Uluslararası Michael Chekhov Atölyesi 2018

 

Uluslararası Michael Chekhov Atölyesi ve Kumbaracı50 İşbirliği ile ’Performansın Mimarisi’

 

Doğaçlama – Kompozisyon – Biçim

Michael Chekhov Avrupa Eğitim Modülü 6

 

5 – 9 Mayıs 2018 İstanbul / Kumbaracı50

Ulrich Meyer-Horsch, Hamburg, Almanya

Suzana Nikolic, Zagrep, Hırvatistan

 


“Tüm gerçek sanatçılar içlerinde,çoğu zaman bilinçsizce ve kökleri derinlerde olan bir dönüşme arzusu taşır” / Michael Chekhov

 

”Doğada ve sanatta, yapı ve denge formunu oluşturan matematiksel yasalar ve ilkeler vardır.” / M.Powers

 

 

Kompozisyon ve Biçim duygusu, bu ilkeleri görünür kılar. Bu da fikirlerin, hareketlerin, şekillerin ve renklerin ifadesine daha derin bir anlam kazandırır. Moliere komedisinin biçimi, bir Yunan trajedisi veya bir Brecht dramından daha farklı bir yaklaşım talep eder.

Bu ilkelerle ‘yerden’ çalışacağız, yani : bu ilkeleri fiziksel aksiyonla keşfedeceğiz. Seçilen metinden kısa bir monolog çalışmanızı rica ediyoruz. Workshop başlamadan yaklaşık 4 hafta önce seçilen metni duyuracağız.

Doğaçlama ve Hareket — Kompozisyon — Tempo-Ritim –Tekrarlama –Duraklama–Maske Çalışması–Biçim

www.michaelchekhov.eu

www.michaelchekhoveurope.eu


Açık Atölye
Bu atölye Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği ile profesyonel olarak ilgilenen herkese açıktır.

Yalnızca bu atölyeye katılabilir ya da sonrasında ‘Oyunculuk ve Yaratıacılık Sanatı’ Eğitim Programının diğer modüllerine katılarak programa devam edebilirsiniz.

Michael Chekhov (1891–1955)
Oyun yazarı Anton Chekhov’un yeğeni olan Michael Chekhov, 20. yüzyılın en büyük oyuncularından biri olarak tanınır. Chekhov’un karakter yaratma ve yaratıcı sürece yönelik çalışmaları dünya çapında ün kazanmıştır.

Moskova Sanat Tiyatrosu’nda K.Stanislavsky, E.Vachtangov, V.Meyerhold ile yaptığı işbirliğinden cesur, etkileyici ve yaratıcı bir tiyatro doğdu. Çalışmalarında, onları esinlenilmiş bir oyunculuğa taşıyacak objektif prensipleri aradılar. Bu araştırma, Chekhov’un beden ve hayal gücünü birleştirecek kendi psiko- fiziksel oyunculuk tekniğini geliştirmesine yol açtı.

1828’de Rusya’dan ayrıldıktan sonra 11 yıl Avrupa’da yaşadı, oynadı, ders verdi. Berlin ve Viyana’da Max Reinhardt ile çalıştı, Paris’te kendi tiyatro grubunu kurdu, Riga ve Baltık ülkelerinde oyunlar yönetti. 1936’da, İngiltere’de Dartington Hall’da kendi Chekhov Tiyatro Stüdyosunu açtı.

1939’da Amerika’ya taşındı. New York ve Hollywood’ta oyunculuk dersleri verdi.

 

Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği

“Yaratıcı sürecin” doğru bir gözlemcisi olarak Michael Chekhov insan ruhu ile beden, “soyut ve somut olan” arasındaki ilişki üzerine araştırmalar yaptı.

Oyuncular için Konsantrasyon ve Hayal Gücüne, Psikolojik Jestlere, İmgelem Merkezine ve Atmosfere dayanan basit ve net araçlar buldu.

Uygulamaya döküldüğünde bu teknikler oyuncunun karakterini kısa bür sure içinde keşfetmesini ve sanatçının kendi yaratıcı potansiyelinin kapılarını açmasını sağlıyor.

M. Çehov oyunculuk tekniği, oyunun ve karakterlerinin imgelerini bunun yanısıra bedenlerini anlamaya ve deneyimlemeye yönelik bir çerçeve oluşturur. Teknik akılda kalıcı ve heyecan verici karakterler yaratmak için eğlenceli ve ilham verici yollar sunar.

