Uluslararası Michael Chekhov Atölyesi 2024

Michael Chekhov International workshop
Yaşayan İmgeler: ANTIGONE
Beden – Ses– İmgelem

 

20-23 Mart 2024
İstanbul, Türkiye

 

Ulrich Meyer-Horsch, Schule für Schauspiel Hamburg, Almanya

Suzana Nikolić, Studio Chekhov Zagreb, Hırvatistan

 

 

Bağ kurmak ve iletişime geçmek hayatlarımızda değişime yol açar. Kendimizle, bir başkasıyla (bir kişi ya da bir grup insanla) ya da bir şeyle (mekan ya da obje) iletişim kurabiliriz. Temas olmadan sanatsal bir çalışma olamaz.

Sahne üzerindeki işimizi gerçek ve canlı kılmak için hem kendimizdeki içsel imgeler hem de duygularımızla çok hızlı bir şekilde bağ kurmamız gerekir.

Hayal gücü gerçektir. Bütün insanlarda vardır. Her sanatçının hayal gücünü kullanmak için kendi yöntemi vardır. Bir oyuncunun çalışmasının %80’i somut imgelemden oluşur. İmgeler yaratıcılığın temelini oluşturur, fikir ve duyguların yakıtıdır. İmgeleri nasıl yaratırız? Bir karakterin duygularını nasıl beslerler? İmgeleri, seyirciyle paylaşabilmek için nasıl görünür kılıp fiziksel hale getiririz?

Michael Chekhov Tekniği; bilinçaltımızı ve imgelemimizi, hisler ve duygular dünyasını yaratan fiziksel gerçeklikle bir araya getirir.

Temas etmek· Konsantrasyon · Imgelem · Jest · Doğal Nefes · Ses ve koro çalışması· Hareket nitelikleri -, Nitelikler, duyumlar, duygular · Ensemble · Gerçeklik hissi

Hazırlık için lütfen Sofokles’in ANTIGONE oyununu okuyunuz.

Michael Chekhov Oyunculuk Eğitimi / Modül 1

 

www.kumbaraci50.com

www.michaelchekhov.eu

sfsh.de/chekhov-international


Açık Atölye

Bu atölye Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği ile profesyonel olarak ilgilenen herkese açıktır.
Yalnızca bu atölyeye katılabilir ya da sonrasında ‘Oyunculuk ve Yaratıcılık Sanatı’ Eğitim Programının diğer modüllerine katılarak programa devam edebilirsiniz .

 

Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği

“Yaratıcı sürecin” doğru bir gözlemcisi olarak Michael Chekhov insan ruhu ile beden, “soyut ve somut olan” arasındaki ilişki üzerine araştırmalar yaptı.

Oyuncular için Konsantrasyon ve Hayal Gücüne, Psikolojik Jestlere, İmgelem Merkezine ve Atmosfere dayanan basit ve net araçlar buldu.

Uygulamaya döküldüğünde bu teknikler oyuncunun karakterini kısa bür süre içinde keşfetmesini ve sanatçının kendi yaratıcı potansiyelinin kapılarını açmasını sağlıyor.

M. Çehov oyunculuk tekniği, oyunun ve karakterlerinin imgelerini bunun yanısıra bedenlerini anlamaya ve deneyimlemeye yönelik bir çerçeve oluşturur. Teknik akılda kalıcı ve heyecan verici karakterler yaratmak için eğlenceli ve ilham verici yollar sunar.


GENEL BİLGİ

Yer:
Kumbaracı50
Kumbaracı Yokuşu No:50 D.2 / Tünel-Beyoğlu / Istanbul, Turkey

Tarih:
20 Mart Çarşamba – 23 Mart Cumartesi, 2024

Çalışma saatleri:
10:00 – 16:30 ( öğlen arası dahil)

Çalışma dili:
İngilizce. Türkçe’ye ardıl çeviri sağlanacaktır.
Katılımcılar kendi dillerinde oynayabilirler.

Ücret:
Ücret bilgisi için lütfen mail atınız. (atolye@kumbaraci50.com)

Ücrete, kalacak yer ve yemek dahil değildir.

Son Başvuru Tarihi:
13 Mart 2024

ÖNEMLİ NOT: Kontenjan sınırlıdır. Kontenjan, son başvuru tarihinden önce dolabilir. Sonrasında gelen başvurular yedek listeye alınacaktır. Yer açılması durumunda, yedek listedeki başvurular değerlendirilecektir.

Lütfen başvuru formunu doldurup atolye@kumbaraci50.com adresine gönderin. Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz.

*For international participants: please download the application form, fill it and send it to atolye@kumbaraci50.com

Başvurular; başvuru formunun gönderimi ve eğitmenlerin kabulünden sonra kaydedilecektir. Kayıt işleminin ardından mail yoluyla katılımınız onaylanacak, ödeme yapmanız istenecektir. Ödemeniz sonrasında yeriniz ayrılmış olacaktır. Başvurunuz kesin olarak kabul edilir ve geri alınamaz.

KOŞULLAR:


İLETİŞİM:

Kumbaracı50 Tiyatro Istanbul
Gülhan Kadim
atolye@kumbaraci50.com
www.kumbaraci50.com

Michael Chekhov Europe Training
Ulrich Meyer-Horsch
chekhov@sfsh.de
www.michaelchekhov.eu
www.sfsh.de/chekhov-international

Instagram:
michaelchekhoveurope
sfsh_schauspielschule

Facebook:
Michael Chekhov Europe Training
Michael Chekhov Europe Friends
Schule für Schauspiel Hamburg


EĞİTMEN KADROSU:

 

ULRICH MEYER-HORSCH

Ulrich Meyer-Horsch Hamburg’taki Michael Chekhov Acting Studio’nun yöneticisi, sanat yönetmeni ve profesyonel oyuncudur. Michael Chekhov Europe ve International Michael Chekhov Training’ in ortak kurucusudur.

