Uluslararası Michael Chekhov Atölyesi 2022

YENİDEN KUMBARACI50'de!

 

Uluslararası Michael Chekhov Atölyesi ve Kumbaracı50 İşbirliği ile 'Seyirciyle Paylaşım'

 

Vermek - Almak - Paylaşmak

Michael Chekhov Avrupa Eğitim Modülü 5

 

14 - 17 Nisan 2022 İstanbul

Ulrich Meyer - Horsch , Hamburg Drama Okulu ve Micahel Chekhov Europe (MCE), Almanya

Jan Oberndorf, Hamburg Drama Okulu, Almanya

Burcu Halaçoğlu, Michael Chekhov İstanbul, Türkiye,MCE

 


“Tüm gerçek sanatçılar içlerinde,çoğu zaman bilinçsizce ve kökleri derinlerde olan bir dönüşme arzusu taşır” / Michael Chekhov

 

 

 

Sahnede ne yaratırsak yaratalım, kendimiz için değil başkaları için yaratırız: seyirci için. Ulaşmak ve vermek istediğimiz “seyirci” için.

“Tiyatroda verdiğimiz şey nedir? Tuval üzerindeki veya heykel formundaki ya da müzikteki imgeler yerine biz bedenimizi, sesimizi, hislerimizi, irademizi, hayal gücümüzü veririz - yaşamın kendisine kalbi atan bir sanat formu veririz.” (Michael Chekhov)

Bir eser yaratırken: Niyetiniz ve hedefleriniz neler? Seyircinin nasıl soruları olabilir? Onlara neyi verebilirsiniz?

Sahip olduğunuz teknik seyircinizin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli mi? Ve vermekten keyif alıyor musunuz? Cömert misiniz?

● Işın yayma ve alma ● Amaç ● Fiziksel Artükülasyon

● Topluluğun Sesi ● Ortaklık ● Cömertlik

 

Michael Chekhov Avrupa Eğitim Programı Modül 5

Hazırlık: Lütfen, W. Shakespear'in 12. Gece oyunundan kısa bir parçayı çalışın. Ayrıca bu monologla duygusal açıdan ilişkili olduğunu düşündüğünüz ve söylemek isteyeceğiniz bir şarkı getirin (Kayıttan dinletmek yok!). Monolog ve şarkı kendi dilinizde veya İngilizce olabilir.

 

www.michaelchekhov.eu

www.michaelchekhoveurope.eu


Açık Atölye

Bu atölye Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği ile profesyonel olarak ilgilenen herkese açıktır.

Yalnızca bu atölyeye katılabilir ya da sonrasında ‘Oyunculuk ve Yaratıacılık Sanatı’ Eğitim Programının diğer modüllerine katılarak programa devam edebilirsiniz.

Michael Chekhov (1891–1955)
Oyun yazarı Anton Chekhov’un yeğeni olan Michael Chekhov, 20. yüzyılın en büyük oyuncularından biri olarak tanınır. Chekhov’un karakter yaratma ve yaratıcı sürece yönelik çalışmaları dünya çapında ün kazanmıştır.

Moskova Sanat Tiyatrosu’nda K.Stanislavsky, E.Vachtangov, V.Meyerhold ile yaptığı işbirliğinden cesur, etkileyici ve yaratıcı bir tiyatro doğdu. Çalışmalarında, onları esinlenilmiş bir oyunculuğa taşıyacak objektif prensipleri aradılar. Bu araştırma, Chekhov’un beden ve hayal gücünü birleştirecek kendi psiko- fiziksel oyunculuk tekniğini geliştirmesine yol açtı.

1828’de Rusya’dan ayrıldıktan sonra 11 yıl Avrupa’da yaşadı, oynadı, ders verdi. Berlin ve Viyana’da Max Reinhardt ile çalıştı, Paris’te kendi tiyatro grubunu kurdu, Riga ve Baltık ülkelerinde oyunlar yönetti. 1936’da, İngiltere’de Dartington Hall’da kendi Chekhov Tiyatro Stüdyosunu açtı.

1939’da Amerika’ya taşındı. New York ve Hollywood’ta oyunculuk dersleri verdi.

 

Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği

“Yaratıcı sürecin” doğru bir gözlemcisi olarak Michael Chekhov insan ruhu ile beden, “soyut ve somut olan” arasındaki ilişki üzerine araştırmalar yaptı.

Oyuncular için Konsantrasyon ve Hayal Gücüne, Psikolojik Jestlere, İmgelem Merkezine ve Atmosfere dayanan basit ve net araçlar buldu.

Uygulamaya döküldüğünde bu teknikler oyuncunun karakterini kısa bür sure içinde keşfetmesini ve sanatçının kendi yaratıcı potansiyelinin kapılarını açmasını sağlıyor.

M. Çehov oyunculuk tekniği, oyunun ve karakterlerinin imgelerini bunun yanısıra bedenlerini anlamaya ve deneyimlemeye yönelik bir çerçeve oluşturur. Teknik akılda kalıcı ve heyecan verici karakterler yaratmak için eğlenceli ve ilham verici yollar sunar.