 

İLETİŞİM:

Uluslararası Michael Chekhov Eğitimi

Ulrich Meyer Horsch // umeyerhorsch@gmx.de // +49 40 394964

www.michaelchekhov.eu

Kumbaracı50

Gülhan Kadim // gulhan@kumbaraci50.com // +90 532 255 5580

 


Eğitmen Kadrosu

 

ULRICH MEYER-HORSCH

Ulrich Meyer-Horsch Hamburg’taki Michael Chekhov Acting Studio’nun yöneticisi, sanat yönetmeni ve profesyonel oyuncudur. Michael Chekhov Europe ve International Michael Chekhov Training’ in ortak kurucusudur.

Son yirmi beş yıldır Almanya’da Kiel Tiyatrosu, Lübeck Tiyatrosu, Deutsches Schauspielhaus Hamburg, Schauspiel Frankfurt, Altonaer Theater, Komödie Düsseldorf, FWT Köln and Maxim Gorki Theater Berlin’de oynuyor. Simon McBurney ve Complicite, Philippe Gaulier, Augusto Boal, Lorna Marshall ve Yoshi Oida ile çalıştı. Çeşitli yönetmenlik ödülleri bulunan Meyer-Horsch, Bertolt Brecht’in eserlerinden yaptığı prodüksüyonlarla tanınıyor. 2014-2016 yılları arasında ise Kreuzgangspiele Feychtwangen’in yardımcı sanat yönetmenliğine atanmıştır.

Schule für Schauspiel Hamburg’tan oyunculuk diploması, Universities of Heidelberg, Hamburg, London (King’s College) ve Kiel’den teoloji, felsefe, tiyatro pedagojisi diplomaları var.

Meyer-Horsch, Almanya ve Rusya’daki Chekhov tekniği öğreticilerinin yanı sıra bizzat Michael Chekhov’un öğrencileri Hurt Hatfield, Deidre Hurst du Prey, Mala Powers ve Joanna Merlin ile de çalıştı. Chekhov tekniğine olan yaklaşımında çocuk oyunlarını kullanıyor ve maskelerle çalışıyor. 1994’ten beri Avrupa’nın farklı yerlerinde, ABD’de, Rusya’da, Brezilya’da ve Tayvan’da Michael Checkhov tekniğini öğretiyor. MICHA (Michael Chekhov Association) New York’un uluslararası eğitmen kadrosunda yer alıyor ve Michael Chekhov Avrupa (MCE)’nın kurucularındandır. Ulrich Meyer-Horsch 2012 yılından beri her yıl Kumbaracı50’de workshop yürütmektedir ve aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi’nde düzenli olarak misafir öğretmen olarak görev yapmaktadır. Son olarak Michael Chekhov: Oyuncuya(2014) kitabının sonsözünü yazmıştır.

 

SUZANA NİKOLİĆ

Oyuncu, Zagrep Üniversitesi, Dramatik Sanatlar Akademisi’nde Ses ve Konuşma Eğitmeni.
Suzana Nikolić, Zagrep Üniversitesi, Dramatik Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. Fulbright bursu ile NYU – Tisch School of the Arts, Oyunculuk Lisans programında eğitim aldı (1998/99). 15 yıl boyunca yurt dışında oyunculuk ve ses eğitimi aldı. 2006 – 2010 yılları arasında Ses ve Konuşma Bölümü’nün başkanlığını yaptı.

Nikolić şu anda Dramatik Sanatlar Akademisi’nde tam zamanlı eğitmenlik yapıyor. Performing Arts Etra ve Michael Chekhov Studio Hırvatistan’ın kurucusu ve sanat yönetmeni.

Tiyatro, sinema filmi, televizyon filmi- dizisi ve radyo’da oyunculuk yaptı. Nikolić Hırvatistan televizyonu’nda tanınan ve ödül kazanmış bir oyuncudur.
Çoğu ses ve konuşma çalışması ya da Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği olmak üzere pek çok uluslararası atölyeye katıldı. 2004 yılında Zagrep’te, ZeKaEm’da sahnelenen. M.I. Fornes’in “Çamur” adlı oyununu yaptı.

