Uluslararası Michael Chekhov Atölyesi 2020

 

Salgın Nedeniyle İleri Bir Tarihe Ertelenmiştir.

 

Uluslararası Michael Chekhov Atölyesi ve Kumbaracı50 İşbirliği ile 'Seyirciyle Paylaşım'

 

Vermek - Almak - Paylaşmak

Michael Chekhov Avrupa Eğitim Modülü 5

 

2 - 6 Mayıs 2020 İstanbul

Ulrich Meyer - Horsch , Hamburg Drama Okulu ve Micahel Chekhov Europe (MCE), Almanya

Jan Oberndorf, Hamburg Drama Okulu, Almanya

 


“Tüm gerçek sanatçılar içlerinde,çoğu zaman bilinçsizce ve kökleri derinlerde olan bir dönüşme arzusu taşır” / Michael Chekhov

 

 

 

Sahnede ne yaratırsak yaratalım, kendimiz için değil başkaları için yaratırız: seyirci için. Ulaşmak ve vermek istediğimiz “seyirci” için.

“Tiyatroda verdiğimiz şey nedir? Tuval üzerindeki veya heykel formundaki ya da müzikteki imgeler yerine biz bedenimizi, sesimizi, hislerimizi, irademizi, hayal gücümüzü veririz - yaşamın kendisine kalbi atan bir sanat formu veririz.” (Michael Chekhov)

Bir eser yaratırken: Niyetiniz ve hedefleriniz neler? Seyircinin nasıl soruları olabilir? Onlara neyi verebilirsiniz?

Sahip olduğunuz teknik seyircinizin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli mi? Ve vermekten keyif alıyor musunuz? Cömert misiniz?

● Işın yayma ve alma ● Amaç ● Fiziksel Artükülasyon

● Topluluğun Sesi ● Ortaklık ● Cömertlik

 

Michael Chekhov Avrupa Eğitim Programı Modül 5

Hazırlık: (çalışacağınız parça ile ilgili bilgi yakın zamanda verilecektir). Ayrıca bu monologla duygusal açıdan ilişkili olduğunu düşündüğünüz ve söylemek isteyeceğiniz bir şarkı getirin (Kayıttan dinletmek yok!). Monolog ve şarkı kendi dilinizde veya İngilizce olabilir.

 

www.michaelchekhov.eu

www.michaelchekhoveurope.eu


Açık Atölye

Bu atölye Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği ile profesyonel olarak ilgilenen herkese açıktır.

Yalnızca bu atölyeye katılabilir ya da sonrasında ‘Oyunculuk ve Yaratıacılık Sanatı’ Eğitim Programının diğer modüllerine katılarak programa devam edebilirsiniz.

Michael Chekhov (1891–1955)
Oyun yazarı Anton Chekhov’un yeğeni olan Michael Chekhov, 20. yüzyılın en büyük oyuncularından biri olarak tanınır. Chekhov’un karakter yaratma ve yaratıcı sürece yönelik çalışmaları dünya çapında ün kazanmıştır.

Moskova Sanat Tiyatrosu’nda K.Stanislavsky, E.Vachtangov, V.Meyerhold ile yaptığı işbirliğinden cesur, etkileyici ve yaratıcı bir tiyatro doğdu. Çalışmalarında, onları esinlenilmiş bir oyunculuğa taşıyacak objektif prensipleri aradılar. Bu araştırma, Chekhov’un beden ve hayal gücünü birleştirecek kendi psiko- fiziksel oyunculuk tekniğini geliştirmesine yol açtı.

1828’de Rusya’dan ayrıldıktan sonra 11 yıl Avrupa’da yaşadı, oynadı, ders verdi. Berlin ve Viyana’da Max Reinhardt ile çalıştı, Paris’te kendi tiyatro grubunu kurdu, Riga ve Baltık ülkelerinde oyunlar yönetti. 1936’da, İngiltere’de Dartington Hall’da kendi Chekhov Tiyatro Stüdyosunu açtı.

1939’da Amerika’ya taşındı. New York ve Hollywood’ta oyunculuk dersleri verdi.

 

Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği

“Yaratıcı sürecin” doğru bir gözlemcisi olarak Michael Chekhov insan ruhu ile beden, “soyut ve somut olan” arasındaki ilişki üzerine araştırmalar yaptı.

Oyuncular için Konsantrasyon ve Hayal Gücüne, Psikolojik Jestlere, İmgelem Merkezine ve Atmosfere dayanan basit ve net araçlar buldu.

Uygulamaya döküldüğünde bu teknikler oyuncunun karakterini kısa bür sure içinde keşfetmesini ve sanatçının kendi yaratıcı potansiyelinin kapılarını açmasını sağlıyor.