 

İLETİŞİM:

Uluslararası Michael Chekhov Eğitimi

Ulrich Meyer-Horsch

Arnoldstrasse 77

22763 Hamburg, Germany

chekhov@sfsh.de

www.michaelchekhov.eu

www.sfsh.de/chekhov-international

Kumbaracı50

Gülhan Kadim // gulhan@altidansonra.com // +90 532 255 5580

 

Facebook:

Michael Chekhov Europe Training

Michael Chekhov Europe Friends

Schule für Schauspiel Hamburg

Instagram:

michaelchekhoveurope

sfsh_schauspielschule

 


GENEL BİLGİ

Yer:
Kumbaracı50
Kumbaracı Yokuşu No:50 D.2 / Tünel-Beyoğlu / Istanbul, Turkey

BAU Konservatuvar ile işbirliği içinde
Emekyemez, Şişhane Sk. No:17, 34420 Beyoğlu/İstanbul

Tarih:
14 Nisan Perşembe – 17 Nisan Pazar, 2022

Çalışma saatleri:
Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar 10:00 – 16:30 (öğlen arası dahil)

Çalışma dili:
İngilizce. Türkçe’ye ardıl çeviri sağlanacaktır.
Katılımcılar kendi dillerinde oynayabilirler.

Ücret:
1600 TL + KDV 
Ücrete, kalacak yer ve yemek dahil değildir.

Son Başvuru Tarihi:
8 Nisan Cuma 2022

ÖNEMLİ NOT: Kontenjan sınırlıdır. Kontenjan dolduktan sonra gelen başvurular yedek listeye alınacaktır. Yer açılması durumunda başvuru değerlendirilecektir.

Lütfen başvuru formunu buradan indirip doldurarak, atolye@kumbaraci50.com adresine gönderin. 

*For international participants: please download the application form, fill it and send it to atolye@kumbaraci50.com

Başvurular; başvuru formunun gönderimi ve eğitmenlerin kabulünden sonra kaydedilecektir. Kayıt işleminin ardından mail yoluyla katılımınız onaylanacak, ödeme yapmanız istenecektir. Ödemeniz sonrasında yeriniz ayrılmış olacaktır. Başvurunuz kesin olarak kabul edilir ve geri alınamaz.

KOŞULLAR:

Başvurunuz, eğitmenlerin değerlendirmesinden sonra kabul edilecektir. Size; kabul edildiğinize ve ödeme yapabileceğinize dair bir mail iletilecektir. Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra kaydınız kesinlik kazanacaktır.

Eğer yerinizi dolduracak birisi bulunamazsa (örneğin muhtemel bekleme listesinden bir kişi) kayıt için verilen para iade edilmez.

Yerinize biri bulunması durumunda ise idari giderler için 400 TL'lik bir kesinti yapılacaktır.

Atölye tarihinden en az 14 gün önce eğitim ve pratik ile ilgili hususlara dair detaylı bilgiler size gönderilecektir. 

Atölye düzenleyicileri değerli eşyaların kayıp olması ve çalınmasından ya da herhangi bir kaza ya da hastalık durumundan sorumlu değildir.

Tüm detaylar değişebilir.

 

COVID-19 Kuralları:

Atölyeye başvururken, başvuru formu ile birlikte aşı sertifikanızı veya son altı ay içinde Covid 19 hastalığını geçirdiğinize dair belgeyi de göndermeniz gerekmektedir.

Atölye sırasında, isteyen katılımcılar maske kullanabilirler, ancak zorunlu olmayacaktır.

Çalışılan mekan sık sık havalandırılacaktır.

Ödemenizi yapıp kesin kaydınız gerçekleştikten sonra atölye tarihlerinde Covid-19 olmanız halinde, PCR testinizi paylaşmanız durumunda ödemeniz iade edilecektir.

 

Eğitmen Kadrosu

ULRICH MEYER-HORSCH

Ulrich Meyer-Horsch Hamburg’taki Michael Chekhov Acting Studio’nun yöneticisi, sanat yönetmeni ve profesyonel oyuncudur. Michael Chekhov Europe ve International Michael Chekhov Training’ in ortak kurucusudur.

Son yirmi beş yıldır Almanya’da Kiel Tiyatrosu, Lübeck Tiyatrosu, Deutsches Schauspielhaus Hamburg, Schauspiel Frankfurt, Altonaer Theater, Komödie Düsseldorf, FWT Köln and Maxim Gorki Theater Berlin’de oynuyor. Simon McBurney ve Complicite, Philippe Gaulier, Augusto Boal, Lorna Marshall ve Yoshi Oida ile çalıştı. Çeşitli yönetmenlik ödülleri bulunan Meyer-Horsch, Bertolt Brecht’in eserlerinden yaptığı prodüksüyonlarla tanınıyor. 2015’e kadar ise Almanya’nın en büyük yaz tiyatrolarından biri olan Kreuzgangspiele Feychtwangen’in yardımcı sanat yönetmenliğini yapmıştır.

