Uluslararası Michael Chekhov Atölyesi 2023

Uluslararası Michael Chekhov Atölyesi ve Kumbaracı50 İşbirliği ile
’Me’ is the Other: Character work
‘Ben’ bir başkasıdır: Karakter çalışması

 

Michael Chekhov Avrupa Eğitim Modülü 4

5 - 9 Nisan 2023 İstanbul

 

Ulrich Meyer - Horsch

Hamburg Drama Okulu (SfSH) & Michael Chekhov Avrupa (MCE), Almanya

Jan Oberndorf

Hamburg Drama Okulu , Almanya

Burcu Halaçoğlu

Michael Chekhov İstanbul, & MCE

 


“Tüm gerçek sanatçılar kendi içlerinde köklü ve genellikle bilinçsiz bir dönüşüm arzusu taşırlar.
M.Chekhov

 

Çocuklar oyun oynarken dönüşüm ve değişim arzularını gözlemleyebiliriz. Oyunun içerisinde kaybolurlar ve kendilerini tamamen oyuna verirler.

‘Başkası’ (oyundaki karakter) her zaman oyuncunun kişisel deneyimlerinden daha büyüktür. Bu nedenle Michael Chekhov bize, karakter ve kendimiz arasındaki benzerliklerden ziyade farklılıklara odaklanmamızı söyler. ‘Başkası’nın iç ve dış dünyasına daldığımızda bambaşka bir dünya keşfedeceğiz ve kendimizi başka bir ışığın içinde bulacağız.

Michael Chekhov Avrupa Eğitim Modülü 4
Hayali Beden - Hayali Merkezler - Organik Nefes - Düşünme, Hissetme ve İrade Merkezleri - Amaçlar - İlişkiler - Dönüşüm - Monolog ve sahne çalışması

Hazırlık için, seçilen oyundan kendi dilinizde bir monolog getirmeniz istenecek. Çalışılacak oyun atölyeden önce katılımcılara bildirilecek.

 

www.michaelchekhov.eu

sfsh.de/chekhov-international


Açık Atölye

Bu atölye Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği ile profesyonel olarak ilgilenen herkese açıktır.

Yalnızca bu atölyeye katılabilir ya da sonrasında ‘Oyunculuk ve Yaratıcılık Sanatı’ Eğitim Programının diğer modüllerine katılarak programa devam edebilirsiniz.

Credit Sedef Turunç

 

Credit Sedef Turunç

Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği

“Yaratıcı sürecin” doğru bir gözlemcisi olarak Michael Chekhov insan ruhu ile beden, “soyut ve somut olan” arasındaki ilişki üzerine araştırmalar yaptı.

Oyuncular için Konsantrasyon ve Hayal Gücüne, Psikolojik Jestlere, İmgelem Merkezine ve Atmosfere dayanan basit ve net araçlar buldu.

Uygulamaya döküldüğünde bu teknikler oyuncunun karakterini kısa bür süre içinde keşfetmesini ve sanatçının kendi yaratıcı potansiyelinin kapılarını açmasını sağlıyor.

M. Çehov oyunculuk tekniği, oyunun ve karakterlerinin imgelerini bunun yanısıra bedenlerini anlamaya ve deneyimlemeye yönelik bir çerçeve oluşturur. Teknik akılda kalıcı ve heyecan verici karakterler yaratmak için eğlenceli ve ilham verici yollar sunar.

 

İLETİŞİM:

Uluslararası Michael Chekhov Eğitimi

Ulrich Meyer Horsch // chekhov@sfsh.de

www.michaelchekhov.eu

 

Kumbaracı50

Gülhan Kadim // atolye@kumbaraci50.com

 

Credit Sedef Turunç


GENEL BİLGİ

Yer:
Kumbaracı50
Kumbaracı Yokuşu No:50 D.2 / Tünel-Beyoğlu / Istanbul, Turkey

Tarih:
5 Nisan Çarşamba – 9 Nisan Pazar, 2023

Çalışma saatleri:
10:00 – 16:30 ( öğlen arası dahil)

Çalışma dili:
İngilizce. Türkçe’ye ardıl çeviri sağlanacaktır.
Katılımcılar kendi dillerinde oynayabilirler.

Ücret:
4400 TL ( Ücret tüm kayıt yaptıranlar için 4400 TL olarak sabitlenmiştir)
**Atölye gelirinin %10'u depremzedeler için gerçekleştireceğimiz orta vadeli bir proje için kullanılacaktır. 