Nikolić 2004 yılında MICHA, ABD’den Michael Chekhov Tekniği eğitmenliği diplomasını aldı. 15 yıldır profesyonel olarak tekniği kullanıyor. Michael Chekhov Avrupa ve Uluslararası Michael Chekhov Eğitimi’nin ortak


GENEL BİLGİ

Yer:
Kumbaracı50
Kumbaracı Yokuşu No:50 D.2 / Tünel-Beyoğlu / Istanbul, Turkey

Tarih:
5 Mayıs Cumartesi – 9 Mayıs Çarşamba, 2018

Çalışma saatleri:
Cumartesi, Pazar, Salı ve Çarşamba 10:00 – 17:00 (75 dak. öğlen arası dahil)
Pazartesi 10:00 – 13:30

Çalışma dili:
İngilizce. Türkçe’ye ardıl çeviri sağlanacaktır.
Katılımcılar kendi dillerinde oynayabilirler.

Ücret:
700 TL + KDV ( Erken Kayıt / 6 Nisan 2018 tarihine kadar)
800 TL + KDV ( Zamanında Kayıt / 6 Nisan – 21 Nisan 2018 arası)

Ücrete, kalacak yer ve yemek dahil değildir.

Son Başvuru Tarihleri:
6 Nisan 2018 / Erken Kayıt
21 Nisan 2018 / Zamanında Kayıt

Lütfen başvuru formunu doldurup aşağıdaki e-posta adrese gönderin. Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz.

Mail olarak göndermek için: atolye@kumbaraci50.com

Başvurular; başvuru formunun gönderimi ve eğitmenlerin kabulünden sonra kaydedilecektir. Kayıt işleminin ardından mail yoluyla katılımınız onaylanacak, ödeme yapmanız istenecektir. Ödemeniz sonrasında yeriniz ayrılmış olacaktır. Başvurunuz kesin olarak kabul edilir ve geri alınamaz.

HESAP BİLGİLERİ:

Altıdan Sonra Yapım Reklam Film Yayın ve Eğit. Hizm. Ltd. Şti.
Kumbaracı Yokuşu No:50 Tünel-Beyoğlu/İstanbul
Yapı ve Kredi Bankası – Beylerbeyi Şubesi
IBAN: TR27 0006 7010 0000 0090 5957 69SWIFT: YAPITIRISXXX

Açıklama kısmına lütfen; ‘Chekhov Istanbul 2018’ yazınız

ÖNEMLİ NOT: Atölyeye kabul edildiğinize dair tarafımızdan gönderilen kabul e-postasını almadan lütfen ödeme yapmayınız.

KOŞULLAR:

Başvurunuz, eğitmenlerin değerlendirmesinden sonra kabul edilecektir. Size; kabul edildiğinize ve ödeme yapabileceğinize dair bir mail iletilecektir. Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra kaydınız kesinlik kazanacaktır.

Eğer yerinizi dolduracak birisi bulunamazsa (örneğin muhtemel bekleme listesinden bir kişi) kayıt için verilen para geri alınamaz.

Yerinize biri bulunması durumunda ise idari giderler için 50 Euro’luk bir kesinti yapılacaktır.

Atölye tarihinden en az 14 gün önce eğitim ve pratik ile ilgili hususlara dair detaylı bilgiler size gönderilecektir. Atölyeye başladığınızda ödeme dekontlarını alabilirsiniz.

Atölye düzenleyicileri değerli eşyaların kayıp olması ve çalınmasından ya da herhangi bir kaza ya da hastalık durumundan sorumlu değildir.

Tüm detaylar değişebilir.

 

Goethe Instıtut ve Rooms Galata’nın katkılarıyla...

 

 

 

 

 

 

Kumbaracı50 Gişe: (212) 243 50 51
Pazar hariç her gün 18:30-20:30

ALTIDAN SONRA YAPIM REKLAM FİLM YAY.VE EĞT.HİZ.LTD.ŞTİ. olarak, kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliğinin korunmasına önem veriyoruz. Kişiler verilerinizin korunması için sair mevzuat uyarınca idari ve teknik önlemler alınmakta, gerektiğinde güncellenmektedir. Kişisel verilerin toplanması, işlenmesi, korunması, aktarılması, imhası ve anonimleştirmesine ilişkin detaylı ve güncel politikalarımıza ulaşmak için tıklayınız.