Schule für Schauspiel Hamburg’tan oyunculuk diploması, Universities of Heidelberg, Hamburg, London (King’s College) ve Kiel’den teoloji, felsefe, tiyatro pedagojisi diplomaları var.

Meyer-Horsch, Almanya ve Rusya’daki Chekhov tekniği öğreticilerinin yanı sıra bizzat Michael Chekhov’un öğrencileri Hurt Hatfield, Deidre Hurst du Prey, Mala Powers ve Joanna Merlin ile de çalıştı. Chekhov tekniğine olan yaklaşımında çocuk oyunlarını kullanıyor ve maskelerle çalışıyor. 1994’ten beri Avrupa’nın farklı yerlerinde, ABD’de, Rusya’da, Brezilya’da ve Tayvan’da Michael Checkhov tekniğini öğretiyor. MICHA (Michael Chekhov Association) New York’un uluslararası eğitmen kadrosunda yer alıyor ve Michael Chekhov Avrupa (MCE)’nın kurucularındandır. 2020 yılından beri ise Jan Oberndorff’la birlikte Schule für Schauspiel’in Sanat Yönetmenliğini yapmaktadır. Ulrich Meyer-Horsch 2012 yılından beri her yıl Kumbaracı50’de workshop yürütmektedir ve aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi’nde düzenli olarak misafir öğretmen olarak görev yapmıştır. Michael Chekhov: Oyuncuya(2014) kitabının son sözünü yazmıştır. 

 

JAN OBERNDORFF

Jan Oberndorff profesyonel bir yönetmen, oyunculuk hocası ve koçudur ve aynı zamanda Hamburg'da Schule für Schauspiel (oyunculuk okulu) Sanat Direktörlüğü yapmaktadır.

Münih Ludwig-Maximilian Üniversitesi' nde sahne sanatları ve Hamburg Schule für Schauspiel'de oyunculuk okumuştur. Uzun yıllar Hamburg ve Berlin'de  sahne ve televizyon çalışmaları olmuştur. 1996 yılında „Berliner Männerensemble“ adıyla kendi tiyatrosunu kurmuş ve beş yıl boyunca Berlin 'de 12 prodüksiyonu yönetmiştir. 1998 yılında Romeo ve Juliet prodüksiyonuyla prestijli bir ödül olan "Kritikerpreis der Berliner Zeitung“ ödülüne kayık görülmüştür. Ayrıca Almanya'nın ve Avrupa'nın pek çok yerinde örneğin Hamburg, Hildesheim, Tübingen, Stuttgart, Munich ve Viyana'da oyunlar yönetmiştir. 

Bu arada oyuncuğun yanısıra Berlin, Hamburg, Viyana, Zurih, Weimar, Temeswar (Romanya) and Seoul (Kore)'de pek çok şehirde oyunculuk dersleri vermiştir. 2006- 2009 yılları arasınsa global bir kuruluş olan Stage Enterrainment için yerel direktörlük yapmış ve Hamburg'daki iki büyük müzikal sahnesini;  "Das Operettenhaus" ve "Neue Flora"  sahnelerini yönetmiştir.

2010 yılında eğitim aldığı okul okullardan biri olan "Schule für Schauspiel  Hamburg" 'a dönmüş ve sanat direktörlerinden biri olmuştur.

 

Burcu Halaçoğlu - Konuk Eğitmen

Burcu Halaçoğlu, İstanbul Bilgi Üniversitesi Performans Sanatları Bölümünde oyunculuk öğretmektedir. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne Sanatları bölümünden Lisans, Anadolu Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nden yüksek lisans, İstanbul Üniversitesi Dramaturji ve Tiyatro Eleştirmenliği bölümünden doktora derecesi vardır. Ana araştırma ve uygulama alanı oyunculuk ve oyunculuk teknikleridir. Michael Chekov’un “Oyuncuya” adlı kitabını Türkçe’ye çevirmiştir.

2013 yılında kendi tiyatro grubu TiyatroPOL'ü kurdu ve grubun ilk oyununu yönetti. Oyuncu olarak farklı tiyatro gruplarında yer almıştır; Mekan Artı, Galata Perform-ba, Sarı Sandalye ve Kumbaracı50.

2019 yılında Michael Chekhov Europe (MCE) üyesi olmuştur ve Michael Chekhov İstanbul’un kurucularındandır.

Kumbaracı50 Gişe: (212) 243 50 51
Pazar hariç her gün 18:30-20:30

ALTIDAN SONRA YAPIM REKLAM FİLM YAY.VE EĞT.HİZ.LTD.ŞTİ. olarak, kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliğinin korunmasına önem veriyoruz. Kişiler verilerinizin korunması için sair mevzuat uyarınca idari ve teknik önlemler alınmakta, gerektiğinde güncellenmektedir. Kişisel verilerin toplanması, işlenmesi, korunması, aktarılması, imhası ve anonimleştirmesine ilişkin detaylı ve güncel politikalarımıza ulaşmak için tıklayınız.