Ülkü Şahin

 

 

Ülkü Şahin, 1988 yılında doğdu. İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümüne devam ederken tiyatroyla tanıştı. Üniversite tiyatrosu yıllarında Denizli, Hatay ve Genç Günler festivallerinde sahneye çıktı, aynı yıllarda Tiyatro Z’ye devam ederek oyunculuk eğitimi aldı. 2011’de Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli tiyatrolarda oyuncu olarak çalıştı ve 2017’de İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sahne Sanatları lisans bölümünü birincilikle bitirdi. 2009’da Contacttango IDC’de Erdal Atik ve Nora Şigaher’den aldığı tango dersleriyle dans hayatına girdi. Tango alanında Daniel Juarez, Alejandra Armenti ve Horacio Godoy tarafından düzenlenen atölyelere katıldı. Tangonun yanı sıra modern dans, tap dance, lindyhop ve solo jazz dersleri de aldı.

Tiyatro alanında Eric Morris, Matteo Destro ve Cecile Richards gibi isimlerin atölyelerine katıldı. Matteo Destro’nun 2018 yılında İkinci Kat’ta verdiği atölyenin çevirmenliğini yaptı. Fiziksel tiyatro alanında önemli isimlerden Jacques Lecoq pedagojisini temel alarak eğitim veren Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu mezunlarından olan oyuncu maskelenmiş oyunculuk kavramı ile tanıştıktan sonra teatral ifade üzerine yoğunlaştı ve araştırmalarını makyaj alanına da taşıdı. Clout Theatre, Tiyatro Bereze, Altıdan Sonra Tiyatro gibi ekiplerin oyunları için makyaj tasarımı yaptı. Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu’ndan Cemre Buğra Ün ile birlikte Kronotop adlı ekibi kurdu ve İlerici 40 Yaş Altı Tek Eserli Kadın Yazarlar Derneği oyunununda görev aldı. Akbank Sanat’ta koreograflığını Gizem Bilgen’in yaptığı Dislokasyon projesinde proje asistanlığı yaptı. Hala İstanbul Aydın Üniversitesi Tiyatro Yönetmenliği yüksek lisans programında tez öğrencisidir. Alandaki çalışmalarına oyuncu, makyöz ve atölye yürütücüsü olarak devam etmektedir.

Kumbaracı50 Gişe: (212) 243 50 51
Pazar hariç her gün 18:30-20:30

ALTIDAN SONRA YAPIM REKLAM FİLM YAY.VE EĞT.HİZ.LTD.ŞTİ. olarak, kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliğinin korunmasına önem veriyoruz. Kişiler verilerinizin korunması için sair mevzuat uyarınca idari ve teknik önlemler alınmakta, gerektiğinde güncellenmektedir. Kişisel verilerin toplanması, işlenmesi, korunması, aktarılması, imhası ve anonimleştirmesine ilişkin detaylı ve güncel politikalarımıza ulaşmak için tıklayınız.