Son yirmi beş yıldır Almanya’da Kiel Tiyatrosu, Lübeck Tiyatrosu, Deutsches Schauspielhaus Hamburg, Schauspiel Frankfurt, Altonaer Theater, Komödie Düsseldorf, FWT Köln and Maxim Gorki Theater Berlin’de oynuyor. Simon McBurney ve Complicite, Philippe Gaulier, Augusto Boal, Lorna Marshall ve Yoshi Oida ile çalıştı. Çeşitli yönetmenlik ödülleri bulunan Meyer-Horsch, Bertolt Brecht’in eserlerinden yaptığı prodüksüyonlarla tanınıyor. 2015’e kadar ise Almanya’nın en büyük yaz tiyatrolarından biri olan Kreuzgangspiele Feychtwangen’in yardımcı sanat yönetmenliğini yapmıştır.

Schule für Schauspiel Hamburg’tan oyunculuk diploması, Universities of Heidelberg, Hamburg, London (King’s College) ve Kiel’den teoloji, felsefe, tiyatro pedagojisi diplomaları var.

Meyer-Horsch, Almanya ve Rusya’daki Chekhov tekniği öğreticilerinin yanı sıra bizzat Michael Chekhov’un öğrencileri Hurt Hatfield, Deidre Hurst du Prey, Mala Powers ve Joanna Merlin ile de çalıştı. Chekhov tekniğine olan yaklaşımında çocuk oyunlarını kullanıyor ve maskelerle çalışıyor. 1994’ten beri Avrupa’nın farklı yerlerinde, ABD, Rusya, Ermenistan, Ortadoğu, Brezilya, Uruguay, Japonya, Singapur, Tayvan ve Endonezya'da Michael Checkhov tekniğini öğretiyor. MICHA (Michael Chekhov Association) New York’un uluslararası eğitmen kadrosunda yer alıyor ve Michael Chekhov Avrupa (MCE)’nın kurucularındandır. 2020 yılından beri ise Jan Oberndorff’la birlikte Schule für Schauspiel’in Sanat Yönetmenliğini yapmaktadır. Ulrich Meyer-Horsch 2012 yılından beri her yıl Kumbaracı50’de workshop yürütmektedir ve aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi’nde düzenli olarak misafir öğretmen olarak görev yapmıştır. Michael Chekhov: Oyuncuya(2014) kitabının son sözünü yazmıştır. 

 

SUZANA NİKOLİĆ

Suzana Nikolić, Zagreb Üniversitesi Dramatik Sanatlar Akademisi'nde tam zamanlı profesör olarak görev yapmaktadır. Hırvatistan Sahne Sanatları Stüdyosu Çehov'un Kurucusu ve Sanat Yönetmenidir. Nikolic'in organizasyon ve prodüksiyon kredileri bir düzineden fazla uluslararası atölye çalışmasını içermektedir. Nikolić, Michael Çehov Tekniği ile çalıştı ve 20 yılı aşkın bir süredir profesyonel olarak bu tekniği öğretmektedir. 2004 yılında MICHA öğretim bitirme sertifikasını aldı. 2004 ve 2019'da Michael Çehov'un Oyuncuya – Oyunculuk Tekniği Üzerine kitabının Hırvatça çevirisinin editörlüğünü yaptı.

Dramatik Sanatlar Akademisi'nde 2004-2006 yılları arasında Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Dekan Yardımcısı, 2006-2010 yılları arasında Ses ve Konuşma Bölümü Başkanı, 2016-2018 yılları arasında da Oyunculuk Bölümü Başkanı olarak görev yaptı.

Nikolić, 2016 yılından bu yana ABD MICHA'nın resmi öğretim üyesidir. Michael Chekhov Avrupa ve uluslararası Eğitim Programının kurucu ortağı ve üyesidir.

Dramatik Sanatlar Akademisi'nden mezun oldu ve NYU Tisch Sanat Okulu, Lisansüstü Oyunculuk Programında Fulbright burslusu oldu. Tiyatro performansları, uzun metrajlı filmler, televizyon filmleri ve dizilerinin yanı sıra radyoda da emeği geçen ödüllü bir oyuncudur ve yurt dışında 25 yıldan fazla ek oyunculuk ve ses eğitimi almıştır.

Nikolić, Avrupa, Amerika, İsrail ve Asya'da Çehov Tekniğini öğretmiştir. 2019'dan 2022'ye kadar Çin'deki Şangay Tiyatro Akademisi'nde Michael Çehov Oyunculuk Tekniği'ni öğretti. Geleceğin Aktörü adlı kitabı Çin'de yayınlanacak.

Kumbaracı50 Gişe: (212) 243 50 51
Pazar hariç her gün 18:30-20:30

ALTIDAN SONRA YAPIM REKLAM FİLM YAY.VE EĞT.HİZ.LTD.ŞTİ. olarak, kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliğinin korunmasına önem veriyoruz. Kişiler verilerinizin korunması için sair mevzuat uyarınca idari ve teknik önlemler alınmakta, gerektiğinde güncellenmektedir. Kişisel verilerin toplanması, işlenmesi, korunması, aktarılması, imhası ve anonimleştirmesine ilişkin detaylı ve güncel politikalarımıza ulaşmak için tıklayınız.