Ücrete, kalacak yer ve yemek dahil değildir.

Son Başvuru Tarihi:
31 Mart 2023

ÖNEMLİ NOT: Kontenjan sınırlıdır. Kontenjan, son başvuru tarihinden önce dolabilir. Sonrasında gelen başvurular yedek listeye alınacaktır. Yer açılması durumunda, yedek listedeki başvurular değerlendirilecektir.

Lütfen başvuru formunu doldurup atolye@kumbaraci50.com adresine gönderin. Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz.

*For international participants: please download the application form, fill it and send it to atolye@kumbaraci50.com

Başvurular; başvuru formunun gönderimi ve eğitmenlerin kabulünden sonra kaydedilecektir. Kayıt işleminin ardından mail yoluyla katılımınız onaylanacak, ödeme yapmanız istenecektir. Ödemeniz sonrasında yeriniz ayrılmış olacaktır. Başvurunuz kesin olarak kabul edilir ve geri alınamaz.

 

KOŞULLAR:

  • Başvurunuz, eğitmenlerin değerlendirmesinden sonra kabul edilecektir. Size; kabul edildiğinize ve ödeme yapabileceğinize dair bir mail iletilecektir. Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra kaydınız kesinlik kazanacaktır.
  • Eğer yerinizi dolduracak birisi bulunamazsa (örneğin muhtemel bekleme listesinden bir kişi) kayıt için verilen para iade edilmez.
  • Yerinize biri bulunması durumunda ise idari giderler için 800 TL'lik bir kesinti yapılacaktır.
  • Atölye tarihinden en az 14 gün önce eğitim ve pratik ile ilgili hususlara dair detaylı bilgiler size gönderilecektir.
  • Atölye düzenleyicileri değerli eşyaların kayıp olması ve çalınmasından ya da herhangi bir kaza ya da hastalık durumundan sorumlu değildir.
  • Tüm detaylar değişebilir.

 

İLETİŞİM:

Kumbaracı50 Tiyatro Istanbul
Gülhan Kadim
atolye@kumbaraci50.com
www.kumbaraci50.com

Michael Chekhov Europe Training
Ulrich Meyer-Horsch
chekhov@sfsh.de
www.michaelchekhov.eu
www.sfsh.de/chekhov-international

Instagram:
michaelchekhoveurope
sfsh_schauspielschule

Facebook:
Michael Chekhov Europe Training
Michael Chekhov Europe Friends
Schule für Schauspiel Hamburg

 

Eğitmen Kadrosu

ULRICH MEYER-HORSCH

Ulrich Meyer-Horsch Hamburg’taki Michael Chekhov Acting Studio’nun yöneticisi, sanat yönetmeni ve profesyonel oyuncudur. Michael Chekhov Europe ve International Michael Chekhov Training’ in ortak kurucusudur.

Son yirmi beş yıldır Almanya’da Kiel Tiyatrosu, Lübeck Tiyatrosu, Deutsches Schauspielhaus Hamburg, Schauspiel Frankfurt, Altonaer Theater, Komödie Düsseldorf, FWT Köln and Maxim Gorki Theater Berlin’de oynuyor. Simon McBurney ve Complicite, Philippe Gaulier, Augusto Boal, Lorna Marshall ve Yoshi Oida ile çalıştı. Çeşitli yönetmenlik ödülleri bulunan Meyer-Horsch, Bertolt Brecht’in eserlerinden yaptığı prodüksüyonlarla tanınıyor. 2015’e kadar ise Almanya’nın en büyük yaz tiyatrolarından biri olan Kreuzgangspiele Feychtwangen’in yardımcı sanat yönetmenliğini yapmıştır.

Schule für Schauspiel Hamburg’tan oyunculuk diploması, Universities of Heidelberg, Hamburg, London (King’s College) ve Kiel’den teoloji, felsefe, tiyatro pedagojisi diplomaları var.