M. Çehov oyunculuk tekniği, oyunun ve karakterlerinin imgelerini bunun yanısıra bedenlerini anlamaya ve deneyimlemeye yönelik bir çerçeve oluşturur. Teknik akılda kalıcı ve heyecan verici karakterler yaratmak için eğlenceli ve ilham verici yollar sunar.

 

İLETİŞİM:

Uluslararası Michael Chekhov Eğitimi

Ulrich Meyer-Horsch

Arnoldstrasse 77

22763 Hamburg, Germany

chekhov@sfsh.de

www.michaelchekhov.eu

www.sfsh.de/chekhov-international

Kumbaracı50

Gülhan Kadim // gulhan@kumbaraci50.com // +90 532 255 5580

 

Facebook:

Michael Chekhov Europe Training

Michael Chekhov Europe Friends

Schule für Schauspiel Hamburg

Instagram:

michaelchekhoveurope

sfsh_schauspielschule

 


GENEL BİLGİ

Yer:
Kumbaracı50
Kumbaracı Yokuşu No:50 D.2 / Tünel-Beyoğlu / Istanbul, Turkey

Tarih:
2 Mayıs Cumartesi – 6 Mayıs Çarşamba, 2020

Çalışma saatleri:
Cumartesi, Pazar, Salı ve Çarşamba 10:00 – 16:30 ( öğlen arası dahil)
Pazartesi 10:00 – 13:30

Çalışma dili:
İngilizce. Türkçe’ye ardıl çeviri sağlanacaktır.
Katılımcılar kendi dillerinde oynayabilirler.

Ücret:
1100 TL ( Erken Kayıt / 31 Mart 2020 tarihine kadar)
1.ödeme 600 TL başvuru kabul edildiğinde
2.ödeme 500 TL (31 Mart’a kadar)
(son hafta başvuranlar, kesin kayıt için ücretin tamamını ödeyecektir)

1300 TL + KDV ( Zamanında Kayıt / 1 - 25 Nisan 2020 arası)
1.ödeme 700 TL başvuru kabul edildiğine
2.ödeme 600 TL (25 Nisan’a kadar)
(son hafta başvuranlar, kesin kayıt için ücretin tamamını ödeyecektir)

Ücrete, kalacak yer ve yemek dahil değildir.

Son Başvuru Tarihleri:
31 Mart 2020’ye kadar/ Erken Kayıt
1 Nisan - 25 Nisan 2020 arası / Zamanında Kayıt

ÖNEMLİ NOT: Kontenjan sınırlıdır. Kontenjan dolduktan sonra gelen başvurular yedek listeye alınacaktır. Yer açılması durumunda başvuru değerlendirilecektir.

Lütfen başvuru formunu doldurup aşağıdaki e-posta adrese gönderin. Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz.

Mail olarak göndermek için: atolye@kumbaraci50.com

Başvurular; başvuru formunun gönderimi ve eğitmenlerin kabulünden sonra kaydedilecektir. Kayıt işleminin ardından mail yoluyla katılımınız onaylanacak, ödeme yapmanız istenecektir. Ödemeniz sonrasında yeriniz ayrılmış olacaktır. Başvurunuz kesin olarak kabul edilir ve geri alınamaz.

KOŞULLAR:

Başvurunuz, eğitmenlerin değerlendirmesinden sonra kabul edilecektir. Size; kabul edildiğinize ve ödeme yapabileceğinize dair bir mail iletilecektir. Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra kaydınız kesinlik kazanacaktır.

Eğer yerinizi dolduracak birisi bulunamazsa (örneğin muhtemel bekleme listesinden bir kişi) kayıt için verilen para geri alınamaz.

Yerinize biri bulunması durumunda ise idari giderler için 50 Euro’luk bir kesinti yapılacaktır.

Atölye tarihinden en az 14 gün önce eğitim ve pratik ile ilgili hususlara dair detaylı bilgiler size gönderilecektir. Atölyeye başladığınızda ödeme dekontlarını alabilirsiniz.

Atölye düzenleyicileri değerli eşyaların kayıp olması ve çalınmasından ya da herhangi bir kaza ya da hastalık durumundan sorumlu değildir.

Tüm detaylar değişebilir.

Kumbaracı50 Gişe: (212) 243 50 51
Pazar hariç her gün 18:30-20:30

ALTIDAN SONRA YAPIM REKLAM FİLM YAY.VE EĞT.HİZ.LTD.ŞTİ. olarak, kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliğinin korunmasına önem veriyoruz. Kişiler verilerinizin korunması için sair mevzuat uyarınca idari ve teknik önlemler alınmakta, gerektiğinde güncellenmektedir. Kişisel verilerin toplanması, işlenmesi, korunması, aktarılması, imhası ve anonimleştirmesine ilişkin detaylı ve güncel politikalarımıza ulaşmak için tıklayınız.