarına yönelik yüksek lisans programı kapsamında oyun ve yaratıcılık üzerine atölyeler vermektedir. Tezgahçılar adlı eğitim şirketi  ile beraber tasarladığı spontanite atölyesi Vrije Universiteit Amsterdam’da, doğaçlama tekniklerinin çalışanlar üzerindeki etkisi ile ilgili yüksek lisans tezine konu olmuştur. Lancaster, PA merkezli People’s Shakespeare Project tarafından düzenlenen orta okul çocuklarına yönelik Shakespeare atölyesinde eğitmenlik ve yönetmenlik yapmaktadır. Clout Theatre’ın ‘Harikulade Bir Çiftin Badireli Ev Yaşamı’ adlı oyununda oyuncu ve yazar olarak yer almıştır. Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu mezunları tarafından kurulan Kronotop adlı ekip ile oyunculuk ve yazarlık çalışmalarına devam eden sanatçı, Clowns Without Borders'ın projelerinde risk bölgelerindeki çocuklarla çalışmalarını sürdürmektedir.

Kumbaracı50 Gişe: (212) 243 50 51
Pazar hariç her gün 18:30-20:30

ALTIDAN SONRA YAPIM REKLAM FİLM YAY.VE EĞT.HİZ.LTD.ŞTİ. olarak, kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliğinin korunmasına önem veriyoruz. Kişiler verilerinizin korunması için sair mevzuat uyarınca idari ve teknik önlemler alınmakta, gerektiğinde güncellenmektedir. Kişisel verilerin toplanması, işlenmesi, korunması, aktarılması, imhası ve anonimleştirmesine ilişkin detaylı ve güncel politikalarımıza ulaşmak için tıklayınız.