Meyer-Horsch, Almanya ve Rusya’daki Chekhov tekniği öğreticilerinin yanı sıra bizzat Michael Chekhov’un öğrencileri Hurt Hatfield, Deidre Hurst du Prey, Mala Powers ve Joanna Merlin ile de çalıştı. Chekhov tekniğine olan yaklaşımında çocuk oyunlarını kullanıyor ve maskelerle çalışıyor. 1994’ten beri Avrupa’nın farklı yerlerinde, ABD, Rusya, Ermenistan, Ortadoğu, Brezilya, Uruguay, Japonya, Singapur, Tayvan ve Endonezya'da Michael Checkhov tekniğini öğretiyor. MICHA (Michael Chekhov Association) New York’un uluslararası eğitmen kadrosunda yer alıyor ve Michael Chekhov Avrupa (MCE)’nın kurucularındandır. 2020 yılından beri ise Jan Oberndorff’la birlikte Schule für Schauspiel’in Sanat Yönetmenliğini yapmaktadır. Ulrich Meyer-Horsch 2012 yılından beri her yıl Kumbaracı50’de workshop yürütmektedir ve aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi’nde düzenli olarak misafir öğretmen olarak görev yapmıştır. Michael Chekhov: Oyuncuya(2014) kitabının son sözünü yazmıştır. 

 

JAN OBERNDORFF

Jan Oberndorff profesyonel bir yönetmen, oyunculuk hocası ve koçudur ve aynı zamanda Hamburg'da Schule für Schauspiel (oyunculuk okulu) Sanat Direktörlüğü yapmaktadır.

Münih Ludwig-Maximilian Üniversitesi' nde sahne sanatları ve Hamburg Schule für Schauspiel'de oyunculuk okumuştur. Uzun yıllar Hamburg ve Berlin'de  sahne ve televizyon çalışmaları olmuştur. 1996 yılında „Berliner Männerensemble“ adıyla kendi tiyatrosunu kurmuş ve beş yıl boyunca Berlin 'de 12 prodüksiyonu yönetmiştir. 1998 yılında Romeo ve Juliet prodüksiyonuyla prestijli bir ödül olan "Kritikerpreis der Berliner Zeitung“ ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca Almanya'nın ve Avrupa'nın pek çok yerinde örneğin Hamburg, Hildesheim, Tübingen, Stuttgart, Munich ve Viyana'da oyunlar yönetmiştir. 

Bu arada oyunculuğun yanısıra Berlin, Hamburg, Viyana, Zurih, Weimar, Temeswar (Romanya) and Seoul (Kore)'de pek çok şehirde oyunculuk dersleri vermiştir. 2006- 2009 yılları arasınsa global bir kuruluş olan Stage Enterrainment için yerel direktörlük yapmış ve Hamburg'daki iki büyük müzikal sahnesini;  "Das Operettenhaus" ve "Neue Flora"  sahnelerini yönetmiştir.

2010 yılında eğitim aldığı okullardan biri olan "Schule für Schauspiel  Hamburg" 'a dönmüş ve sanat direktörlerinden biri olmuştur.

 

Burcu Halaçoğlu - Konuk Eğitmen

Burcu Halaçoğlu, İstanbul Bilgi Üniversitesi Performans Sanatları Bölümünde oyunculuk öğretmektedir. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne Sanatları bölümünden Lisans, Anadolu Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nden yüksek lisans, İstanbul Üniversitesi Dramaturji ve Tiyatro Eleştirmenliği bölümünden doktora derecesi vardır. Ana araştırma ve uygulama alanı oyunculuk ve oyunculuk teknikleridir. Michael Chekov’un “Oyuncuya” adlı kitabını Türkçe’ye çevirmiştir.

2013 yılında kendi tiyatro grubu TiyatroPOL'ü kurdu ve grubun ilk oyununu yönetti. Oyuncu olarak farklı tiyatro gruplarında yer almıştır; Mekan Artı, Galata Perform-ba, Sarı Sandalye ve Kumbaracı50. Halen Balat Monologları Müzesi'nde ve Koma Sahnesi'nin "Merhamet" adlı dijital oyununda yer almaktadır.

2019 yılında Michael Chekhov Europe (MCE) üyesi olmuştur ve Michael Chekhov İstanbul’un kurucularındandır.

Kumbaracı50 Gişe: (212) 243 50 51
Pazar hariç her gün 18:30-20:30

ALTIDAN SONRA YAPIM REKLAM FİLM YAY.VE EĞT.HİZ.LTD.ŞTİ. olarak, kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliğinin korunmasına önem veriyoruz. Kişiler verilerinizin korunması için sair mevzuat uyarınca idari ve teknik önlemler alınmakta, gerektiğinde güncellenmektedir. Kişisel verilerin toplanması, işlenmesi, korunması, aktarılması, imhası ve anonimleştirmesine ilişkin detaylı ve güncel politikalarımıza ulaşmak için tıklayınız.